A Cisco Visual Networking Index előrejelzése szerint 2020-ra az internetes adatforgalom megháromszorozódik

forrás: Prím Online, 2016. június 9. 15:47

Cisco Visual Networking Index előrejelzése szerint az Internet Protocol (IP) alapú adatforgalom 2015 és 2020 között megháromszorozódik, miközben az internethasználók száma több mint egymilliárddal növekszik. A személyes eszközök és a gép-gép közötti (M2M) kapcsolatok terjedésével a digitalizációnak is egyre jelentősebb hatása lesz az adatforgalom növekedésére.

 

Kelet-közép-európai regionális trendek 

  • Kelet-közép Európában 2015 és 2020 között az IP alapú adatforgalom négyszeresére bővül, ami 29%-os éves növekedési ütemet jelent.
  • Az internetes adatforgalom 2020-ban 173-szor akkora lesz, mint a régió 2005-ös teljes internetforgalma.
  • A mobil adatforgalom 2015 és 2020 között a 9-szeresére emelkedik, ami 54 %-os éves növekedést, és a hagyományos IP alapú forgalomnál kétszer gyorsabb bővülést jelent. A mobil eszközök 2020-ban az IP alapú forgalom 26%-át adják majd a régióban, szemben a 2015. évi 11%-kal. 
  • Az IP videoforgalom 5-szörösére növekszik 2015 és 2020 között. Ez 40%-os éves növekedésnek felel meg.
  • Az internetes videoforgalom (üzleti és lakossági forgalom együttesen) 2020-ban a teljes internetes adatforgalom 74%-át adja majd, szemben a 2015. évi 48%-kal. Az internetes videoforgalom 70%-a HD felbontású lesz, 9% pedig Ultra HD.
  • Az internetes játékok forgalma 5-szörösére növekszik 2020-ra, és a lakossági internetes adatforgalom 2%-át adja majd a régióban.
  • Kelet-közép Európában 2020-ban személyenként 2,9 hálózatba kapcsolt eszköz lesz, az M2M kapcsolatok pedig a teljes hálózati forgalom 43%-át teszik majd ki.
  • Jelentősen átrendeződik az eszközök piaca is: 2020-ra az IP alapú adatforgalom 22%-át adják a régióban a személyi számítógépek (ez az arány 65% volt 2015-ben), 5%-át a televíziók, 51%-át az okostelefonok, 19%-át a táblagépek, és 2,3%-át az M2M kapcsolatok.
  • A régióban az átlagos szélessávú hálózatok sebessége közel kétszeresére, azaz 21,6 Mbp/s sebességről 40,2 Mbp/s-ra, növekszik 2015 és 2020 között. 

 

 

„A digitalizáció korában egy adott szervezet sikerességét az határozza meg, hogy milyen adatokkal dolgozik, hogyan képes megvédeni őket, miként használja fel ezeket, milyen összefüggéseket ért meg belőlük, illetve hogyan tud az adatokra építve újfajta szolgáltatásokat kínálni ügyfeleinek. A VNI kutatás idei eredményeiből jól látszanak az IoT és az M2M kapcsolatok növekedéséből adódó trendek. A mobilitás továbbra is kulcsfontosságú tényező marad, amit a régió mobil adatforgalmának 9-szeres emelkedése is mutat. Ez a növekedés kétszer gyorsabb, mint a hagyományos IP alapú forgalom bővülése. A fejlett videoszolgáltatások és az M2M alkalmazások növelik az igényt a gyorsabb hálózatok, a nagyobb sávszélesség, valamint a jobb skálázhatóság iránt” – mondta Horváth Krisztina, a Cisco Magyarország ügyvezető igazgatója. 

 

Globális trendek

Az IoT trendhez kapcsolódó fejlesztések tovább növelik az IP alapú adatforgalmat. A biztonsági kamerák, okosmérők, digitális egészségügyi megfigyelő rendszerek és más M2M szolgáltatások az adatforgalom növelése mellett új hálózati követelményeket is támasztanak. Globális szinten az M2M kapcsolatok száma a 2015-ben mért 4,9 milliárdról közel háromszorosára, 12,2 milliárdra növekszik, és az összes hálózatra kapcsolat eszköz közel felét (46%) teszi majd ki. Az M2M kapcsolatok közül az egészségügyi megoldások szegmense produkálja majd a leggyorsabb növekedést. A hálózatba kapcsolt otthonok adják majd az M2M kapcsolatok nagy többségét (közel felét.

 

A videoszolgáltatások és –tartalmak továbbra is vezető szerepet töltenek majd be az alkalmazások területén. 2020-ra az internetes videók generálják majd a globális internetforgalom 79%-át. Ez a szám 2015-ben 63% volt. 2020-ra a HD és Ultra HD videók adják majd az internetes videók forgalmának 82%-át. 

 

A mobil és vezetékes szélessávú hálózatok egyre növekvő szerepével a biztonság kérdése is egyre hangsúlyosabban jelenik meg a szolgáltatóknál, kormányzati szerveknél, vállalkozásoknál és a felhasználóknál. A VNI előrejelzés története során először, a Cisco az Arbor Networks vállalattal együttműködve számszerűsítette a jelenlegi és a jövőbeni DDoS (Distributed Denial of Service) támadások által jelentett veszélyeket. A DDos támadások során különböző IP címekről érkező túlterheléssel megbéníthatják a szervereket és a hálózati eszközöket. A DDos incidensek elemzése alapján a támadások egy ország internetes forgalmának akár 10 százalékát is kitehetik az akciók ideje alatt. Az elkövetkezendő 5 évben a DDos támadások száma 6,6 millióról 17 millióra növekszik majd. Az előrejelzés eredményei kiemelik az átfogó biztonsági megoldások fontosságát az adatok megvédésének és a hálózati terheltség csökkentésének érdekében.

