NMHH: 80 MHz-et nyert el a 3400–3800 MHz-es sávban két pályázó
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) június 7-én kihirdette a 3400–3800 MHz-es frekvenciasávban elnyerhető frekvenciahasználati jogosultságok megszerzését célzó árverési eljárásban nyertes vállalatokat. A felső sávban nyertes DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft., valamint az alsó sávban nyertes Vodafone Magyarország Zrt. együttesen 896,6 millió forintot ajánlott, összesen tíz felhasználói alapblokkra a 3400–3800 MHz-es frekvenciasáv hasznosításáért.
Az eredményhirdetésen dr. Karas Monika, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke kiemelte, az NMHH számára különösen fontos, hogy a frekvenciák értékesítésével újabb lendületet adjon a vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások lefedettség- és kapacitásbővítésének, és ezáltal ösztönözze a mobilpiaci versenyt, hogy így legyen biztosított minden állampolgár számára az infokommunikációs javakhoz való hozzáférés egyenlő esélye. Beszédében hangsúlyozta továbbá, hogy napjainkban a hírközlés fejlődése nélkül minden más iparág fejlődése is elképzelhetetlen. A hatósággal szemben pedig jogos elvárás az, hogy a korlátosan rendelkezésre álló frekvenciákkal, a hírközlés 21. századi alapinfrastruktúrájával felelősen gazdálkodjon.
Aranyosné dr. Börcs Janka, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság főigazgatója kiemelte, hogy az elnyert frekvenciák szabad felhasználásúak: „a hatóság nem írja elő, hogy mire kell használniuk azokat a nyerteseknek, arra viszont kötelezi őket, hogy valóban használatba vegyék. Ennek érdekében a nyerteseknek két éven belül ki kell kérniük a rádióengedélyt, illetve négy éven belül használatba is kell venniük a blokkokat. A sáv értékesítését a stratégiai partnerként kezelt hírközlési szolgáltatók részvételével lefolytatott konzultáció és a beérkezett észrevételek feldolgozása után kezdte meg a hatóság; a sáv értékesítése az NMHH 2012–2015-ös rádióspektrum-stratégiája beteljesülésének utolsó momentuma" – mondta.
Az árverés részleteiről
A frekvenciasáv a nagy adatátvitelt igénylő széles sávú mobilszolgáltatásokra és olyan vezeték nélküli felhordó hálózatok kiépítésére alkalmasak, amelyek megteremtik az egyes hozzáférési pontok és a használók rendszerei közötti kapcsolatot. Ezen kívül állandó helyű hozzáférési hálózatok kiépítése is lehetséges a sávban. Az NMHH a korlátos erőforrás-gazdálkodás körében gondoskodik a frekvenciahasználat folytonosságáról és biztosítja a felmerülő új piaci igényekhez szükséges frekvenciákat. Az értékesítésre meghirdetett 3400–3800 MHz sáv alsó felében (3400–3600 MHz) idén június végén járnak le a 2001-ben 15 évre elnyert frekvenciahasználati jogosultságok, ezért az alsó sávrész meghirdetése időszerű volt. A sáv felső része (3600–3800 MHz) most nyílik meg először az érdeklődők számára.
A technológiai jellemzőkről
Az idén április 11-én kiírt árverési eljárásban két jelentkező volt, mindkét beadott ajánlat megfelelt a formai és tartalmi követelményeknek. A tartalmi értékelés alapján a 3400–3600 MHz-es, ún. FDD-sávban a Vodafone Magyarország Zrt. 2×30 MHz – 6 alapblokk – hasznosítási jogát szerezte meg 648,6 millió forintért, míg a 3600–3800 MHz-es, ún. TDD frekvenciasávban a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. 4 alapblokk – 20 MHz – frekvenciahasználati jogosultságáért adott közel 248 millió forintot. A hatékony frekvenciagazdálkodás érdekében a 3400–3600 MHz sávban a Vodafone által elnyert FDD-blokkokat a frekvenciakiosztás során a sáv alján helyezi el a hatóság, míg a 3600–3800 MHz sávban a DIGI felhasználói blokkjait a felső sávhatártól kezdve, frekvenciában lefelé haladva határozza meg. Így a fennmaradó, használatba nem adott sávrészek a lehető legnagyobb, frekvenciában összefüggő blokkot alkothatják, és alkalmasak lesznek egy későbbi, esetleg együttes TDD-értékesítésre a jövőben, hiszen később is felmerülhet igény a blokkokra ebben a sávban.
A leendő nyertesek 2034-ig jogosultak a frekvenciák használatára.
