A járványhelyzet még inkább felértékeli a rugalmas foglalkoztatási formákat
A járvány miatt azok is kipróbálhatták az otthoni munkavégzést, akiknek korábban nem volt erre lehetőségük, és a részmunkaidő is vonzóbb lett azoknál a munkavállalóknál, akiknek a gyermekeik oktatásáról is otthon kellett vagy kell gondoskodniuk. A Morgan Stanley budapesti irodája számos lehetőséget kínál a családi vagy bármilyen más okból flexibilitásra vágyó kollégáknak. A technológiai központ munkatársai karrierjük során módosíthatják is a munkabeosztásukat, ha megváltozik az élethelyzetük.
A koronavírus a munkáról való gondolkodásunkra is nagy hatással volt. Azok a munkaadók, akik korábban szkeptikusak voltak az otthoni munkavégzés hatékonyságával kapcsolatban, meggyőződhettek róla, hogy a motivált dolgozók távolról is értékes és hatékony munkát tudnak végezni. Ahol pedig már a járvány előtt is ismert volt ez a munkavégzési forma, zökkenőmentesen tudták átállítani működésüket. A gyermeket nevelő munkavállalók terhei az iskolák és az óvodák bezárása és újranyitása miatti teendők kapcsán jelentősen megnőttek, és mindezzel könnyebben birkóztak meg azok a szülők, akik rugalmas foglalkoztatás keretében dolgoztak.
Ilyen a rugalmas munkavégzés egy globális banknál
A flexibilitás a Morgan Stanley mintegy 2000 főt foglalkoztató budapesti irodájában is a mindennapok része. A globális pénzintézet egyik legfontosabb technológiai központja többféle rugalmas munkavégzési formát is kínál. Már a járvány előtt is lehetővé tette, hogy munkanapjaik egy részében, illetve havonta néhány napot a kollégák otthonról dolgozzanak. A részmunkaidő terén is számos különböző opciót kínál a vállalat, jellemzően heti 20 és 35 órás időtartam közötti munkaviszonyban. Van példa arra is, hogy két részmunkaidős alkalmazott lát el egy munkakört (megosztott munkakör). A napi munkaidő terén is rugalmasak a lehetőségek: a meghatározott törzsidőn túl a munkavállalók szabadon gazdálkodhatnak idejükkel.
Családbaráttá tehet egy munkahelyet a rugalmasság
A munkatársak más-más okokból veszik igénybe ezeket a lehetőségeket. Vannak, akik felsőoktatási tanulmányokat folytatnak a munka mellett, mások egészségi okból döntenek így, és előfordul az is, hogy a munka–magánélet egyensúly javítása a cél. A legjellemzőbb ok azonban a gyermekvállalás.
„Azzal, hogy a szülési szabadságot követően részmunkaidőben, otthoni munkavégzéssel térhettem vissza a munkába, lehetővé tette, hogy megtaláljam az egészséges egyensúlyt családi életem, szakmai kiteljesedésem és személyes igényeim között úgy, hogy egyikből se kelljen engedem” – mondta el Cynthia G. Petansky, aki IT projektmenedzserként dolgozik a Morgan Stanley budapesti irodájában.
A férfi munkavállalók is egyre gyakrabban élnek a rugalmas lehetőséggel, hogy könnyebben megbirkózzanak a gyermeknevelés feladataival. „Menedzserként és négy gyermek édesapjaként különösen fontosnak tartom azt, hogy befogadó és rugalmas környezetet teremtsek a csapatom számára, ahol mindenki megkapja a megfelelő, egyedi igényeihez illeszkedő támogatást” – tette hozzá Vadász Zoltán, aki egy nagy szofverfejlesztő csapatot vezet a vállalatnál.
Empatikus vezetőkre és felelős beosztottakra van szükség
A Morgan Stanley technológiai központjában arra is lehetőség van, hogy az élethelyzet esetleges változásával a munkavállalók más időbeosztást válasszanak. A cég rotációs programja pedig arra is lehetőséget ad, hogy ha valaki más területen próbálná ki magát, például új technológiát tanulna – a most egyre hangsúlyosabbá váló felhőtechnológia területe lehet ilyen – akkor ehhez is segítséget kapjon. Kifejezetten odafigyelnek arra, hogy a részmunkaidős kollégák szakmai előmenetele is zökkenőmentes legyen.
„Nem állásra, hanem karrierre veszünk fel embereket – hangsúlyozta ezzel kapcsolatban Mátyás-Kollár Gabriella, a Morgan Stanley IT részlegének magyarországi operációs igazgatója. – Büszkék vagyunk rá, hogy a rugalmas munkavégzés nálunk nem a járvány okozta kényszerhelyzet eredménye volt, hanem már korábban is kínáltunk ilyen lehetőségeket, amelyeket aztán az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján tovább is fejlesztettünk. Szükség is van rá, mivel a járványügyi korlátozások alatt is folyamatosan bővítjük csapatunkat, és továbbra is keresünk új kollégákat.”
„A rugalmas munkavégzés sikeréhez fontos a bizalom és a felelősség: a vezető megbízik beosztottjában, nem mikromenedzseli, kevesebb személyes találkozás mellett is kellően empatikus – a beosztott pedig saját idejével felelősen gazdálkodva színvonalasan és határidőben elvégzi a rábízott feladatokat. A munkavállalók nagyon pozitívan értékelik a rugalmasságot, és a vezetők is támogatók” – tette hozzá a szakember.
Vissza a munkába – nemcsak kismamáknak
A Morgan Stanley idén immár negyedik éve hirdette meg a pályafutásukat több év kihagyás után folytató szakembereket megcélzó Return to Work – Vissza a munkába programot. A program résztvevői fokozatosan – akár részmunkaidőben – térnek vissza a „szakmai mélyvízbe”, és közben a munka mellett számos képzésen vesznek részt, a szakmai tudásfrissítésen túl nyelvtudásukat erősítő, önbizalom-növelő, időmenedzsmentet javító tréningeken. A jelentkezési határidő 2020. november 27. További információért kérjük, látogasson el a program honlapjára: www.morganstanley.com/returntowork.
Kapcsolódó cikkek
- Megjelent az ESET harmadik negyedévi kártevőriportja
- Így dolgozunk majd a jövőben?
- Profi szakembert találni még nem volt ilyen egyszerű!
- Mesterséges intelligenciával is hatékonyan csökkenthető a munkahelyi stressz
- Home office-ban sem lehetetlen visszarázódni a munka világába
- Munkahelyi baleset-e a home office munkavégzés alatt történt baleset?
- Az egész országból jelentkezhetnek az érdeklődő diáklányok a Morgan Stanley foglalkozásaira
- A TOP 3 legvonzóbb munkahely között a Magyar Telekom
- Hogyan hatott a koronavírus-járvány a munkahelyi étkezésre?
- 250 új, kereskedelmi, logisztikai és informatikai munkahelyet létesít az ALDI Magyarországon
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.