Magyar KKV világsikere: forradalmian új hatékonyság a mobil térképezésben
Nagy sikerrel mutatta be legújabb fejlesztését, a GeoMeter3D intelligens mobil térképező eszközt a magyar tulajdonú INTERMAP Kft. a világ egyik legnagyobb és legismertebb geoinformatikai kiállításán, az InterGeo-n, Stuttgartban, forradalmian új megoldásokat kínálva a térképezés és a térbeli rendszerek területén az infrastruktúrák, az okos városok és az önvezető autók számára.
Három évvel ezelőtt, Hannoverben, a CEBIT-en mutatta be a cég a jelenlegi térinformatikai felmérési technológia elődjét, a GeoMeter 600-at, most azonban több jelentős újítással, többek között mesterséges intelligencia (AI) modullal továbbfejlesztett változata, a GeoMeter3D került bemutatásra, ami olyan egyedi megoldásnak számít, hogy a nemzetközi konkurensek képviselői is folyamatosan ostromolták a magyar cég kiállítóstandját. A nemzetközi szakértők figyelmét különösen két momentum ragadta meg: hogyan tud lézer, lidar technológia nélkül is ilyen pontossággal mérni a rendszer, illetve, hogy miként képes naponta több, mint 10 ezer objektumot felmérni és automatikusan térképre szerkeszteni? Ez a hatékonyság egyértelműen forradalmi újdonságnak számít a szakemberek megítélése szerint, ahogyan az AI, a mesterséges intelligencia használata is különleges, hiszen sok más gyártó csak most kezdi felkészíteni technológiáját az AI használatára.
Az InterMap mobil térképezési megoldásainak fő felhasználási területe a közterületi objektumok térbeli pozíciójának meghatározása, legyen az közút, vasút, autópálya vagy elektromos hálózat.
A mobil térképezés a saját fejlesztésű GeoMeter műszerrel valósul meg, melyet gépkocsira erősítve és a felmérni kívánt útvonalon végig haladva saját szoftverek (ForteMap család) segítségével kerül feldolgozásra. A GeoMeter-rel rögzített mérési eredmények alapján a szükséges pontok földrajzi koordinátáit, különböző tereptárgyak, illetve létesítmények méretei és pozíciója válik mérhetővé.
A ForteMap AI felismeri és nagy pontossággal találja meg az objektumokat és hibákat pl. egy adott település úthálózatán. Biztosított az automatizált infrastruktúra-menedzsment a terepi munka nehézségei nélkül. Az AI (vagy MI, azaz mesterséges intelligencia) képes felismerni utcatáblákat, kátyúkat, tűzcsapokat, de megtanítható más objektumok felismerésére is.
Az InterMap megoldásainak hatékonyságát jól jellemzi, hogy több mint 10 000 tábla vagy más közterületi objektum felmérése lehetséges naponta. A rendszer az „Okos város” megoldások alappillére, mivel az okos közlekedés, okos világítás, okos energiaellátás stb. tervezése 3D adatokra támaszkodva valósulhat meg.
A cég standján élőben tesztelhették az érdeklődők, amint az általuk felmutatott, különböző közúti jelzőtáblákat az AI modul online megtalálja, felismeri és bekeretezi, miközben mindezt az óriáskijelzőn kísérhették figyelemmel.
Az InterMap első alkalommal jelent meg a földmérés és térinformatika legjelentősebb világkiállításán: 708 kiállító, 1107 termékét 3 óriási csarnokban mutatta be, a mintegy 19000 látogató számára.
A jubileumi, 25. évét ünneplő InterGeo kiállításon egyértelművé vált, hogy a légi térképészeti és távérzékelési szakterület a fénykorát éli, hiszen szinte minden kiállító bemutatott valamilyen mobil térképezési technológiát. A fő fejlesztési irányok a hagyományos földmérő eszközök mellett, a 3D térmodelleken, a BIM és GIS ötvözésen, az okos város (Smart City) fejlesztéseken alapulnak.
Kapcsolódó cikkek
- Az új családtag a mesterséges intelligencia
- A rugalmas munkavégzéstől a mesterséges intelligenciáig
- Mesterséges Intelligencia segíti a KPMG Legal munkáját
- Mesterséges intelligencia a kamerákban
- A jövőben robotok is vizsgálhatják a tőzsdei cégek teljesítményét
- A mesterséges intelligencia a HR-t is átalakítja
- Mesterséges intelligencia a közoktatásban
- Az LG új AI-megoldásával a háztartási gépek maguk adnak tanácsot arról, hogyan érdemes használni őket
- A jövő hangjAI: mesterséges intelligencia mindenhol
- A világ legerősebb AI processzorát mutatta be a Huawei
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.