Megvannak az eltűntnek hitt informatikusok

15 éves IT cég, aki kimászott a magyar valóság ablakán, és mégsem tűnt el

forrás: Prím Online, 2017. június 26. 10:20

A 2017. május 20-án megjelent KSH felmérés szerint a kivándorolni szándékozó magyarok 33%-a egyetemi végzettségű. Ennek eredményeként az amúgy is munkaerőhiánnyal küszködő IT szektor egyre nagyobb bajban van. 

Ugyanakkor egy 15 éves magyar IT vállalkozás, az Abesse jó gyakorlata, mely a brit akkreditációs szervezet, az IIP által alapított Magyarország Legkiválóbb Vállalatai Program díját is elnyerte idén, azt támasztja alá, hogy nem törvényszerű az elvándorlás és munkaerőhiány relációja - van mód a képzett munkaerő megtartására. A jó gyakorlatról film készült, megszólalnak az eltűntnek hitt informatikusok, akik a preferenciáikról vallanak.

 

 

A két kategóriában is díjazott Abesse mindennapjait bemutató kisfilmben jól nyomon követhetők azok a tényezők, melyek a munkahely választásánál meghatározóak az alkalmazottak (munkatársak) számára a havi munkabér összegén kívül: a motiváció fenntartása, a szakmai inspiráló közeg megléte, a képzések, a jó légkör és az egyéb juttatások a magyar munkavállalóknál is felértékelődni látszanak. Az Abesse példája rámutat arra, hogy az „érzésből vezetem a cégem” állapot tudatos átléptetése a szervezeti folyamatok rendszerszintű és tudatos szervezéséig hogyan képes a kis- és középvállalatok sikerességét megalapozni és a vállalat munkaerő-megtartó erejét hatékonyan növelni még az olyan fokozottan érintett szektorban is, mint az ICT.

 

„A magyar piacon, és főként a kis- és középvállalati szegmensben még igen kevesen építkeznek rendszerszerűen” – mondta el Csóti Gábor az Investors in People (IIP) brit akkreditációs szervezet magyar képviseletének ügyvezetője. „Már sok jó cégvezető érzi, hogy másra is szükség van, mint magas bérekre, de mindez még kevés cégnél része a normál működésnek – tette hozzá. Az Abesse esetében tisztán látszik, hogy a dinamikus fejlődés motorja a jól működtetett szervezet, mely egyértelmű versenyelőnyt jelent a cégnek.”


 

A fejlett piacokon a vállalatok rendszerben gondolkodnak a szervezet lehető leghatékonyabb működtetése érdekében. Ezt vagy önállóan alakítják ki, vagy az Investors in People-höz hasonló külső segítséghez fordulnak. Az IIP a vállalkozásokkal együtt dolgozva, azok meglévő folyamataiból kiindulva egy akkreditációs folyamaton vezeti végig őket. Ennek során átnézik a meglévő gyakorlataikat, majd fejlesztések egymást követő lépésein átvezetve őket, alkalmassá teszik arra a vállalkozást, hogy a mindennapokban is gyakorlattá tegye a stratégiai munkaerőszervezést, -megtartást és szervezet-építést. 

 

„Az Investors in People nemzetközi akkreditációs rendszerének hazai különlegessége a Magyarország Legkiválóbb Vállalatai díj. A folyamat valódi értéke a know-how, amit a vállalat megtanul, amíg a diagnózison és a fejlesztéseken keresztülmegy.” – vallja Csurgai Csilla, a Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara ügyvezetője is, aki figyelemmel kíséri a Magyarországon díjazott vállalatok példáit.

 

„Az a magyar cég tud a mai piaci viszonyok között talpon maradni, aki használja az eszét és nem vár arra, míg az ajtó kinyílik, hanem ha kell, kimászik az ablakon, hogy felfedezze a világot” - Abesse frissen kinevezett vezérigazgatója, Németh Zoltán saját bevallása alapján is azért csatlakozott multinacionális vállalati pozíciójából az Abesse csapatához, mert látott fantáziát a tulajdonos, Rónai Balázs által felépített szervezetben. „Ez egy rugalmas vállalat, ami úgy rollerezhet a nagyvállalatok között a piacon, mint a munkatársaink az irodában” – tette hozzá a film, a munkaerő megtartás és az üzleti siker összefüggéseiről gondolkodva az ügyvezető.

 

A munkaerő-kivándorlás jelensége vitathatatlan, ahogy az is, hogy a jelenség egyre nagyobb mértéket ölt. Ezzel párhuzamosan az egyetemekről frissen kikerülő szakemberek és munkavállalók álláskeresői preferenciái és karriertervei is gyorsan és folyamatosan változnak. Fontos, hogy a kis-és középvállalkozások ezeket a folyamatokat szem előtt tartva lépkedjenek előre és találják meg azokat az eszközöket, amelyek az üzleti sikerek mellett az egyéni karrierív és a tehetség kibontakoztatásának támogatásában is főszerepet tudnak játszani.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01