Versenyben a versenyzőkért
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság két rangos informatikai diákversenye díjkiosztóját tartotta május 5-én, az ELTE Informatikai Karán.
A 19. Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny és a 32. Nemes Tihamér Országos Informatikai Tanulmányi Verseny kiemelkedő helyezettjei vehették át díjaikat. A versenyen évek óta eredményes tanulókkal szereplő oktatókat is könyvjutalommal ismerték el.
A 19. Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny nyerteseit Horváth Zoltán, az ELTE Informatikai Kar dékánja, Miltényi Gábor, az NJSZT ügyvezetőigazgató-helyettese és Zsakó László, az Országos Versenybizottság elnöke köszöntötte. A 32. Nemes Tihamér Országos Informatikai Tanulmányi Verseny díjazottjait Horváth Zoltán dékán mellett Vágujhelyi Ferenc, a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács elnöke, Varga Attila, az EMMI titkárságvezetője és Péceli Gábor akadémikus, az NJSZT korábbi elnöke köszöntötte. A versenyt Zsakó László és Horváth Gyula, a Versenybizottság tagja értékelte.
Horváth Zoltán és Miltényi Gábor is hangsúlyozta: az NJSZT és az ELTE IK 2016-tól még szorosabbra fűzi együttműködését. Az NJSZT által felfedezett és képzett tehetségek - így a versenyeken eredményesen szereplő diákok is - átléphetnek az ELTE IK tehetséggondozó rendszerébe. A kar hallgatói már elsőéves koruktól külön tehetséggondozó foglalkozásokon vehetnek részt, bevonják őket a kutató-fejlesztő munkába, személyes tutorokat rendelnek hozzájuk, egyenes utat biztosítanak a két diplomás európai mesterképzéshez is. Az NJSZT és az ELTE IK tehetséggondozási programjaiban kibontakozó fiatal szakemberek kiváló eséllyel indulhatnak a munkaerőpiacon, akikért az IT-cégek fognak versengeni. Vágujhelyi Ferenc, az NHIT elnöke Nemes Tihamér több mint félévszázada kiadott, híres könyvét hozta magával. „A Kibernetikai gépek című könyvben ismertetett berendezéseknek már a formáján látszik, hogy a gépek mire képesek. Manapság, ami a gyárból kijön, üres váz. A mai hozzáadott érték: a szoftver.” Érvelése szerint akkor van jövője egy országnak, ha dolgoznak benne szoftveresek. Ma Magyarországon körülbelül 300.000 ember dolgozik az IT-szektorban, ebből körülbelül 20.000 lehet a programozók száma. A 18 évesek körülbelül 7 százaléka megy informatikus pályájára. Övék a jövő – nagyon szerencsés, aki tud is programozni, és élvezi is azt, amit csinál. Erre adnak példát a versenyzők.
Az NJSZT kiemelkedő jelentőséget tulajdonít versenyeinek, amelyeken az elmúlt több mint 30 évben 270.000 diák mérettette meg magát. Péceli Gábor akadémikus, az NJSZT korábbi elnöke mondanivalóját három pontban foglalta össze: először is szívből gratulált a verseny nyerteseinek és tanáraiknak. Másodszor megerősítette, hogy az NJSZT azoknak a társasága, akik elkötelezettek a tehetséggondozás, a digitális esélyegyenlőség és a digitális írástudás iránt. Végezetül pedig azt tanácsolta a diákoknak: szeressék az informatikát, de ne csak az informatikát szeressék!
A versenyeket a Nemzeti Tehetség Program, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő támogatta, a verseny szakmai együttműködő partnere a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács.
A versenyek feladatai és eredményei a következő oldalakon tekinthetőek meg:
http://tehetseg.inf.elte.hu/logo/logo_aktualis.html
http://tehetseg.inf.elte.hu/nemes/nemes_aktualis.html
http://tehetseg.inf.elte.hu/nemesa/nemesa_aktualis.html
Kapcsolódó cikkek
- Két magyar csapat is bejutott a Challenge24 döntőjébe!
- Falakat készülnek ledönteni magyar fiatalok innovatív ötleteikkel
- Idén harmadszor fogadta a Telekom a diákokat a Lányok Napján
- Sikeresen zárult a jövő informatikusait megmérettető INFOPROG2016
- Rendhagyó tanórákat indít a UPC
- Európa bajnok szállhat versenybe a jövő évi szakmai világbajnokságon
- EPAM-suli a Digitális Témahéten
- Összeomlik a hazai IT szektor, ha nem kapcsolunk időben
- Újra lesz Magyar Kupa a Jubileumi 16. Challenge 24-en!
- 1app mobilalkalmazás-fejlesztő verseny diákoknak
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.