Drónra telepítette gázszivárgást felderítő rendszerét az ABB
Az ipari létesítmények és a háztartások gázellátását biztosító csővezetékek gyakran megközelíthetetlen területeken futnak. E csőhálózatok üzemeltetőinek szavatolniuk kell a csővezetékek biztonságát, épségét és megbízható üzemét, azonban a szagtalan és láthatatlan gázszivárgások felderítése komoly kihívás, és igen költséges művelet. Az ABB Ability Mobile Gas Leak Detection System termékcsalád legújabb tagja, a HoverGuard olyan megoldást kínál, amellyel a gázszivárgások a korábbiakhoz képest gyorsabban és megbízhatóbban deríthetők fel.
A HoverGuard a földgázelosztó- és távvezetékektől, a gyűjtővezetékektől és a gáztároló létesítményektől akár 100 méteres távolságból is képes gyorsan, biztonságosan és megbízhatóan észlelni, mennyiségileg meghatározni és feltérképezni a gázszivárgásokat. A HoverGuard automatikusan készít átfogó, digitális jelentéseket, amelyek összefoglalják a mérési eredményeket. Ezek a jelentések a felmérést követően, perceken belül megoszthatók.
A felhőre csatlakozó, többféle gáz detektálására alkalmas HoverGuard az első, személyzet nélküli légi járműre (Unmanned Aerial Vehicle/UAV), azaz drónra telepített rendszer, amely a repülés során folyamatosan méri a három legfontosabb üvegházhatású gáz, a metán, a szén-dioxid és a víz paramétereit. Az egyes üvegházhatású gázok eltérő hatást fejtenek ki a környezetre, és eltérő mennyiségben vannak jelen a légkörben. A gázelemző egység rendkívül gyors reagálásának és nagyfokú pontosságának köszönhetően a tudósok és a kutatók megbízhatóan tudják számszerűsíteni az üvegházhatású gázok áramlását, fizikai mennyiségeit. Az üvegházhatású gázok terjedésére vonatkozó információk az éghajlatot és a környezetszennyezést befolyásoló komplex környezeti folyamatok tanulmányozása terén játszanak fontos szerepet.
A HoverGuard terepi vizsgálatot követően készített mérési térképe
A szabadalmaztatott hullám-modulációs („cavity enhanced”), lézerabszorpciós spektroszkópia a hagyományos szivárgásészlelő eszközökhöz képest közel ezerszer nagyobb érzékenységgel, és több mint tízszer gyorsabban érzékeli a metánt. Ez a mérési érzékenység és sebesség lehetővé teszi, hogy a HoverGuard 40 méteres vagy afölötti magasságban, és 88 km/h-nál nagyobb sebességgel repülve is észlelje a gázszivárgásokat. A hagyományos megoldásokhoz képest a 3 kg hasznos teher hordozására alkalmas, alacsony költségű, kereskedelemben beszerezhető drónra (UAV-ra) szerelt készülék percenként 10-15-ször nagyobb területet képes lefedni.
„A HoverGuard jelentős előrelépést hoz a gázszivárgások felderítése és az éghajlatvédelmi mérések terén” – nyilatkozta Dr. Doug Baer, a lézeres analizátorok termékmenedzsere. „Korábban a vizsgálatokat végző szakembereknek a szivárgások feltárása során lassú, minőségi, analóg érzékelőkre vagy drága, érzékeny kamerára kellett támaszkodniuk. Az innovatív megoldásunk kiváló hatékonysággal vizsgálja át az egyébként gyalogosan vagy járművel megközelíthetetlen területeket. Növeli a csővezeték-hálózat biztonságát, akár távoli területeken, akár városi környezetben, a földgázszivárgások észlelésében és feltérképezésében olyan, nehezen elérhető helyeken, mint a hidak, útjogkorlátozással rendelkező, vagy növényzettel fedett területek, gáztárolók- és vezetékek.”
A HoverGuard az ABB meglévő gázszivárgás-érzékelő készülékeinek átfogó portfólióját egészíti ki, amelyhez a következő termékek tartoznak: járműre telepített MobilGuard, kézi MicroGuard és a helyhez kötött EverGuard (ez év második felében kerül forgalomba). Konstrukciójuknak köszönhetően a portfólióhoz tartozó minden készülék önálló üzemelésre képes. A különböző termékek kombinálásával olyan átfogó platform alakítható ki, amely a teljes földgáz-infrastruktúra, így a földgáz-kitermelés-, szállítás és feldolgozás, valamint a gázközművek számára is biztosítja a gázszivárgások egyedülálló sebességgel, megbízhatósággal és pontossággal végzett észlelését, feltérképezését és mennyiségi meghatározását.
Kapcsolódó cikkek
- Ilyen volt az ABB első negyedéve
- A Hiventures csúcsbefektetésével válthat üzleti modellt a SMARTFRONT
- Hatékony a betegellátás a chilei kórházban az ABB eszközeivel
- Életmentő drónok fejlesztésén dolgozik a Vodafone Csoport
- Új innovációkat mutatott be a Cisco
- Az Oracle felhőtechnológiája segíti a SailGP versenyzőit
- Rangos díjat nyert az ABB új GoFa kobotja
- Már közel hatezren töltötték le a mydronespace mobilalkalmazást
- Digitalizálással enyhíthető az ivóvízszektorra nehezedő nyomás
- Felhőbe költözteti a felügyeletet a Xylem
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől.
A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben: a Pepita.hu kutatása
A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre tudatosabban óvják személyes adataikat, és törekednek a biztonságos fizetési megoldások alkalmazására. Az ünnepi időszak küszöbén végzett felmérés eredményei rámutattak, hogy a vásárlók fele rendszeresen használ utánvétet, és sokan részesítik előnyben az olyan biztonsági megoldásokat, mint a kétlépcsős azonosítás vagy a megbízható piacterek. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok bizalma nő az online vásárlás iránt, és az adatvédelem fontossága egyre szélesebb körben ismert.