A Fujitsu szerint a digitális átalakulás főszereplői az emberek
A Fujitsu technológiai és szolgáltatási jövőképe szerint a digitális átalakulás a legújabb technológiák (pl. AI és IoT) kombinálásával ösztönzi az önálló emberi munkavégzést.
A Fujitsu „Emberközpontú innováció: digitális co-creation” címmel kiadott idei, továbbfejlesztett jövőképe egyedülálló együttműködési szemléletet kínál a digitális technológiák alkalmazása terén. A digitális co-creation az ügyfelek üzleti tapasztalatait és a digitális technológiákat kombinálva teremt új értéket, és munkálkodik egy szebb jövő megteremtésén.
A Fujitsu arra számít, hogy az új technológia hozzásegíti az embereket, a vállalkozásokat és az állami szektort az együttműködéshez, átalakítja az üzleti folyamatokat, és ösztönzi a társadalmi innovációt. A jövőkép azokat a gyakorlati lépéseket is ismerteti, amelyek révén a technológiai vezetők maximális értéket nyerhetnek ki a digitális technológiákból.
A jövő digitális dolgozóira az lesz a jellemző, hogy hatékonyan ki tudják aknázni a mesterséges intelligenciára épülő technológiában rejlő lehetőségeket. A Fujitsu az AI analitikai képességeit és az emberi kreativitást egymást jól kiegészítő területeknek látja. A jövő munkahelyén ezek egymásra találnak, és az adatok tömegéből hasznos felismeréseket kinyerő, intelligens AI-rendszerek és önálló munkavégzésre képes robotok átveszik a humán munkaerőtől a repetitív rutinfeladatokat. A digitális technológia az emberi képességeket kiegészítve támogatja az innovációt, és fokozza a produktivitást. A Fujitsu meglátása szerint az embereknek újra fel kell fedezniük saját kreativitásukat és empátiájukat, és ezzel együtt el kell sajátítaniuk az új digitális technológiák gyakorlati alkalmazását.
A digitális korszakban minden eddiginél fontosabb lesz a produktívabban és innovatívabban dolgozó, új digitális munkaerőre összpontosító emberközpontú szemlélet. A Fujitsu előrejelzése szerint az intelligens rendszerek mesterséges intelligencia alkalmazásával képesek lesznek tanulni az adatokból, új felismeréseket kinyerni belőlük, és támogatni az embereket az optimális döntések meghozatalában. Ez a folyamat már meg is kezdődött: a Fujitsu és a madridi San Carlos klinikai kórház innovációs részlege például közösen kifejlesztette a HIKARI nevet viselő AI-megoldást (a HIKARI japánul „fényt” jelent). A fejlett mikroszolgáltatásokat összefogó rendszer segítségével az orvosok többféle adatforrás felhasználásával hasznos ismeretekre tehetnek szert és elemzéseket készíthetnek a beteg egészségéről, így megalapozottabb döntéseket hozhatnak, és több nem kell papírhalmokat áttanulmányozniuk az információ kinyeréséhez.
Abban a világban, ahol minden vállalkozás technológiai céggé alakul, a Fujitsu véleménye szerint a sikerre törekvő szervezetnek a digitális technológia alábbi három tényezője köré kell építeniük üzleti modelljüket:
- Csatlakozás – az összes belső rendszer összekapcsolása és csatlakozás külső partnerekhez
- Intelligencia – intelligens felismerések kinyerése óriási adattömegből a mesterséges intelligencia betanításával
- Emberek – üzleti nézőpontváltás a kínálati oldalról az ügyféloldalra a valóban személyes ügyfélélmény nyújtása érdekében
A mindezeket összefogó digitális co-creation lényege, hogy az üzleti szakértelmet, a digitális technológiát, valamint az ügyfelekkel és partnerekkel folytatott együttműködést kombinálva, egyedi igényeknek megfelelő, innovatív termékekkel és szolgáltatásokkal lássa el az ügyfeleket.
„A technológia és a digitális co-creation fejlődésével intelligensebb vállalkozások jönnek létre. A co-creation révén a szervezetek olyan digitális környezeteket hozhatnak létre, amelyek a hagyományos határvonalakon felülemelkedve, integrált módon nyújtják az ügyfélszolgáltatásokat. Így személyre szabottabbá válhatnak az egészségügyi és jóléti szolgáltatások, a szállítmányozás helyét átvehetik a mobilitási megoldások, a kiskereskedelemét pedig az ügyfelek életstílus-élményének tökéletesítése” – mutatott rá Yoshikuni Takashige, a Fujitsu marketingstratégiáért és jövőképért felelős alelnöke.
„Arra számítunk, hogy a jövő digitális munkavállalói képesek lesznek szorosan együttműködni az AI-alapú intelligens rendserekkel, segítséget és tanácsot kinyerni belőlük, és sokféle feladatot elvégezni a segítségükkel. Ezért annyira fontos, hogy az embert állítsuk minden törekvésünk középpontjába. A mesterséges intelligencia analitikai képességei és az emberi kreativitás kiegészítik egymást. A Fujitsu azért foglalkozik az AI-technológia fejlesztésével, hogy támogassa az önálló emberi munkavégzést, és a társadalom egészében elősegítse az előremutató, pozitív előnyök megvalósulását.”
„Eljött az ideje, hogy az iparágvezetők eldöntsék, hogyan szeretnék továbbfejleszteni üzleti modelljüket, kidolgozzák a digitálisan átalakult világ jövőképét, és bevezessék a digitális üzleti architektúra öt szintjét – az ügyfelek, az ökoszisztéma, a munkaerő, a folyamatok és a technológia szintjeit. A co-creation valójában azt jelenti, hogy apró változtatások és fejlesztések helyett, átfogó módon valósítjuk meg ezt a jövőképet. Ehhez olyan új stílusú technológiára van szükségünk, amely mindent összekapcsol, képes tanulni az adatokból, intelligenciát generál, és felkészíti az embereket a megalapozottabb döntéshozatalra” – tette hozzá Takashige.
Kapcsolódó cikkek
- SMART 2017: munkaerőhiány tombolhat a digitális iparágakban
- A nagyvállalatok csupán 5 százaléka készült fel a digitális gazdaság informatikai követelményeire
- A digitális átalakulás vezetőjeként indul a DXC Technology
- A gyártószektor optimista a digitális átalakulást illetően
- A legfrissebb digitális trendeket járta körbe a SMART 2017 konferencia
- Valóra vált rémálom: a babák figyelnek téged
- A Microsoft első embere Budapesten
- Megérkezett minden idők legkisebb Fujitsu PRIMERGY szervere
- Az elavult technológia fogja vissza az európai állami szektor digitalizációját
- Szingapúrban is Vodafone IoT bringákat lehet használni
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.