IoT megoldásokkal készül a Telekom Csoport az 5G ipari alkalmazására

forrás: Prím Online, 2020. október 29. 12:07

Önvezető járművet is alkalmazó automatizált anyagmozgatás bevezetésével megkezdte a tervezett pilot programok helyszíni tesztjét a Magyar Telekom által kiépített helyi mobilhálózaton (campus hálózaton) a BorgWarner Kft. és a T-Systems Magyarország. Az önvezető targonca mellett az oroszlányi gyárban két további IoT megoldást (vonalkód-olvasás és PLC vezetéknélküli adatkapcsolat) tesztelnek a magas rendelkezésre állást és az alacsony késleltetést biztosító, 5G-re továbbfejleszthető dedikált mobil hálózaton.

Az 5G hálózaton megvalósított mobil adatkommunikációra jellemző nagy sávszélesség és alacsony késleltetés az iparban, a mezőgazdaságban, a szolgáltatási szektorban vagy akár az egészségügyben és az oktatásban is érzékelhető előnyt jelenthet az eddigiekben használt technológiákhoz képest. Az erre történő átállás fontos lépése a rendelkezésre álló technológiák ipari környezetben való tesztelése és testreszabása, amit a régióban elsőként a személygépjárművekhez gyártott turbófeltöltők területén a világ legjelentősebb beszállítójának számító BorgWarner oroszlányi telephelyén kezdett meg a Magyar Telekom és a T-Systems Magyarország. 

 

Az AGV (Automated Guided Vehicle) azaz önvezető járművek alkalmazása az ipari logisztikában egyre elterjedtebb megoldás, hiszen pontossága, betaníthatósága és a gyakorlatilag 100%-os rendelkezésre állás komoly versenyelőnyt jelent a gyártási folyamatokban. Alkalmazását nehezíti ugyanakkor, ha emberekkel közösen kell munkát végeznie a járműnek: ebben az esetben fokozottan érvényes, hogy késleltetés nélkül fel kell ismernie egy váratlan helyzetet és veszély esetén azonnal reagálnia kell. A minimálisra csökkentett reakcióidő - mely az 5G-vel biztosítható -, ezért nemcsak a járművek hatékony működése és távoli irányítása miatt kritikus, hanem a hibrid gyártási közegben biztonsági szempontból is kiemelt jelentőségű.

 

- Az automatizált anyagmozgatást jelenleg a gyár felújított csarnokában campus network megoldást alkalmazva egy csomagolóanyag-típusra teszteljük. Várakozásaink szerint magas szintű biztonság mellett kihasználva a technológia kiemelt rendelkezésre-állását érzékelhető hatékonyság-növekedést érünk el. A tesztelés során kinyert adatok elemzésével döntünk majd arról, hogy a megoldást további folyamatokra, vagy a másik gyáregység hasonló folyamatára terjesztjük-e ki – mondta el Kertész László, a BorgWarner Oroszlány Kft. IT Business Relationship Managere. Az AGV technológián túl szintén campus network hálózati megoldást használ majd az üzemben hamarosan bevezetésre kerülő további két IoT eszköz, vonalkód-olvasó belső logisztikában és a gyártásmonitoring során alkalmazott vezetéknélküli gyártásvezérlés (PLC adatkapcsolás).

 

- A Magyar Telekom már elindította kereskedelmi 5G szolgáltatást, amely jelenleg Budapest és Budaörs mellett már 21 Balaton parti településen, valamint 5 megyeszékhelyen (Zalaegerszeg, Debrecen, Szeged, Kecskemét és Szombathely) teszi elérhetővé a gigabites sebességű mobilnetet. A Magyar Telekom és a T-Systems ugyanakkor rendelkezik mindazzal a tudással és tapasztalattal, hogy a legmagasabb ügyféligényeket kielégítő campus megoldásokat biztosítson - nyilvános 5G hálózatának lefedettségtől függetlenül - az ország területén bárhol - mondta el Dr. Taszner István, a Magyar Telekom vezetéknélküli ágazatának vezetője.

 

A Magyar Telekom és a T-Systems Magyarország által kiépített campus network megoldások jelentősen növelik az ipar 4.0-val érkező IoT alkalmazások megbízhatóságát és rugalmasságát. Speciális mobil hálózati megoldásként egy ipari létesítményhez dedikáltan telepített bázisállomást és akár kültéri, akár beltéri lefedettséget biztosítanak, amit az adott területen belül jellemző speciális ügyféligényekhez és felhasználási területekhez lehet igazítani. A 4G/LTE technológiára épülő, az 5G felé továbbfejleszthető campus network garantálja a felhasználó által igényelt hálózati kapacitást, látenciát (késleltetést), megbízhatóságot, biztonságot, rendelkezésre állást és egyéb szolgáltatásminőségi összetevőket. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01