Schneider Electric: így késleltethető a természeti erőforrások korai felélése
Idén augusztus 1-jére esik a Globális Túlfogyasztás Napja (más néven Ökológiai Túllövés Napja), amely az 1970-es évek óta minden évben egyre hamarabb jön el. Az időpont a Global Footprint Network (GFN) nemzetközi kutatószervezet ökológiailábnyom-számításának segítségével kalkulálható ki.
A dátum azt jelöli, hogy az emberiség mikorra fogyasztja el globális szinten azt a rendelkezésre álló természetierőforrás-mennyiséget, amelyet a Föld ökoszisztémája egy év alatt meg tud újítani. 2018-ban tehát 212 nap alatt éljük fel az egész éves mennyiséget. Az ökológiai veszteség ellenére úgy tudja fenntartani magát a népesség az év hátralévő öt hónapjában, ha a természeti tőkét, vagyis „megtakarításait” kezdi el fogyasztani. A környezeti túlköltekezés ördögi körré válik: egyre több tőke fogy, miközben a forrásigény is nő. Ennek a tendenciának a megfordítása érdekében fogott össze a Schneider Electric és a GFN, hogy bemutassák, hogyan késleltethetjük az időpontot a meglévő technológiák segítségével.
21 nappal később
A trendek szerint 2050-re 50 százalékkal nő majd az energiafogyasztás, a szén-dioxid-kibocsátást pedig ugyanennyivel lenne szükséges csökkentenünk, ami azt jelenti, hogy a mostaninál háromszor hatékonyabban kell sáfárkodnunk a forrásokkal. Hasonlóan rémisztő adat, hogy 2030-ra 40 százalékos eltérés lesz a víz iránti igény és a rendelkezésre álló készletek között, arról nem is beszélve, hogy az ásványi anyagok, az ércek, a fosszilis tüzelőanyagok és a biomassza felhasználása 30 éven belül megháromszorozódhat.
Napjainkban csak az épületek a világ energiafogyasztásának 33 százalékát teszik ki, ami a becslések szerint 20 év múlva már 80 százalék lesz. Hasonlóképpen az ipari egységek kapacitásfelhasználása is várhatóan 86 százalékra nő majd 2050-re, míg a villamos hálózat esetében 40 százalékos növekedést prognosztizálnak a szakértők a következő 25 év alatt. A tendenciák ellenére a Schneider Electric elkötelezetten hisz abban, hogy a jelenlegi helyzet visszafordítható. A vállalat számításai szerint az energiahatékony, megújuló energiaforrásokat használó technológiák – mint például a cég saját fejlesztésű, IoT-alapú EcoStruxure platformja –, továbbá a meglévő épületek, ipari létesítmények és adatközpontok modernizálása, valamint a villamosenergia-hálózat megújuló kapacitásokkal való korszerűsítése már önmagában 21 nappal késleltethetné a túlfogyasztás dátumát.
A gyakorlati megvalósítás bemutatása, illetve a fenntartható üzleti működést célzó szemlélet erősítése érdekében a Schneider Electric együttműködik a GFN-nel, melynek célja, hogy megváltoztassa a természeti erőforrásokkal való jelenlegi gazdálkodási módszereket és az éghajlatváltozással kapcsolatos attitűdöt.
„Egy véges erőforrásokkal bíró bolygón élni kreativitást és innovációt igényel az emberiség részéről. A Schneider Electricnél épp ezért fogunk össze ügyfeleinkkel és partnereinkkel annak érdekében, hogy kiaknázzuk a meglévő infrastruktúra modernizálásában rejlő lehetőségeket. Megoldásaink használatával ügyfeleink eddig összesen 100 millió tonnával kevesebb szén-dioxidot termeltek” – mondta Xavier Houot, a Schneider Electric globális környezeti ügyekért felelős alelnöke.
EcoStruxure-rel az energiahatékonyságért
Ez a kihívás központi szerepet játszik a Schneider Electric stratégiájában, amely az EcoStruxure megoldásokra összpontosít, mivel a szén-dioxid-kibocsátás a rendszer minden szintjén csökkenthető. A vállalat által kifejlesztett nyílt, interoperábilis, IoT-kompatibilis platform összegyűjti, elemzi, és jól átlátható módon bocsátja rendelkezésre az energiafelhasználási adatokat, amelyek üzleti célú hasznosításával a szervezetek növelhetik hatékonyságukat és teljesítményüket. Az intelligens, átfogó irányítástechnikai rendszer mindenféle energiafogyasztó területen – így többek között a háztartásokban, az épületekben, az adatközpontokban, a villamos hálózatokban és az ipari létesítményekben – jól használható.
Az EcoStruxure Building csak egy példa a platform működésére. A technológia akár 50 százalékos energiahatékonyságot tesz lehetővé, miközben 30 százalékkal csökkenti az energiaköltségeket. Az EcoStruxure három kulcsfontosságú területet fog össze:
1. Hálózatba kapcsolt termékek: Az épületekben a csatlakoztatott érzékelők és mérőműszerek javítják a világító, fűtő-hűtő berendezések hatékonyságát, növelik a biztonságot, valamint optimalizálják a térkihasználást.
2. Felügyeleti szoftverek: A korszerű adatösszesítő, -elemző és -vizualizációs megoldásokkal a felhasználók az energiafogyasztási adatokat az internethez csatlakoztatott eszközökön, a telephelyen vagy távoli vezérléssel is kezelhetik.
3. Alkalmazások, analitika és szolgáltatások: Az interaktív, grafikus energiafogyasztási jelentések, a hibák felismerése és diagnosztizálása, a teljesítményelemzés, valamint az eszközök felügyelete lehetővé teszik további fejlesztési lehetőségek beazonosítását az energiahatékonyság terén, valamint az átállást a reaktív karbantartásról a megelőző karbantartásra.
„A Schneider Electric üzleti céljai összhangban állnak az ökológiai túlfogyasztásra való megoldáskereséssel. A vállalat egyéb iparágvezető cégekkel együtt egyre többet tesz a természeti erőforrások kezelésének újfajta megközelítése, azok felhasználásának pontosabb nyomon követése, valamint a hatékonyabb és csökkentett felhasználást célzó termékek és folyamatok kifejlesztése érdekében” – mondta Mathis Wackernagel, a Global Footprint Network vezérigazgatója.
Kapcsolódó cikkek
- Mindenkit meghekkeltek már, csak nem biztos, hogy tud róla
- Úsznak a cégek a műanyagban, mi lehet a megoldás?
- Akár millió dolláros károk ellen is védelmet nyújthatnak a Schneider Electric új UPS-ei
- Legyél te is energiamogul!
- A Schneider Electricé az év innovatív adatközponti megoldása
- Az internethez csatlakoztatott eszközök a szakértelmet is közelebb hozzák
- Sok az adat, kevés az ember
- A Schneider Electric ősztől saját programjának keretében képzi a jövő szakembereit
- Váltakozó áram: az energiamenedzsment új kihívásai
- Schneider Electric kapcsolócsalád okosotthonok, irodák vagy hotelek vezérléséhez
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.