 

 

További globális adatforgalmi előrejelzések 

1. Az IP alapú és internetes adatforgalom növekedése

  • Az IP alapú adatforgalom háromszorosára növekszik az elkövetkezendő 5 év során.
  • A legforgalmasabb időszakok internetes adatforgalma gyorsabban növekszik, mint az átlagos internetes adatforgalom. A legforgalmasabb időszakok adatforgalma közel ötszörösére (4,7) növekszik majd 2015 és 2020 között.

2. Az IPv6 bevezetése jelentősen támogatja a digitalizációt

  • A globális hálózatba kapcsolt vezetékes és mobileszközök, illetve kapcsolatok 48,2%-a IPv6-képes lesz 2020-ra. Ez a szám 2015-ben 23,3% volt. 

3. A vezetékes szélessávú hálózatok sebessége közel duplájára növekszik

  • A globális szélessávú hálózatok sebessége a 2015-ben mért 24,7 Mbp/s-ról 47,7 Mbp/s-ra gyorsul 2020-ra. 

4. Az okostelefonok adatforgalma meghaladja majd a számítógépek adatforgalmának mértékét

  • Az IP alapú és internetes hálózatokhoz a számítógépek helyett egyre inkább a mobileszközökről csatlakoznak majd a felhasználók. 2015-ben az IP alapú adatforgalom 47%-át generálták a mobileszközök (okostelefonok, táblagépek, televíziók), ez a szám 2020-ban 71% lesz. 
  • 2020-ra az okostelefonok generálják majd az IP alapú adatforgalom 30%-át, a számítógépek adatforgalma pedig 29%-ra csökken.

5. Az internetes adatforgalom nagy részét továbbra is videók adják majd, de új trendek is jelentős növekedés előtt állnak

  • Az internetes videók száma négyszeresére növekszik majd 2015 és 2020 között. 
  • 2020-ban a felhasználói videók adatforgalma a teljes lakossági internetes adatforgalom 82%-át adja majd. Ez az arány 2015-ben 68% volt.
  • Az üzleti videók forgalma 2015-ben a teljes üzleti internetes adatforgalom 44%-a volt, amely 2020-ra 66%-ra növekszik.
  • A biztonsági kamerák adatforgalma az elmúlt évben megduplázódott, és 2020-ra tízszeresére növekszik majd.
  • A virtuális valósághoz kapcsolódó adatforgalom 2015-ben megnégyszereződött, 2020-ra pedig 61-szeresére növekszik.

6. Szolgáltatások bevezetésével kapcsolatos trendek: lakossági, fogyasztói mobil és üzleti szolgáltatások

  • A leggyorsabban növekvő lakossági internetes szolgáltatás az online játék lesz: 2015 és 2020 között 1,1 milliárdról, 1,4 milliárdra növekszik a felhasználók száma.
  • Az elkövetkezendő 5 évben a helyfüggő mobilszolgáltatások növekednek majd a leggyorsabban a fogyasztói mobilszolgáltatások területén. A felhasználók száma a 2015. évi 807 millióról 2,3 milliárdra növekszik majd 2020-ra.
  • Az üzleti internetes szolgáltatások területén az asztali és személyes videokonferencia megoldások növekednek majd leggyorsabban. 2015 és 2020 között 95 millióról 248 millióra növekszik a felhasználók számra. 

7. Globális bővülés a vezeték nélküli hálózatok területén

  • A nyilvános Wi-Fi hotspotok száma (az otthoni hotspotokat is beleértve) hétszeresére növekszik majd. 2015-ben 64 millió Wi-Fi pont volt, számuk 2020-ra eléri majd a 432 milliót.
  • A kiterjesztett Wi-Fi hozzáférések skálázási és optimalizálási lehetőségeket (mobilhálózatok tehermentesítése, VoWiFi szolgáltatások, okosvárosok, hálózatba kapcsolt közlekedés és más IoT megoldások) kínálnak majd a hálózatok üzemeltetői számára. Ez a trend fejlettebb Quad-Play szolgáltatásokat eredményez majd, valamint további hozzáférési pontokat biztosít a bárhonnan elérhető TV-s szolgáltatások számára.
  • 2015-ben a Wi-Fi és mobilhálózatokra csatlakozott eszközök generálták az internetes adatforgalom 62%-át (Wi-Fi 55%, mobil 7%), szemben a vezetékes hálózatok 38%-os forgalmával. 2020-ra a Wi-Fi és mobilhálózatokra csatlakozó eszközök 78%-át generálják majd a teljes internetes adatforgalomnak, a vezetékes hálózatok forgalma pedig 22%-ra csökken.

 

 

A Cisco VNI adatforgalomra vonatkozó előrejelzésének módszertana 

A Cisco VNI globális Internet Protocol (IP) alapú adatforgalomra vonatkozó 2015-2020-as tanulmánya független elemzők előrejelzésein, valamint a tényleges adatforgalmat felmérő vizsgálatok eredményein alapul. Erre épülnek a Cisco saját becslései többek között a globális internetes adatforgalom és a szolgáltatások bevezetésére vonatkozóan. A részletes módszertan leírása megtalálható a teljes jelentésben. Az elmúlt 11 évben a Cisco VNI tanulmányát kormányszervek, hálózati szabályozók, egyetemi kutatók, távközlési cégek, műszaki szakértők, valamit az ipari és üzleti médiumok, illetve elemzők egyaránt alkalmazták, segítve munkájukat a digitális jövő megtervezésében. 

 

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében. 

2024. november 2. 15:26

Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon

Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során. 

2024. november 2. 11:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59