Az ABB és a Microsoft AI technológiával segíti a fenntartható élelmiszertermelést

forrás: Prím Online, 2020. március 3. 14:17

A Föld népességének növekedése miatt világszerte egyre sürgetőbb, hogy új és innovatív módszereket találjunk az emelkedő élelmiszerigény kielégítésére. Skandináviában, az 1970 óta működő haltenyésztés jelentős iparággá fejlődött. A fenntartható lazactenyésztés terén vezető Norway Royal Salmon (NRS) évente közel 70 000 tonna lazacot értékesít. Ebből az év minden napján egy millió halétel készíthető.  

Az NRS lazactenyésztő telepei Norvégia legészakibb területein találhatók, ahol az éghajlat és környezet zord, és nemritkán veszélyes is. A vállalat úgy döntött, hogy növeli dolgozói munkabiztonságát, csökkenti a működési költségeket, és kiemelt hangsúlyt fektet a skandináv tengeri haltenyésztés fenntarthatóságára.    

 

A mesterséges intelligencia alkalmazására épülő lazactenyésztési mintaprogram keretében az ABB, a Microsoft és az NRS együttműködése keretében olyan megoldást dolgoztak ki, amellyel a kiváló minőségű élelmiszer biztonságosabban és környezettudatosabban állítható elő. A program igazolta, hogy a megoldás alkalmazásával az NRS növelheti a dolgozók biztonságát, és javíthatja a munkavégzés hatékonyságát. A megoldás előnye, hogy a dolgozóknak a jövőben kevesebbet kell majd kimenniük a nyílt tengerre.  Az új technológia kedvező hatást gyakorol a CO2-kibocsátásra is, mivel csökkenti a termelési műveletek számát, és javítja a haltenyésztés körülményeit, ami végső soron tisztább tengereket és jobb hatékonyságot eredményez.    

 

 

„A Norway Royal Salmon mindig is nagy hangsúlyt fektetett a széles körű kutatásra, fejlesztésre, együttműködésre és innovációra”, - nyilatkozta Arve Olav Lervag, az NRS haltenyésztési ágazatának igazgatója. „A fenntarthatóság folyamatos fejlesztése és a dolgozóink biztonságának javítása érdekében vállalatunk az ABB-vel és a Microsofttal közösen olyan innovatív módszereket dolgozott ki, amelyekkel tevékenységünk minden területén jobb eredményeket érhetünk el.”  

 

Az ABB és a Microsoft távoli, vizuális objektumdetektálási módszert épített ki a biomassza becslésére és a halállomány nagyságának meghatározására.  A technológiával nyomon követhető a lazac növekedése, csökkenthető az NRS dogozóinak munkaleterhelése, és kritikus adatok gyűjthetők a lazactenyésztésről.    

 

A víz alatti kamerák rögzítik a tengerbe merülő, a parttól több kilométerre telepített ketrecekben lévő lazacok képét. A videofelvételt elemző mesterséges intelligencia lehetővé teszi a lazacok nagyságának és darabszámának automatikus meghatározását.    

 

 

„Az ABB teljes mértékben elkötelezett a fenntarthatóbb jövő megteremtése mellett, aminek egyik szép példája ez a program is, amelynek keretében a mesterséges intelligencia alkalmazásával forradalmasítjuk a tengeri haltenyésztést”, - nyilatkozat Guido Jouret, az ABB digitalizálási üzletág igazgatója. A halak egészségi állapotának és fejlődésének felügyeletével, a környezeti hatás minimalizálásával és az üzemeltetési költségek csökkentésével az ABB Ability biztosítja, hogy a NRS javítani tudja versenyképességét.”      

 

A megoldás lelkét a Microsoft Azure felhő és az ABB Ability platform alkotja. Az ABB széles körű, kiemelkedő szaktudásra alapozott ABB Ability platformja lehetővé teszi, hogy az ügyfeleink együtt fejlesszék szaktudásukat, illetve tevékenységüket mennyiségi és minőségi szempontból is tovább javítsák.  

 

„Az ABB, a Microsoft és az NRS innovatív együttműködést alakított ki a projekt keretében,” – közölte Christian Bucher, a Microsoft AI szakembere. „Az együttműködő felek mindegyike erősen elkötelezett a fenntartható élelmiszertermelés megvalósítása mellett. A projekt sikeres végrehajtását kizárólag a mérnöki munkacsoportok és az ügyfelek közötti közös fejlesztéseknek és a közös megoldásoknak köszönhetjük, és a koncepció kidolgozásától számított néhány hónapon beül már ki is építettük a műszaki megoldást.” 


Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Térképen is kereshető kultúrprogramokat kínál a megújult Port

Letisztultabb dizájnnal, modern keresési funkciókkal jelentkezik Magyarország legismertebb kulturális programmagazinja, a Port.  A közel 30 éves múlttal büszkélkedő site ettől a héttől még inkább felhasználóbarát formában köszönti olvasóit. A megújítás során figyelembe vették a kultúra iránt érdeklődők igényeit.

2024. november 20. 19:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01