Tudod mit teszel jövő nyáron?
Tizen-, huszon- és ötvenezres munkaerőhiányt emlegetnek az IT-iparban a szakemberek – és manapság már a laikusok is beszállnak a licitbe. Kérdés, hogy tisztában vagyunk-e azzal, hogy igazából milyen szakmákra és milyen pozíciókra oszlik meg ez a hiány? A Codecool igyekszik részletesen is bemutatni azokat az állásokat, amelyekhez programozási képességek (is) kellenek.
Mikor tágabb értelemben informatikáról beszélünk, akkor a hétköznapi ember sajnos nagy valószínűséggel rendszergazdákat lát a lelki szemei előtt. Ezzel a szakmával találkoznak ugyanis legtöbbet munkavállalóként. Az üzemeltetési területen dolgozók azonban csak kis szeletét jelentik az informatikusoknak, és munkájuk sokrétű felkészültséget kíván.
Érdekes módon programozási képességet kevésbé.
Ahogy nem kell tudnia programozni az informatikai tanácsadóknak és az informatikai szolgáltatások értékesítőinek sem, ahogy a hardvereket fejlesztő és tesztelő mérnökök esetében sem elvárás a programozói szaktudás.
Melyek akkor azok az informatikai szakmák, ahol a programozói szaktudás érvényesülhet? Alábbiakban a Codecool programozóiskola mentorai segítségével ezeket a pozíciókat mutatjuk be, a területen való érvényesüléshez szükséges szenioritás időrendjében. Haladva a junior készségekkel is betölthető feladatkörtől a sokéves tapasztalatot igénylő, legjobban fizető állásokig.
Szoftver Tesztelő
A klasszikus értelemben vett szoftver tesztelő olyan teszt forgatókönyveket és terveket készít, amik tartalmazhatnak manuális (kézi) és automatikus (gépi) teszt lépéseket is. Ezeket a teszt forgatókönyveket végrehajtja, méri és elemzi, vagyis a szoftver fejlesztési folyamat minőségbiztosítási oldalán áll. Jellemzően még nem igényel komoly programozói tudást, sokkal inkább precízitást, rendszer szemléletet, dokumentációs készséget.
-> Cégek: NNG, EPAM, IBM
Front-end fejlesztő
Leggyakrabban webes alkalmazások felületeinek (UI) kialakítását és programozását végző szoftver fejlesztő. A "front-end" utalhat bármilyen rendszer (nem csak webes) azon részére, amivel a felhasználók találkoznak, így ritkább esetben lehet desktop fejlesztés (pl. WinForms, WPF, esetleg Java Desktop) is. Webes környezetben Javascript programozást, Javascript keretrendszerekkel (pl. Angular JS, React JS, Ember.js, Meteor.js) való munkát és HTML/CSS szerkesztést is tartalmaz a munkakör.
-> Cégek: LogmeIn, Vodafone, Possible
Mobil szoftver fejlesztő
A két legnagyobb mobil platform az Android és az iOS. Az előbbire Java nyelven, a másikra már jellemzően Swift nyelven írnak mobil alkalmazásokat az erre specializálódott fejlesztők. Azért specializálódnak, mert a mobil alkalmazásoknak van egy egyedi logikája és megjelenítő rétege. Például nagyon más az alkalmazások életciklusa (mint egy webes alkalmazásé) és tudni kell kezelni a különböző képernyőfelbontásokat, platform verziókat, függőségeket, akár hardver függőségeket.
-> Cégek: Supercharge, Possible, Docler Holding
Adat szakértő
Mióta rengeteg digitális adat keletkezik és egyre hatalmasabb adatbázisok és adattárházak épülnek, létrejött egy új munkakör, a Data Scientist vagyis magyarul Adat szakértő. Programozói tudást leginkább Python, R vagy SQL nyelveken használnak, de mellette szükség van statisztikai és mélyebb matematikai ismeretekre, akár gépi-tanulási alapokra (machine learning) vagy adat-vizualizációs és kommunikációs skillekre is.
-> Cégek: Morgan Stanley, EPAM, Secret Sauce Partners, Starschema
Full-stack szoftver fejlesztő
Jellemzően Java vagy C# nyelven, webes keretrendszerek használatával együtt akár a backend, akár a frontend területen dolgozni képes szoftver fejlesztő. A tervezéstől az implementáción át a tesztelésig és akár üzemeltetésig minden feladat a munkakörébe tartozhat, ettől lesz változatos és kihívásokkal teli ez a munka.
