Felhőben újjászületett informatika

forrás: Prím Online, 2018. november 13. 15:11

A felhőinformatika Kelet-Európában és hazánkban is egyre elterjedtebb, a hozzá kapcsolódó technológiai innovációk is folyamatosan tudnak újat mutatni a szakembereknek. A magyarországi AWSome Day Budapest szakkonferencián a TC2 szakemberei és meghívott szakértői sikereken, esettanulmányokon keresztül mutatták be az új norma hasznosíthatóságát.

A felhőinformatika térnyerésével drasztikusan felgyorsult a technológia transzfer Kelet-Európába érkezése. Egy webböngészőből majdnem minden szolgáltatás ugyanúgy elérhető Magyarországon, mint Nyugat-Európában vagy az USA-ban. A cloud computing vált mára az új normává. Előreláthatólag 2020-ra a hozzá kapcsolódó költések elérik és meghaladhatják a klasszikus informatikára szánt keretet, ezáltal túllépheti a teljes IT budget 50%-át. Az Amazon Web Services Kelet-Közép-Európában is folyamatos, erőteljes éves növekedést produkál, így érthető, hogy az AWSome Day Global Series egyik állomásának idén Budapestet választotta. A magyarországi AWSome Day szakkonferencián a TC2 szakemberei és meghívott szakértői sikereken, esettanulmányokon keresztül mutatták be az új norma hasznosíthatóságát, ezen kívül bejelentették a 2019-es szakmai eseményeket is, többek között egy szakmai webinar sorozatot, amely meghatározott témákban kínál elmélyült tájékoztatást.

 

Nagyon felhő, adaptív működés

A gyorsabb gazdasági folyamatok, a versenyképesség agilitást igényelnek a vállalatoktól, ennek egyik informatikai leképezése a DevOps. A rugalmas változásnak kulcsa az ún. Microservice architektúra kialakítása is, ami a monolitikus rendszerek teljes átalakítása, újraírása helyett egyszerű lehetőséget biztosít az alkalmazások kialakítására és fenntartására. A monolitikus alkalmazások részekre bontása (menedzselt microservice-k) magasabb minőségű és gyorsabb fejlesztést eredményez. Az informatikai rétegekben lefelé haladva – a fizikai szerverek telepítése és üzemeltetése helyett – az ún. Serverless működés óriási terhet vesz lesz az informatikai szervezetről, kiválthatja a fizikai szerverekkel kapcsolatos folyamatos teendőket. Ezek együttese a szervezet összehangoltabb működését és az informatikai rendszerek rugalmasabb, gyorsabb változtatását segítik a gazdasági feltételekhez való alkalmazkodásban.

 

Felhőben újjászületett informatika

Ne hanyagoljuk el a klasszikus informatikai rendszereket, és gondoljuk át, hogyan lehet működésüket a felhőben megújítani. A VMS AG elemzése szerint a vállalatirányítási rendszereket fejlesztő német óriáscég, az SAP rendszereinek infrastruktúra költsége akár 71%-kal csökkenthető az AWS-en kialakítva, amelyhez a klasszikus IT infrastruktúrával megegyező certifikációt és támogatást biztosít. Az informatikai virtualizáció piacvezető szereplője az AWS felhőben kínál a földi környezettel megegyező licenceket, megoldásokat a meglévő szaktudás hasznosítása mellett, de migrációs feladat nélkül, kiegészítve a felhő korlátlanul skálázható infrastruktúra és platform szolgáltatásaival. A biztonságos működés egyik alapja a megfelelő adatvagyon gazdálkodás (adatmentés, archiválás). A publikus felhő piacát toronymagasan vezető AWS az adatok felhőbe mentését 99,999999999% elérhetőséggel, töredék költségen, biztonsági- és szabályozói megfelelőség mellet kínálja. 

 

 

„A strukturált RDBMS és „schemaless” NoSQL adattárolás elengedhetetlen eszköze a modern IT iparnak, viszont sokszor nehézségekbe ütközik ezen szolgáltatások menedzsmentje, licencek kezelése, skálázása, a mentés-visszaállítás megoldása. Menedzselt SQL szolgáltatásokkal azonban erre is tudunk megoldást kínálni, így a legújabb fejlesztések*  lehetővé teszik az automatikus skálázódást, az automatikus tárhely allokációt, és az ún. „serverless” üzemet is. A felhasználók számára emellett menedzselt NoSQL szolgáltatással**  magas rendelkezésre állású, korlátlan tárhelyet, valamint gyors adatbázist tudunk biztosítani” – mondta Révész Róbert.

 

Informatikai biztonság, megfelelőség

„A felhőinformatikai szolgáltatások nem létezhetnének magas szintű IT biztonsági követelmények és előírások teljesítése nélkül. Mivel ez a terület kiemelten fontos a cégek életében hazai és nemzetközi viszonylatban is, azon vagyunk, hogy ezekre a biztonsági megoldásokra, mint pl. a jogosultságkezelés, titkosítás, kulcskezelés, naplózás és naplóelemzés, azonosítás, validáció és szabályozói megfelelőség minél inkább felhívjuk a figyelmet és sztenderd, beépített megoldást kínáljunk” – tette hozzá Révész Róbert, a TC2 ügyvezető igazgatója. 

 

Ebben a témában nem feledkezhetünk meg az üzletileg kritikus rendszerek hibatűrő, nagy rendelkezésre állásáról, vagy a katasztrófa környezetek kialakításáról sem. A nemzeti és globális szabályozók bizonyos iparágakban rendelkeznek az éles üzemű és a teszt/fejlesztő/oktató környezetek szétválasztásáról, valamint a katasztrófa környezetek kialakításáról is, így a szakemberek felhívták a figyelmet – publikus felhő alapú - költséghatékony megvalósítás lehetőségére és fontosságára is.

 

______________

* Amazon Aurora

** Amazon DynamoDB

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében. 

2024. november 2. 15:26

Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon

Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során. 

2024. november 2. 11:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59