A BME MIT FTSRG csapat 3. helyezést ért el az IoT fejlesztői versenyen
Az USA-ban megrendezett EclipseCon North America rendezvény évente IoT fejlesztői versenyt rendez. A verseny során három hónap áll rendelkezésre, hogy a csapatok nyílt-forráskódú és nyitott szabványok segítségével egy általuk választott témában innovatív IoT megoldást készítsenek.
A verseny bírái a 89 résztvevő csapat közül az innováció, a felhasznált technológiák és a bemutató alapján a BME MIT Hibatűrő Rendszerek Kutatócsoport hallgatói által és Ráth István tmts. irányításával készült pályaművet harmadik díjjal jutalmazták: https://www.eclipse.org/org/press-release/20160310_iotchallenge_winners2016.php
A munkát részletesen az alábbi blog mutatja be: http://modes3.tumblr.com/ A MoDeS3 projekt célja az FTSRG kutatócsoport és az MTA-BME Kiberfizikai Rendszerek Kutatócsoport kiemelt fontosságú kutatási irányainak bemutatása (kiberfizikai rendszerek, IoT technológiák, modell-alapú eszközök és módszerek, ellenőrzési technikák).
A munka célja komplex, kritikus, valós-idejű és elosztott intelligens kiberfizikai rendszerek integrációja. A csapat egy elosztott beágyazott rendszer felett egy (modell-)vasúti rendszer elosztott biztonsági logikáját tervezte meg, melynek feladata a veszélyes szituációk és balesetek elkerülése elosztott megfigyelő és beavatkozó komponenseket felhasználva. A komponensek mérnöki modelljeiből automatikus kódgenerátor állította elő a futó forráskódot.
A komponensek modelljein VIATRA technológia segítségével megvalósított formális validáció és verifikáció igazolta a tervezési hiba mentességet. A futási idejű hibatűrést ugyancsak automatikusan generált lokális ellenőrző monitorok garantálják. A rendszer szintű helyes viselkedést gépi látáson és komplex eseményfeldolgozáson alapuló algoritmus ellenőrizte. A vonatok által szállított terhet egy Lego Mindstorms robot veszi le, amelyet gépi látáson alapuló biztonsági logika irányít, továbbá egy szimulátor előre jelzi a lehetséges problémákat.
A rendszer tesztelését az IBM Bluemix felhő környezetben szintén nyílt-forráskódú technológiákat felhasználva végezték el, a kommunikációs architektúra tervezése pedig a Node-RED modellező eszköz segítségével történt.
A tervezés és fejlesztés során több, mint 16 nyílt forráskódú technológia került felhasználásra innovatív módokon! A hallgatók munkájuk során felhasználták az egyetemen tanított Rendszermodellezés, Modell alapú rendszertervezés, Formális módszerek és Kiberfizikai rendszerek tárgyak során elsajátított ismereteket, amit valós környezetben ki is próbáltak.
A megoldást megalapozó elméleti kutatások a korábbiakban 1-1 kari első illetve második díjat nyertek a TDK konferencián.
A pályamű elkészítéséhez további szellemi és anyagi támogatást nyújtottak az MTA-BME Kiberfizikai Rendszerek Kutatócsoport, az Átkonfigurálható ROS-alapú rugalmas és intelligens kooperatív robot rendszereket kutató projekt, valamint az IncQuery Labs Kft. és a Quanopt Kft. is.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar startup menti meg a strandlopásoktól a világot
- Az egész világ kíváncsi a strandlopás elleni magyar ötletre
- Június közepéig végezhetőek el az ingyenes közlekedésbiztonsági képzések
- Együtt a Biztonságos Internetért – Te mit teszel érte?
- Megújul az informatikai Országos Szakmai Tanulmányi Verseny
- Schneider Electric: IoT-innováció egyetemi együttműködésekkel
- Milyen kockázatokkal járnak az intelligens otthoni készülékek?
- Samsung tévéken gyakorolhatnak a jövő alkalmazásfejlesztői
- Első IoT ötletverseny: okosházak, intelligens mérőórák, szenzoros játékmackó
- Jön az első IoT ötletverseny
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!