Az autókat, a munkagépeket és a babakocsikat is hálózatba kapcsolja a Bosch

forrás: Prím Online, 2020. március 3. 10:23

Mi a közös az autókban, a munkagépekben, az energiaszolgáltató adatplatformjában és a babakocsikban? Mindegyik esetben a hálózati kapcsolatok alapja a Bosch leányvállalatának fő terméke, a Bosch IoT Suite. A Bosch.IO a kiskereskedelem, az energiaipar, az építőipar, a gyártás, a fogyasztási cikkek, a mezőgazdaság és a mobilitás szakterületein már több mint 250, a dolgok internetéhez (IoT) kapcsolódó projekt során alkalmazta ügyfeleivel közösen IoT-platformját.

„A Bosch.IO projektjei jól mutatják a skálázható és a biztonságos IoT megoldások fejlesztését a felhőszolgáltatások és a Bosch IoT Suite segítségével” – hangsúlyozta Dr. Stefan Ferber, a Bosch.IO egyik vezetője. Az ügyfelek által kiválasztott Bosch IoT Suite szolgáltatásokat abba a felhőkörnyezetbe integrálják, amelyet az ügyfelek a projektjeikhez választanak.

 

Sokoldalú és jól működő

A Bosch IoT Suite a Daimler autógyártó vezeték nélküli (Over-the-Air) frissítéseinek alapvető eleme. Mintegy négymillió autótulajdonos már mobilhálózaton keresztül, kényelmesen és biztonságosan kapja meg járműve szoftvereinek új verzióit, például a szórakoztató elektronikai rendszer frissítéseit. Ez azt jelenti, hogy a szoftverfrissítés elvégzéséhez nem is kell márkaszervizt felkeresni, mert a vezeték nélküli frissítések fogadó-/járműoldali kommunikációs csomópontjaként a Bosch IoT Suite szolgál.

 

Az Emmaljunga svéd babakocsigyártó számára fejlesztett ki a Bosch széleskörű kényelmi és biztonsági funkciókat kínáló segédrendszert. Az eStroller a babakocsi mozgatását könnyítő és annak fékezését segítő funkciót kínál, ami összekapcsolható egy okostelefon-alkalmazással is. A Bosch IoT Suite platformjára épülő mobilapplikáció emellett további szolgáltatásokat, például riasztási funkciót is kínál felhasználóknak.

 

Az EWE energiaszolgáltató az energiafogyasztási adatok hatékony kezelésére alkalmazza a Bosch IoT Suite platformot. Az adatok például a fogyasztás elemzésére is felhasználhatók. Emellett pedig részletes és egyértelmű információt nyújthatnak a háztartás legtöbb villamosenergiát fogyasztó berendezéseiről, ezzel is segítve az energiatakarékos működést.

 

A Bosch IoT Suite rendszerét nemcsak olyan ügyfelek használják, mint a Daimler, az Emmaljunga és az EWE, hanem a megoldás a Bosch IoT központi szoftverplatformjaként is szolgál. Az IoT Suite köti össze például a Bosch Building Technologies intelligens kameráit a felhővel és a központi hálózattal. Ez a kapcsolat a kamerák teljes életciklusa során költséghatékony működést kínál, valamint kiváló lehetőség az eszközök szoftverfrissítésére. 

 

A Bosch Rexroth hajtás- és szabályzástechnikára szakosodott leányvállalata munkagépek számára kifejlesztett BODAS Connect rendszeréhez használta fel a Bosch IoT Suite platformot. A rendszer segítségével – nyílt és igény szerint méretezhető end-to-end connectivity-megoldásként – könnyen elérhetők lesznek a gépek adatai. Az értékesítés utáni szolgáltatások, például a szoftverfrissítések, gombnyomásra végezhetők el, akár helyszíni segítség nélkül is. A kommunális és mezőgazdasági járműveket gyártó Reform például szintén a BODAS Connect alkalmazást használja, hogy a lehető leggyorsabban észleljék a munkagépek esetleges meghibásodását és a hiba elhárítására is mihamarabb sor kerülhessen.

 

 

Középpontban az ún. edge computing és a mesterséges intelligencia

A Bosch IoT Suite már több mint tízmillió érzékelőt, hálózati eszközt, valamint gépet köt össze a felhasználókkal és vállalati rendszerekkel. Mivel a Bosch IoT-megoldásai a mesterséges intelligencia kínálta megoldásokkal (MI) egészülnek ki, ezek a rendszerek egyre intelligensebbé válnak. A Bosch a mesterséges intelligencia és a dolgok internete (IoT) segítségével kívánja könnyebbé és a lehető legbiztonságosabbá tenni a mindennapokat. Az ún. edge computing eszközök közvetlen felhőkapcsolata mellett egyre több felhasználás esetében kínál jelentős előnyöket. Az ún. edge device olyan internetre csatlakozó eszköz, amely helyben is fel tudja dolgozni adatait, azaz kevesebbet kell közülük a felhőbe továbbítania, így a teljes hálózat IT erőforrásait hatékonyabban lehet használni. Emellett a helyi adatfeldolgozásra épülő logika révén ezek az eszközök gyorsabban és automatikusan reagálhatnak az eseményekre. „Több mint 33 ezer ún. edge device kompatibilis már a Bosch IoT Suite programmal és csatlakozhat számos protokoll révén helyi szinten, valamint az interneten keresztül is a hálózathoz” – emelte ki Dr. Stefan Ferber.

 

A Bosch.IO a jövőben olyan előre konfigurált szolgáltatáscsomagokra is összpontosít, amelyek az IoT-megoldások hatékonyabb kivitelezését teszik lehetővé az ügyfelek számára.  A szolgáltatáscsomagok a Bosch IoT Suite különböző szervizmoduljait tartalmazzák. Az egyik ilyen modul a Bosch IoT Hub, amely skálázható szolgáltatást valósít meg az ún. edge eszközök hálózati átjárón keresztüli csatlakoztatásához a Bosch IoT Suite felé, szabványos és ügyfélspecifikus protokollok segítségével támogatva a kapcsolatot. „Új kínálatunkkal az ügyfelek a készüléktől egészen a felhőig megvalósíthatják új, integrált IoT-alkalmazásaikat” – mondta Dr. Stefan Ferber.

 

Az elemzők pozitívan értékelték

A Bosch IoT Suite egy nyílt forráskódú (Open Source) szoftverre épül, amelyet a Bosch és más vállalatok szakemberei közösen, az Eclipse IoT Working Group keretei között fejlesztenek.  Az IT-cégek vezető független európai kutató- és tanácsadó vállalata, a Teknowlogy Csoport tagjaként működő PAC, legutóbbi jelentésében a nyílt forráskódú dolgok internete platformjai között kategóriája legjobbjaként értékelte a Bosch IoT Suite rendszerét. „Nagyon örülünk a Bosch IoT Suite kiváló minősítésének” – jelentette ki Dr. Stefan Ferber. „Középtávon az IoT-platformok piacának konszolidációjára számítunk. A becsült három-öt meghatározó platform közül az egyik nyílt forráskódú lesz.”

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban

A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.

2024. december 21. 16:47

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32