Az ABB és a Microsoft AI technológiával segíti a fenntartható élelmiszertermelést

forrás: Prím Online, 2020. március 3. 14:17

A Föld népességének növekedése miatt világszerte egyre sürgetőbb, hogy új és innovatív módszereket találjunk az emelkedő élelmiszerigény kielégítésére. Skandináviában, az 1970 óta működő haltenyésztés jelentős iparággá fejlődött. A fenntartható lazactenyésztés terén vezető Norway Royal Salmon (NRS) évente közel 70 000 tonna lazacot értékesít. Ebből az év minden napján egy millió halétel készíthető.  

Az NRS lazactenyésztő telepei Norvégia legészakibb területein találhatók, ahol az éghajlat és környezet zord, és nemritkán veszélyes is. A vállalat úgy döntött, hogy növeli dolgozói munkabiztonságát, csökkenti a működési költségeket, és kiemelt hangsúlyt fektet a skandináv tengeri haltenyésztés fenntarthatóságára.    

 

A mesterséges intelligencia alkalmazására épülő lazactenyésztési mintaprogram keretében az ABB, a Microsoft és az NRS együttműködése keretében olyan megoldást dolgoztak ki, amellyel a kiváló minőségű élelmiszer biztonságosabban és környezettudatosabban állítható elő. A program igazolta, hogy a megoldás alkalmazásával az NRS növelheti a dolgozók biztonságát, és javíthatja a munkavégzés hatékonyságát. A megoldás előnye, hogy a dolgozóknak a jövőben kevesebbet kell majd kimenniük a nyílt tengerre.  Az új technológia kedvező hatást gyakorol a CO2-kibocsátásra is, mivel csökkenti a termelési műveletek számát, és javítja a haltenyésztés körülményeit, ami végső soron tisztább tengereket és jobb hatékonyságot eredményez.    

 

 

„A Norway Royal Salmon mindig is nagy hangsúlyt fektetett a széles körű kutatásra, fejlesztésre, együttműködésre és innovációra”, - nyilatkozta Arve Olav Lervag, az NRS haltenyésztési ágazatának igazgatója. „A fenntarthatóság folyamatos fejlesztése és a dolgozóink biztonságának javítása érdekében vállalatunk az ABB-vel és a Microsofttal közösen olyan innovatív módszereket dolgozott ki, amelyekkel tevékenységünk minden területén jobb eredményeket érhetünk el.”  

 

Az ABB és a Microsoft távoli, vizuális objektumdetektálási módszert épített ki a biomassza becslésére és a halállomány nagyságának meghatározására.  A technológiával nyomon követhető a lazac növekedése, csökkenthető az NRS dogozóinak munkaleterhelése, és kritikus adatok gyűjthetők a lazactenyésztésről.    

 

A víz alatti kamerák rögzítik a tengerbe merülő, a parttól több kilométerre telepített ketrecekben lévő lazacok képét. A videofelvételt elemző mesterséges intelligencia lehetővé teszi a lazacok nagyságának és darabszámának automatikus meghatározását.    

 

 

„Az ABB teljes mértékben elkötelezett a fenntarthatóbb jövő megteremtése mellett, aminek egyik szép példája ez a program is, amelynek keretében a mesterséges intelligencia alkalmazásával forradalmasítjuk a tengeri haltenyésztést”, - nyilatkozat Guido Jouret, az ABB digitalizálási üzletág igazgatója. A halak egészségi állapotának és fejlődésének felügyeletével, a környezeti hatás minimalizálásával és az üzemeltetési költségek csökkentésével az ABB Ability biztosítja, hogy a NRS javítani tudja versenyképességét.”      

 

A megoldás lelkét a Microsoft Azure felhő és az ABB Ability platform alkotja. Az ABB széles körű, kiemelkedő szaktudásra alapozott ABB Ability platformja lehetővé teszi, hogy az ügyfeleink együtt fejlesszék szaktudásukat, illetve tevékenységüket mennyiségi és minőségi szempontból is tovább javítsák.  

 

„Az ABB, a Microsoft és az NRS innovatív együttműködést alakított ki a projekt keretében,” – közölte Christian Bucher, a Microsoft AI szakembere. „Az együttműködő felek mindegyike erősen elkötelezett a fenntartható élelmiszertermelés megvalósítása mellett. A projekt sikeres végrehajtását kizárólag a mérnöki munkacsoportok és az ügyfelek közötti közös fejlesztéseknek és a közös megoldásoknak köszönhetjük, és a koncepció kidolgozásától számított néhány hónapon beül már ki is építettük a műszaki megoldást.” 


Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében. 

2024. november 2. 15:26

Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon

Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során. 

2024. november 2. 11:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59