-> Cégek: Prezi, Cloudera, Blackrock, AGCO
Technikai Projektmenedzser
A szoftver projekteket és folyamatokat nem könnyű úgy átlátni, hogy az illető nem ért a mögöttes technológiákhoz és például sosem látott programokat vagy adatbázist közelről. Éppen ezért a projekt menedzserek egy új generációjára lett szükség, akiknek van technológiai háttere is. Gyakran programozókból lesznek ilyen menedzserek, akiknek jók a szervezési és kommunikációs készségeik, de azért fordítva is előfordul, hogy egy projekt menedzser képzi magát tovább szoftver fejlesztői témákban.
-> Cégek: GE Digital, Ericsson, Starschema
Teszt automatizáló mérnök
Mivel a tesztek manuális futtatása meglehetősen időigényes feladat és a szoftverek száma egyre nő, ezért automatizálás nélkül elképesztően sok szoftver tesztelőre lenne szükség. Ennek megoldására jött létre egy olyan szoftver mérnöki pozició, aminek a célja olyan szoftverek írása, amik teszt esetek automatikus futtatását és elemzését teszik lehetővé. Bármely nyelven - Java, C#, Python, Javascript, stb. - szükség van rá attól függően, hogy az adott cég miben írja a szoftvereit.
-> Cégek: Dealogic, Nokia, SAP
Szoftver mérnök
Itt a mérnök megnevezés általában arra utal, hogy több az elvárás a programozói tudásnál. Mérnök végzettségre (villamosmérnök vagy mérnök informatikus, stb.) azért lehet szükség, mert például orvos technológiai szoftvereket vagy más erősen matematikára vagy fizikára épülő szoftvereket azok tudnak készíteni, akik ezt évekig tanulták. Az se ritka, hogy a hardveres részeket is át kell látni, mint például egy képfeldolgozó eszköznél.
-> Cégek: Bosch, GE, Evosoft
Beágyazott rendszer fejlesztő
A beágyazott rendszer célfeladatot lát el, nem olyan, mint egy általános számítógép. Feladat-specifikus mechanikus és elektronikus alkatrészeket és ezeken futó szoftvereket értünk alatta, mint például egy szervó kormány vagy egy digitális kamera. Azok a fejlesztők vagy mérnökök, akik ilyen rendszereket programoznak jellemzően villamosmérnöki végzettségűek, mert gyakran kapcsolódik digitális vagy analóg áramkör tervezés a munkájukhoz. Az alacsonyabb szintű programnyelvek (pl. C) mellett tervező szoftverek ismerete is elvárás (pl. CAD programok).
-> Cégek: Thyssen-Krupp, Bosch, Knorr-Bremse
Szoftver Tervező (Architect)
Azokat a szoftver fejlesztőket, akik már sok rendszert építettek fel az alapoktól, és képesek átlátni komplex struktúrákat, több száz modulból vagy szolgáltatásból álló hatalmas rendszereket, azokat egy idő után rendre szoftver tervezési feladatokkal látják el. Ebből következik, hogy junior (belépő szintű) szoftver tervező nem létezik, hiszen rengeteg tapasztalat és komoly rendszer szemlélet kell hozzá. Képesnek kell lenni megtervezni a szoftver működését a legapróbb részletekig és érthetően átadni a terveket az implementációt végző fejlesztőknek.
-> Cégek: Deutsche Telekom, EPAM, Dealogic
„A legnagyobb kereslet a programozási készségeket igénylő munkavállalókra van, de az a jó hír, hogy célzott, és jó minőségű oktatással ezen a területen fel lehet zárkózni megfelelő utánpótlással.” – mondja Boda József, a Codecool Programozóiskola társalapító-ügyvezetője. A 12 hónapos elméleti és 6 hónapos gyakorlati oktatás akár olyanokból is programozót képes faragni, akik korábban nem rendelkeztek tapasztalattal ezen a területen.
Kapcsolódó cikkek
- Szakmai zsűri ismerte el a Codecool növekedési stratégiáját
- Nem gyerekként kezdik a programozást a profi fejlesztők
- Felsőkategóriás életkilátások diploma nélkül
- Új vezetők, tovább erősödő Ingram Micro
- Az ötszázadik beiratkozónál jár a Codecool programozóiskola
- Melyik programozóiskola való neked?
- A cégvezetők többsége optimista, mégis stagnálhatnak az IT fejlesztések
- Kódolást hozott a Mikulás a Mozgásjavító Iskolába
- 120 fő végzett a Codecool programozóiskolában
- Programozni tanít a jövő iskolája: világelső a magyar Logiscool
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.