Cégalapítás Németországban és Ausztriában - hasonlóságok és különbségek
Bár az uniós jogharmonizáció következtében a cégalapítás folyamatában sincsenek jelentős különbségek, mégis van néhány olyan eltérés, amivel még az alapítás előtt érdemes tisztában lenni. Egy megbízható tanácsadó cég segítségével pedig különösen sok időt és pénzt is spórolhat a külpiacra lépő magyar vállalkozó.
Az Európai Unión belül évek óta folyó jogharmonizációs folyamatnak köszönhetően mára a különböző társasági formákat érintő szabályok az egyes tagállamokban alapvetően hasonlóvá váltak. Néhány különbség ugyanakkor továbbra is fennáll, még olyan országok között is, amelyeknél a beszélt nyelv megegyezik, mint például Ausztria és Németország.
Cégalapítás Németországban
Az Európai Unióban élő természetes és jogi személyek is alapíthatnak németországi céget különösebb megkötés nélkül. Ennek feltétele a büntetlen előélet, illetve, hogy a cégalapító ellen nem folyik vagy folyt semmilyen gazdasági vagy csődbüntettel kapcsolatos eljárás.
A német cégalapítás általános menete
Az első lépés annak eldöntése, hogy milyen cégforma keretein belül alapítjuk meg a németországi céget. Ezután következhet a cégalapításhoz szükséges dokumentumok, előkészítése és közjegyző által végzett hitelesítése, majd a társaság cégbírósági bejegyzése, illetve - ha a cégforma megköveteli - az alaptőke befizetése. Ezt külön nem ellenőrzik, de a közjegyző felé igazolni kell.
A német cégalapításhoz szükséges legfontosabb dokumentumok, adatok:
- a cég neve,
- tevékenységi köre(i),
- a társaság székhelye,
- az alapító tagok és ügyvezetők adatai (útlevelek).
Németországban viszonylag sokféle cégforma közül választhatnak a vállalkozók, most a két legnépszerűbbet vizsgáljuk meg közelebbről.
UG - “Vállalkozói társaság”, “Mini GmbH”
Az UG (Unternehmergesellschaft haftungsbeschänkt) tulajdonképpen nem egy különálló cégforma, hanem egy valódi GmbH, csak annak speciális változata. Azt is mondhatjuk, hogy sok szempontból hasonló a GmbH-hoz, ám ahhoz képest jelentős könnyítésekkel.
Az UG legfontosabb jellemzői:
- Elvileg 1 eurós törzstőkével is megalapítható, de célszerű, hogy a vállalkozás legalább 500 euró tőkével rendelkezzen.
- Az úgynevezett „Musterprotokoll” révén az alapításkor felmerülő közjegyzői díjnak akár 80%-a is megspórolható.
- Alapításánál kb. a 20 százalékát kell kifizetni a közjegyzőnél annak az összegnek, amit a GmbH alapításánál előírnak.
- A nyereség 25%-a nem vehető ki a cégből, ebből céltartalékot kell képezni.
- Csak pénzbeli betétekkel alapítható meg.
- Ha a törzstőke eléri a 12.500 eurót, a tulajdonosok dönthetnek úgy is, hogy a cég GmbH-ként működjön a továbbiakban.
GmbH - a kft. németországi megfelelője
A GmbH legfontosabb jellemzői:
- 25.000 eurós alaptőke, amelynek a felét be kell fizetni a vállalkozás számlájára,
- nem pénzbeli betétekkel is megalapítható,
- 1000 euró körüli alapítási költségek (ezek közvetlen költségek, amelyekhez jön még a kamarai tagsági díj, az esetlegesen megbízott tanácsadó iroda díja stb.),
- az alapítással összefüggő költségek az alaptőkéből leírhatók.
Cégalapítás Ausztriában
Az osztrák cégalapítás tárgyalásakor az egyszerűség kedvéért csak a különbségekre térünk ki a hasonló társaságok németországi cégalapítási folyamataihoz képest.
Az osztrák cégalapítás különbségei
Az eljárás hasonló a németországihoz, itt azonban a dokumentumok előkészítését és közjegyzői hitelesítését két további fázis követi. Az első a különféle hivatalos ellenőrzések elvégzése (jogi háttér, alaptőke ellenőrzése). Végül ismét végig kell futni a fejlesztési fázis pontjain, és be kell nyújtani a hivatalos iratokat az illetékes hatóságoknak. Ausztriában szükség lesz továbbá az alapítók személyi igazolványának és lakcímkártyájának fénymásolatára, és erkölcsi bizonyítványára (hiteles német fordításban).
