A dolgok internete 2018-ra megelőzi a mobiltelefonokat
Az Ericsson legfrissebb Mobilitási Jelentése szerint az IoT, azaz a dolgok internete már 2018-ra átveheti a vezető helyet a mobiltelefonoktól az összekapcsolt eszközök számában, 2021 végére pedig az előrejelzések szerint 28 milliárd eszköz kapcsolódik majd a hálózathoz, melyből 16 milliárd IoT eszköz lesz. Emellett a folyamatosan növekvő okostelefon-előfizetések száma már az idei évben meghaladhatja a hagyományos telefonelőfizetésekét. Fejlődés várható az LTE hálózatok terén is.
A jelentés kitér a fiatalok változó szokásaira is:a tizenévesek mobilos videófogyasztása 127%-kal nőtt mindössze 15 hónap alatt.
Az Ericsson legfrissebb Mobilitási Jelentése szerint 2015 és 2021 között az IoT-hez kapcsolódó eszközök száma éves szinten várhatóan 23%-kal emelkedik, ezen belül a mobil IoT részaránya nő majd a leggyorsabban. 2021-re várhatóan 28 milliárd eszköz kapcsolódik majd egymáshoz világszerte, ebből közel 16 milliárd IoT eszköz lesz.
Az IoT kapcsolatok bővülése terén Nyugat-Európa jár majd az élen, de minden régióban, így Kelet-Közép Európában is növekedés várható. A növekedést elsősorban a hatósági szabályozás ösztönzi – például a közüzemi okosmérők bevezetése, vagy az EU területén 2018-ban életbe lépő irányelv, miszerint minden új autót okos segélyhívó (e-Call) rendszerrel kell felszerelni; a hálózatba kapcsolt járművek iránti kereslet az EU-ban már jelenlegi is növekszik.
Rima Qureshi, az Ericsson alelnöke és stratégiai igazgatója a következőket mondta: „Az IoT előretörése felgyorsul, mivel a készülékek ára csökken és innovatív alkalmazások jelennek meg. Az 5G hálózat 2020-ban kezdődő kereskedelmi kiépítésével az IoT számára kritikus fontosságú funkciók válnak elérhetővé, például a hálózatszeletelés (network slicing) és az exponenciális növekedés az eszközök összekapcsolásának lehetőségében.”
Az okostelefon-előfizetések száma tovább emelkedik, és az idei év harmadik negyedévére meghaladja a hagyományos telefonelőfizetésekét. Jelenleg a 7,4 milliárd előfizetésből 3,4 milliárd okostelefon-előfizetés, ez a szám 2021-re közel kétszeresére, 6,3 milliárdra nő.
Sok országban a mobilelőfizetések száma meghaladja a lakosság számát. Ez első sorban az inaktív előfizetések, az egy személy által birtokolt több eszköz és az előfizetések optimalizálása (különböző típusú hívásokra különböző előfizetés) miatt van. Ma körülbelül 5 milliárd előfizető van, ugyanakkor 7,4 milliárd előfizetés. A lakosságarányos mobilpenetráció jelenleg a kelet-közép-európai térségben a legnagyobb (144%).
A jelentés kitér a fiatalok változó szokásaira is: a tizenéves felhasználók okostelefon alapú videostreaminghez használt adatforgalma mindössze 15 hónap alatt 127%-kal emelkedett. Ez, valamint az a tény, hogy a tizenévesek generálják a legnagyobb (wifi és hálózati együttes) adatforgalmat az okostelefon alapú videostreaming révén, a mobilszolgáltatók legfontosabb célcsoportjává teszi őket.
2016-ra egy régóta várt cél is megvalósult: az LTE hálózatokon elérhetővé vált az 1 Gbps adatátviteli sebesség. Az 1 Gbps sebességre képes eszközök megjelenése 2016 második felében, először Japánban, az USA-ban, Dél-Koreában és Kínában várható, majd ezt követően rövidesen a többi piacon is. A modern technológiának köszönhetően a mobilkészülékekre történő tartalomletöltés hihetetlenül felgyorsul, a ma elérhető leggyorsabb technológiánál akár 66%-kal gyorsabb átviteli sebesség lesz elérhető.
