Tiszta nyíltság, fél egészség

forrás: Prím Online, 2017. november 9. 10:39

A túlélési vágy alapvető emberi ösztön, legfontosabb célkitűzéseink közé tartozik, hogy minél hosszabb és teljesebb, egészségesebb életet élhessünk. Ez a törekvés hajtja előre az egészségügyi fejlesztéseket is, amelyekhez ideális alapot kínálnak a nyílt forráskódú projektek, elősegítve az együttműködést, a tudásmegosztást és a költséghatékony, rugalmas működést. A SUSE számos területen járul hozzá az open source alapú innovációkhoz és a hatékonyabb működtetéshez.

Ahogyan egy komplikáltabb esetben az orvosok is konzultálnak egymással, a nyílt forráskódú projekteken is közösen dolgoznak a fejlesztők. Az open source megközelítés elősegíti a gyártók, szolgáltatók és fejlesztők közötti együttműködést, hogy a forráskód megosztásával folyamatosan egyre jobb technológiákat alkossanak. Ez az együttműködési stratégia az egyéni fejlesztésnél sokkal gyorsabb innovációt tesz lehetővé az egészségügy terén is.

 

Nem véletlen, hogy számos különféle, nyílt alapokon fejlesztett szoftvert használnak világszerte az egészségügy különböző területein, például diagnosztikai felvételek készítéséhez, leletek, receptek és adatok kezelésére vagy kutatásokban, illetve a gyógyításban alkalmazott mobil eszközökön.

 

Kórházi rendszerek nyílt alapokon

Az egészségügyi intézmények számára az IT kínálja az alapot minden működési folyamathoz, a szolgáltatások fejlesztésétől kezdve a páciensek biztonságán és a pénzügyi stabilitáson át egészen a betegadatok kezeléséig és feldolgozásáig. Ezen a területen különösen fontos, hogy a szervezetek olyan eszközöket használhassanak, amelyek skálázhatók és költséghatékonyak, szükség esetén pedig továbbfejleszthetők az új vívmányoknak és a rendelkezésre álló költségkeretnek megfelelően. 

 

Ezeknek a kritériumoknak tökéletesen megfelelnek a nyílt forráskódú megoldások, ráadásul segítségükkel az intézmények csökkenthetik az infrastruktúrára fordított költségeket. Az egyik legjobb példa erre az esseni kórház, ahol nemrégiben a tárolási folyamatokat és költségeket optimalizálták a SUSE Enterprise Storage nyílt forráskódú, szoftveralapú tárolási rendszerrel. A szervezet számára kihívást jelentett, hogy alacsony költségek mellett, megfelelően tárolja a betegek leleteit, hiszen a röntgen-, MRI- és CT-felvételek tipikusan olyan, nagy méretű fájlok, amelyeket hosszú távon szükséges megőrizni, de nem használják napi szinten. A SUSE elosztott tárolási rendszere elkülöníti a tároláskezelést és tárolásvirtualizációt a fizikai hardvertől, így lehetővé tette a kórház számára, hogy költséghatékony tárolási rendszert építsen ki általánosan elérhető szerverek és lemezmeghajtók használatával.

 

Rugalmasság mindenek felett

Az open source megoldások további előnye, hogy segítségükkel az egészségügyi intézmények rugalmasabban vezethetnek be új szoftvereket. A zárt forráskódú termékek esetében jóval gyakoribbak a kompatibilitási problémák, míg az open source alkalmazások egyéb nyílt és zárt megoldásokkal is képesek együttműködni, illetve szükség szerint módosíthatók, ezért nagyobb szabadságot kínálnak a választás terén. Szintén fontos szempont, hogy vállalati felhasználásra átalakított szoftver esetén a biztonsági frissítésekről és a támogatásról a gyártó gondoskodik, ami időnyereséget is jelent.

 

 

A kaméleon sokszínű szerepe

A SUSE is kiemelt figyelmet fordít erre a területre, ezért az egészségügyi eszközök gyártói számára is ideális operációs rendszert kínál a SUSE Embedded Linux termékcsaládon belül, amely egy-egy iparág elvárásainak megfelelő rendszereket foglal magában, beleértve a telekommunikációs szektort, az OEM partnereket és az orvosi megoldások előállítóit is. A SUSE Embedded Medical Devices kifejezetten az egészségügyi eszközök gyártóinak igényeire szabva nyújt alapot a fejlesztéshez.

 

Emellett az openSUSE kezdeményezésen keresztül a GNU Health projektet is támogatja, amely ingyenes nyílt forráskódú szoftvereket biztosít orvosoknak, egészségügyi intézményeknek és kormányzatoknak világszerte. A szuperszámítógépek fontos szerepet játszanak az orvosi kutatásokban a súlyosabb betegségek kezelésétől kezdve a genetikai vizsgálatokon át egészen az agy működésének feltérképezéséig, a SUSE pedig ezek hatékony működtetéséhez is aktívan hozzájárul.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01