Magyar startupperek építhetik a jövő okos városait

forrás: Prím Online, 2019. február 21. 13:55

Világszerte egyre nagyobb teret hódít a fenntartható települések koncepciója. Az okos város remek befektetési lehetőség az előrejelzések szerint, ám a technológia kínálati oldalán bőven vannak még kiaknázatlan területek. Az EIT Climate-KIC inkubációs programja február 28-ig olyan magyar vállalkozások jelentkezését várja, amelyek elősegítik a városi lakosság életminőségének javítását, vagy a klímaváltozás egyéb kihívásaira nyújtanak megoldást.

Az Orbis Research tavaly publikált jelentése szerint az okos városok piacának értéke 2017-ben 529 milliárd dollár volt, 2023-ra pedig közel négyszeresére növekedhet.* A várható intenzív bővülés azt mutatja, hogy számtalan eddig kihasználatlan lehetőség rejlik a fenntartható, okos megoldások városüzemeltetés szintű alkalmazásában. A lakóhelyváltást érintő trendek között a legkiemelkedőbb várhatóan a városban élő lakosság növekedése lesz – az elemzés 2025-re globálisan 58 százalékos növekedést jósol. Mindez komoly településüzemeltetési kihívásokat hozhat magával, amelyre az intelligens városkoncepció hatékony megoldást nyújt; biztosítja többek között a megfelelő édesvíz-hozzáférést, a tiszta energiaellátást, az okos épületeket és a hatékony, környezetkímélő közlekedést.

 

Barcelona és London élen járnak a fejlődésben, a városi terület növekedését a lakosság mindennapi életének könnyebbé és egyszerűbbé tételére alapozták. Barcelonában érzékelőket telepítettek, és a belőlük kinyert információk segítségével befolyásolják a forgalmat, figyelik a levegő minőségét és a zajszintet, valamint az esőzések után optimalizálják a locsolórendszerek működését a vízpazarlás elkerülésének érdekében. A becslések szerint a következő 10 évben 1 millióval növekszik London lakossága, amely 2030-ra eléri a 10 millió főt. A városban átfogó technológiai fejlesztések indultak; létrehozták a mindenki számára elérhető ingyenes London Datastore adatmegosztó portált, ahol bárki hozzáférhet a fővárosra vonatkozó környezeti, egészségügyi, közlekedési, gazdasági és közösségi adatokhoz, megkezdték az intelligens úthálózati és közlekedési rendszerek kiépítését és egy új technológiát alkalmazva hasznosítják az alagutakban, föld alatti tárolókban termelődő hulladékhőt.

 

 

Magyarországon is tetten érhetők az okos város kezdeményezések; jó példa erre Budapest XIII. kerülete. Az Önkormányzat képviselő-testülete nemrégiben fogadta el az önkormányzat Intelligens Kerület-koncepcióját, amelyet 2033-ig valósítanak meg. A stratégia magában foglalja többek között a partnerközpontú közszolgáltatások és a közterületi parkolási rendszer fejlesztését, valamint a Smart Net közterületi wifi rendszer bővítését is.

 

A tehetséggondozás és az új vállalkozások piacra lépése kritikus fontosságú a folyamatosan bővülő digitális gazdaságban. Az EIT Climate-KIC Accelerator powered by KPMG program idén tavasszal is várja azon fenntartható megoldásokban, zöld technológiákban gondolkodó startupok jelentkezését, amelyek akár az okos városok létrejöttét segítenék elő ötletükkel, akár más területen nyújtanak megoldást a klímaváltozás negatív hatásainak csökkentésére. A program bármilyen érettségi szakaszban lévő startup számára ideális, hiszen az anyagi támogatás mellett stratégiai tanácsadás is várja a résztvevőket.

 

A startupok 2019. február 28-ig jelentkezhetnek az EIT Climate-KIC Accelerator powered by KPMG programra. 

 

Jelentkezés és további információ: https://klimainnovacio.hu/hu/program/akcelerator-program-startup-ok-reszere

 

_______________

* https://www.reuters.com/brandfeatures/venture-capital/article?id=30881

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01