A Jelentés további főbb megállapításai:
- Globális növekedés: a mobil szélessávú előfizetői bázis a 2015-2021-es időszakban megnégyszereződik a Közel-Keleten és Afrikában. A mobil adatforgalom Indiában 2021-re a jelenlegi szint tizenötszörösére nő. Az Egyesült Államokban pedig – annak ellenére, hogy fejlett piacról van szó – a mobilforgalom már 2016-ban további 50%-kal nő.
- Az adatforgalom töretlenül tovább növekszik: 2015 és 2016 első negyedéve között a globális mobil adatforgalom 60%-kal nőtt – egyrészt az okostelefon előfizetések számának növekedése, másrészt az egy felhasználóra jutó adatforgalom növekedése miatt. 2021 végére a mobil adatforgalom mintegy 90%-át okostelefonok adják majd.
- Az LTE előfizetések száma 2016 első negyedévében gyorsan nőtt: a negyedév során az LTE előfizetések száma világszerte 150 millióval nőtt és elérte az 1,2 milliárdot – a növekedés mögött a javuló felhasználói élmény iránti kereslet és a gyorsabb hálózatok terjedése áll. A várakozások szerint az LTE hálózat maximális adatátviteli sebessége már 2016-ban elérheti az 1 Gbps sebességet.
- Az 5G korai kiépítését tervező országok között további spektrum-harmonizáció szükséges: az 5G hálózat kiépítése a várakozásoknál gyorsabban haladhat, és a korai bevezetésben résztvevő országok között további spektrum harmonizációra lesz szükség, a WRC-19-re vonatkozó jelenlegi folyamaton felül, amely a 2020 utáni kereskedelmi 5G kiépítéshez szükséges spektrumra összpontosít.
Az Ericsson Mobilitási Jelentés a globális mobil adatforgalom elemzések egyik legfőbb forrása, amely a Föld különböző részein működő, élő hálózatokból vett részletes mérési eredményeken alapul. A jelentés a mérések, elemzések, belső előrejelzések és fontosabb tanulmányok adatai alapján alkot képet a Hálózatba Kapcsolt Társadalom aktuális forgalmáról és piaci trendjeiről.
A Mobilitási Jelentéshez az Ericsson létrehozta a Traffic Exploration Tool elnevezésű eszközt, amellyel a jelentés adataiból egyéni grafikonok és táblázatok készíthetők. Az adatok térség, előfizetés, technológia, forgalom és eszköztípus szerint szűrhetők.
A jelentés vonatkozásában hálózatba kapcsolt eszköznek minősülnek azon fizikai készülékek, amelyek hálózati interfészen keresztüli, kétirányú kommunikációt lehetővé tevő IP stack-kel rendelkeznek.
Kapcsolódó cikkek
- Az ericsson kiscellás szolgáltatásával már „Házhozszállítás” is van a Legia Varsó stadionjában
- Az akadozó streamingtől lesz feszült a felhasználó
- Az Xperia E5 megkönnyíti a mindennapokat - ikonikus Sony formatervezés és teljesítmény
- A korszerű gyártóknak és szolgáltatóknak már csak múlt az állásidő
- A Samsung közel hozza Riót a virtuális valóságban!
- A Huawei P9-cel készült fotóinak eladásával akár a készüléke árát is megkeresheti
- A Huawei bepereli a Samsungot
- Imádjuk a kütyüket, de nem mindig értjük a szakkifejezéseket
- SMART 2016: Már nem csak a Szilícium-völgyben érhet el sikert egy startup
- Mennyit tudsz a mobiltelefonod képernyőjének színhőmérsékletéről?
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.