Ausztriában sem jár automatikusan adószám az alapítással, ezt is külön kell igényelni. Ez nem egy rutinfolyamat, rendszerint egy külön eljárás keretében az adóhivatal munkatársai személyesen is ellenőrzik a társaság székhelyén annak valódiságát.
Az osztrák GmbH alapítása megegyezik a németországi folyamattal, egy fontos különbséget kivéve. A kezdőtőke itt nem 25.000, hanem 35.000 euró (amelynek felét ugyancsak be kell fizetni a cég bankszámlájára. Ugyancsak osztrák sajátosság, hogy a cégalapítási folyamat utolsó lépéseként a vállalkozói hivatalnál is szükséges egy külön regisztráció. Az ennek eredményeként kapott vállalkozási engedély kiváltásával kezdheti meg a cég a vállalkozói tevékenységet.
Ausztriában nincs UG cégforma, létezik viszont a Gründungsprivilegierte GmbH, amit nevezhetünk úgy, hogy “az osztrák UG”. A GmbH-hoz képest itt is az alaptőke nagyságában van lényeges különbség, ez társasági forma ugyanis akár 10.000 eurós törzstőkével is megalapítható.
Segítség a külföldi cégalapításhoz
Tomasz Kristóf, a GmbH-UG.com alapító-tulajdonosa és vezetője - Fotó: GmbH-UG.com
Akár Ausztriában, akár Németországban kerül sor a cégalapításra, az számos hivatali kitérőt, különféle dokumentumok és engedélyek beszerzését, igénylését jelenti. Ha tapasztalatok nélkül, a szükséges információk hiányában vág bele valaki, szinte garantált a kudarc. Ha azonban egy megbízható, az adott piacon évek óta jelenlévő tanácsadó céget bíz meg valaki a cégalapítás levezénylésével, nem csak időt, hanem pénzt is spórolhat.
Ilyen tanácsadó cég a GmbH-UG.com is, ráadásul az általuk biztosított, magyar nyelven elérhető támogatást az alapítás után is igénybe vehető. További előny, hogy - bár egyszeri kiutazás mindenképpen szükséges a cégalapításhoz - segítségükkel sok utazás, kinttartózkodás megspórolható.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar vállalat mobilizálhatja az európai munkavállalókat
- Cégalapítást segítő honlap indult
- Merkel egyik számítógépét is megfertőzték a Bundestagra támadó hackerek
- Hackertámadás miatt le kell cserélni a Bundestag informatikai rendszerét
- Hackertámadás érte a német törvényhozás alsóházát
- „Az emberiség történelmében még nem volt akkora fejlődés, mint az elmúlt 24 évben”
- Tíz százalék fölött nő az idén a német PC-piac forgalma
- Kiváltságok a német utakon az elektromos autóknak
- Drágább lehet jövőre a cégalapítás? - Mit mond az ügyvédi iroda?
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Óriási sikerrel zárult a budapesti ISSEP 2024 nemzetközi konferencia
Az ELTE Informatikai Kar és a Neumann János Társaság közös szervezésében az informatikaoktatás jövőjéről Lágymányoson rendezték meg a 17. ISSEP Konferenciát.
Párbeszéd a fenntartható energiáért és mobilitásért – elkezdődött a Hungarian Battery Week
A tegnapi napon teltházzal vette kezdetét a Hungarian Battery Week a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban. A Magyar Akkumulátor Szövetség és a White Paper Consulting szervezésében megvalósuló esemény november 6–8 között biztosít fórumot az akkumulátoripar legfontosabb szereplői számára, hogy megvitassák az iparág aktuális kihívásait és jövőbeli lehetőségeit.
Az ABB felmérése szerint a legtöbb európai vállalat le akar válni a fosszilis tüzelőanyagokról
A fosszilis tüzelőanyagokról való áttérés az európai energiaszolgáltatók és az ipar számára egyaránt prioritást élvez, de a valóságban hiányosságok tapasztalhatók - több beruházásra van szükség a tiszta energiával kapcsolatos célok eléréséhez– derül ki az ABB Villamosenergia-elosztási Megoldások divíziójának új felméréséből. Franciaország, Németország, Olaszország, Norvégia és az Egyesült Királyság európai, elektrifikációs területre szakosodott beszerzési döntéshozóit kérdezték meg, akiknek több mint fele (51%) elismerte, hogy a vállalatuk nem rendelkezik elegendő erőforrással ahhoz, hogy teljesíteni tudja az energetikai átállással kapcsolatos vállalásait.