A szolgáltatók terveiről
A sajtótájékoztatón a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. képviseletében Ryszka Sambor ügyvezető igazgatója elmondta, hogy „a megszerzett frekvenciák hozzásegítik a DIGI-t ahhoz, hogy még jobb minőségű és nagyobb kapacitású, hang- és adatátviteli szolgáltatás nyújtására alkalmas mobilhálózatot építsen ki”. A DIGI mobilhálózata jelenleg is épül: míg 2015-ben a fejlesztés előkészületei és a hálózat rádiós tervezése zajlott, idén már a bázisállomások épülnek annak érdekében, hogy a szolgáltatás mielőbb elindulhasson. A DIGI bízik abban, hogy a magyarországi vezetékes távközlési piacon elért sikereit a mobilpiacon is meg tudja ismételni, modern technológiára épülő kiemelkedő minőséggel és fogyasztóbarát árazással. „A hazai telekommunikációs piacon a DIGI fejlődését jól érzékelteti, hogy csak 2015-ben ötvenezerrel növelte ügyfelei számát, a televíziós szolgáltatások piacán pedig 24%-os piaci részesedést ért el„ – nyilatkozta Ryszka Sambor.
Marchhart Pál, a Vodafone Magyarország Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy „a most elnyert 2x30MHz-es frekvencia tartománynak köszönhetően a Vodafone Magyarországon is megkezdheti a felkészülést a minden eddiginél gyorsabb mobilszolgáltatásokat hozó technológiákra. Az új, 18 évre elnyert frekvenciakészlettel immár a Vodafone rendelkezésére áll a legnagyobb spektrumkészlet Magyarországon", mondta a vezérigazgató-helyettes, hozzátéve, hogy „ezzel belátható időn belül megnyílhat az út új, innovatív szolgáltatások bevezetésére, valamint a lakossági és vállalati ügyfelek mainál is rugalmasabb kiszolgálására, köztük a vállalati vezetékes szolgáltatások erősítésére".
Az előzményekről
Legutóbb 2014 őszén adta át a hatóság tartós használatba a mobilszolgáltatóknak a 800 MHz-es, 900 MHz-es, 1800 MHz-es és 2600 MHz-es frekvenciasávokat, hogy a széles sávra alkalmas eddig nem használt frekvenciák értékesítésével gyorsítsa a széles sávú hálózatok kiépítését, a magyar digitális gazdaság fejlesztését, és élénkítse a gazdasági versenyt. A széles sávú szolgáltatások iránti igény azóta is folyamatosan növekszik, így az ezeket lehetővé tevő frekvenciasávok használatba adása a közérdek számára kiemelt jelentőségű. Akkor az újonnan piacra lépő DIGI Kft. mellett mindhárom szolgáltató nyert frekvenciákat.
Az NMHH-nak az a célja, hogy az elnyert frekvenciákat a szolgáltatók minél intenzívebben használják, és a társadalom javát szolgálják azáltal, hogy a szolgáltatók az ügyfelek érdekében szolgáltatást nyújtsanak rajta. A megszerzett frekvenciák használati kötelezettsége és a frekvenciák dinamikus értékesítése a piac átláthatóságát eredményezi és ösztönzi annak dinamikus fejlődését, valamint a szolgáltatások sokszínűségét.
Kapcsolódó cikkek
- Évente több ezer nő és gyermek életét mentheti meg Tanzániában a Vodafone mentőtaxija
- 1 éves a Vodafone Red Mozi
- Százmilliós Médiatanács-támogatás helyi, körzeti tévéknek Szegedtől Szombathelyig
- NMHH: A Digi és a Vodafone jelentkezett a 3400–3800 MHz-es sávért
- NMHH: Árverési kiírás a 3400-3800 MHz frekvenciasávban
- Elektronikus szerződéskötésre áll át a Vodafone
- Már több mint 125 ezer látogató járt az NMHH szelessav.net oldalán
- Megszűnéséig is tovább csökkennek a roamingdíjak
- Vodafone: Családon belül díjmentesen
- Vodafone 4G már 54 országban - hazai áron
Pályázatok ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
November 25-ig lehet nevezni a CALL TO ACTION pályázatra
A szervezők meghosszabbították az MRSZ és Sharity Impact TCR seregszemléjének beadási határidejét 2024. november 25. hétfő éjfélig.
Törj be a digitális élvonalba: Nevezd ’Az Év Honlapja’ pályázatra!
’Az Év Honlapja’ verseny izgalmas lehetőséget kínál mindazok számára, akik az elmúlt időszakban új honlapokat, applikációkat, digitális- és technológiai megoldásokat hoztak létre!
Az idei pályázat 2024. november 15-ig várja a nevezéseket. Itt az idő, hogy a TE projekted is a digitális világ reflektorfényébe kerüljön!
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.
160 ezer eurós pályázat indul egészségügyi innovátoroknak
Magyar egészségügyi startupok, kkv-k, kórházak, egyetemek és kutatóintézetek kapnak lehetőséget, hogy innovációikat gyorsabban piacra juttassák a SPICE program keretében. A hazánk mellett a régió 18 országában meghirdetett programban 160 000 euró támogatás érhető el, melyet a csapatok fejlesztéshez, innovációik kereskedelmi hasznosításához és mentorálásra használhatnak fel. A résztvevők számára elérhetővé válik továbbá az egészségügyi innovátorok legnagyobb európai ökoszisztémáját összefogó EIT Health teljes kapcsolatrendszere, know-how-ja, szakértelme és tőkéje is.