A Huawei hanggá alakította a fényt a mesterséges intelligenciával
Különleges összművészeti produkciót alkotott meg a Huawei. A vállalat a mesterséges intelligencia segítségével szimfonikus zeneművé formálta a világ egyik legszebb természeti jelenségét, az Északi fényt. A Sound of Light elnevezésű projekt keretében a vállalat mérnökei és világhírű zeneszerzők a Huawei legújabb csúcskészüléke, a Mate 20 Pro segítségével alkották meg a különleges vizuális effektekkel kísért zenei művet, melyet a bécsi Musikverein-ban mutattak be közel 300 fős nemzetközi közönség előtt.
A mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásának új távlatait mutatta be a Huawei legújabb nemzetközi projektje. A Sound of Light keretében a vállalat elismert zenészekkel közösen kereste a választ arra, hogyan tanítható meg az MI képek olvasására és hangok előállítására. A csapat tagjai a Huawei Mate 20 Pro okostelefon egyedi mesterséges intelligencia képességeit hívták segítségül a fény fő jellemzőinek felismerésére, valamint azok zenei elemekké alakítására. A transzformált dallamokból született meg a Sound of Light szimfóniája, melyet egy neves zeneszerző komponált zeneművé.
Az Északi fény zenévé változása
Az Északi fényt Kjetil Skogli sarkifény-vadász örökítette meg a norvégiai Tromsø vidékén, majd anyagát az elismert zeneszerző, Mark Sayfritz hangstúdiójába küldte. Az Északi fény szimfóniája egy erre az alkalomra fejlesztett mesterséges intelligencia rendszer segítségével született meg, és végül James Shearman világhírű brit karmesternek, illetve a Synchron Stage Orchestra szimfonikus zenekarnak köszönhetően kelt életre.
A Sound of Light hangszerelője és karmestere úgy fogalmazott: „A szimfónia létrehozásával a katarzis érzését szerettem volna közvetíteni, egy olyan felfokozott állapotot, amelyben úgy érezzük, az Északi fény és a Mesterséges Intelligencia beszél hozzánk a zenén keresztül”.
Új lehetőségeket teremt az MI a zeneszerzésben
Az előállított zenei elemek feldolgozásához eddig csúcstechnológiás számítógépek használatára volt szükség, azonban az egyedi MI-rendszernek köszönhetően már a Mate 20 Pro is képes támogatni egy ilyen projektet. A megvalósítás első állomása egy egyedülálló MI-környezet létrehozása volt, amely felismeri és elemzi a fény különböző stílusjegyeit. A Mesterséges Intelligenciát ezután arra is megtanították, hogy az Északi fény videójához társítsa az egyes zenei elemeket.
„A Mesterséges Intelligencia teljesen új kreatív lehetőségek nyitott meg előttem a zenealkotásban” - mondta Mark Sayfritz. A zeneszerző kiemelte, hogy „az Északi fény felvételének MI-rendszerbe táplálásával kielemezhetővé válnak a színek, a méretek, a formák, valamint a sebesség is. A látottak alapján a rendszer különböző variációkat állít elő a dallamokból, így például, ha az MI egy különösen drámai fényjelenséget észlel, úgy tudja alakítani a hangokat, hogy azok a darabban visszaadják a jelenség intenzitását”.
A Mate 20 Pro nemcsak a zenemű elkészítésében vett részt tevékenyen, hanem az előadás alatt is fontos szerep jutott neki: segítségével szintetizátorra kerültek az átalakított adatok, amelyek így tovább formálták az előadás zenei stílusát.
Az Északi fény szimfóniáját november 28-án a bécsi Musikverein Brahms termében James Shearman vezényletével a Synchron Stage Orchestra mutatta be egy, a mesterséges intelligencia által támogatott, élő audió-vizuális előadás keretében.
Kapcsolódó cikkek
- Robotikával foglalkozik az újonnan megnyílt New York-i MI központ
- A mesterséges intelligencia megjelenése a pénzügyi szolgáltatásokban
- Mesterséges intelligenciával a hatékonyabb kiválasztásért
- Vizsgálták a fiatalok mesterséges intelligenciához való hozzáállását
- Huszonkét 5G távközlési hálózat kiépítésére szerződött eddig a Huawei
- Megérkezett Magyarországra a Huawei Mate 20 széria
- A Huwei új csúcskészüléke már előrendelhető a Telenornál
- Vaksötétben is felismeri tulajdonosát a Porsche Design Huawei Mate 20 RS
- Mostantól a méheket is mesterséges intelligencia figyeli
- Már hazánkban is kapható a Samsung 8K-s tévéje
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.
Karácsony a virtuális térben
A mesterséges intelligencia része a mindennapoknak, legyen szó munkavégzésről, oktatásról, tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyról. Az ünnepet is képes tökéletesen reprodukálni a technológia, általa olyan hangulatot, enteriőrt lehet előállítani, amire mindenki vágyik.
A LAMAX négy új stílusos hangszórót jelentett be
A LAMAX négy Bluetooth hangszóróval bővítette audiotermékeinek körét, amelyek tökéletesen ötvözik a teljesítményt, a dizájnt és a megfizethetőséget. Az új termékek közt találunk kompakt, alig több mint 300 gramm súlyú hangszórót, és nagyteljesítményű, akár 50 watt teljesítményre képes hangfalat, mindezt megfizethető árkategóriában. Az eszközök mindegyike támogatja a Bluetooth 5.3 technológiát, emellett a csomagban megtalálható 3,5 mm-es AUX kábellel is csatlakoztathatunk eszközt hozzájuk.
Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric
Az eddigi 7 ezerről 12 ezer négyzetméterre növelte előregyártott adatközponti rendszereket készítő barcelonai üzeme méretét a Schneider Electric. Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt.
Forradalmi áttörés az energiatárolásban: Bemutatkozik a sóalapú akkumulátor már 2025-ben
Az energiatárolás forradalmi újítás előtt áll. Miközben a lítiumion akkumulátorok uralják a piacot, az új magyar fejlesztésű nátriumion akkumulátor alapjaiban írhatja át az energiatárolás szabályait. Ez a technológia nemcsak fenntarthatóbb és biztonságosabb, hanem az otthonok és vállalkozások energiafelhasználását is új szintre emeli. Az innováció mögött álló Nádorfi Árpád nemrég elnyerte a 2024-es „Business Champions of Central Europe” díjat, amelyet a fenntarthatóság és az innováció terén elért kiemelkedő eredményeiért ítéltek oda neki. Az elismerés, a szakmai vezetése mellett, a csapata által kifejlesztett technológia globális jelentőségét is tükrözi.