Az ABB robotjai növelik az automatizálás részarányát a napenergia-iparban

forrás: Prím Online, 2021. június 10. 09:55

Az ABB robotjai segítségével a fenntartható szolártechnológia fejlesztésével foglalkozó svéd Absolicon 6 percenként tud legyártani egy napkollektort, így technológiája költséghatékony alternatívát nyújt a hagyományos fűtéstechnológiával szemben. 

A fenntartható társadalomra való áttérés és az erőforrások megőrzése érdekében a napkollektorok gyártásának precíznek, nagy hatékonyságúnak és költséghatékonynak kell lennie. Ennek elérésére az Absolicon és az ABB kifejlesztette a világ egyetlen, teljes körű megoldását a koncentrált napkollektorok tömeggyártására az Absolicon svédországi Härnösandban lévő gyárában.   

 

Az automatizálás mértékének emelése jelentősen növelte a termelékenységet. Az Absolicon robotizált gyártósorán jelenleg az ABB két robotját alkalmazzák. Szemben a korábban alkalmazott kézi gyártási módszerekkel, amelyekkel naponta három napkollektort tudtak készíteni, a robotizált gyártósoron hat percenként készül el egy napkollektor.   

 

„Az automatizált gyártási folyamat kidolgozása nagy lökést ad a globális üzleti tevékenységünknek, mivel radikálisan csökkenti a napkollektorok árát, miközben azokat folyamatosan magas minőségi követelmények szerint tudjuk gyártani.  Az ABB robotjaival elérhető termelékenység eredményeként a napenergiát most először tudjuk árban versenyképessé tenni a hagyományos ipari fűtéssel,” – nyilatkozta Joakim Byström, az Absolicon vezérigazgatója. „Az új, automatizált gyártósorunkon hat perc szükséges egy komplett napkollektor előállításához, így a továbbra is a munkaigényes kézi gyártási folyamatra építő versenytársainkhoz képest kedvezőbb helyzetben vagyunk, mivel a gyártási folyamathoz már csak öt dolgozót és két robotot alkalmazunk, a szükséges alkatrészek számát pedig a töredékére csökkentettük.”    

 

 

Az Absolicon 20 éve foglalkozik fenntartható szolártechnológia fejlesztésével. A vállalat a kategóriájában a legjobb hatásfokot kínáló parabolikus napkollektorokat gyártja, amelyekkel hőt és maximum 160 fokra hevített gőzt lehet előállítani az ipari vállalatok és távfűtőhálózatok számára.       

 

 „Örülünk, hogy az ABB robotikai megoldásaival az Absolicon javítani tudja a gyártósorának a termelékenységét, a költséghatékonyságát és a termék minőségét, ami lehetővé teszi számukra, hogy versenyképes áron hozzanak forgalomba megújuló energetikai terméket,” – mondta Sami Atiya az ABB Robotika és Gyártásautomatizálás üzletágának vezetője. „A robotikai megoldásaink, amelyek segítségével az Absoliconnál a gyártás sebességét a napi három kollektorról a hat percenként egy napkollektorra sikerült növelni, kulcsszerepet játszanak a fenntartható technológia globális elterjedésének felgyorsításában, biztosítva, hogy az Absolicon gyártási partnerei képesek legyenek magas minőségi követelményeknek megfelelő napkollektorokat gyártani világszerte.”    

 

„A célunk az, hogy lehetővé tegyük a napkollektorok költséghatékony tömeggyártását az egész világon, és közvetlenül a napsugárzásból állítsunk elő hőenergiát,” – tette hozzá Byström. „Az ABB-vel az automatizált gyártási folyamat kidolgozására irányuló közös munkánk kulcstényezőnek számít a távoli célkitűzésünk elérésében, egyben az ABB globális szervizhálózata nagyon értékes erőforrást jelent majd az új ügyfeleink számára, ahogy világszerte bevezetjük a piacra az automatizált gyártósorunkat.”   

 

A projekt következő fázisában komplett robotizált gyártósorokat szállítanak a világszerte működő gyártópartnereknek. Az ABB és az Absolicon abban is megállapodott, hogy a jövőben együttműködnek a robotizált gyártósor fejlesztése, globális értékesítése és piaci bevezetése terén is.   

     

Az első gyártósort már le is szállították az egyik kínai partner számára. A robotizált gyártósorok beszerzésére vonatkozó keretszerződést már több országban, különféle vállalatokkal sikerült megkötni. E szerződések szerint az ABB szállítja majd a robotokat a gyártósorokhoz.   

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében

A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával. Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.

2024. december 18. 11:43

Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet

December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.

2024. december 18. 09:59

Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric

Az eddigi 7 ezerről 12 ezer négyzetméterre növelte előregyártott adatközponti rendszereket készítő barcelonai üzeme méretét a Schneider Electric. Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt. 

2024. december 17. 17:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32

Először készült felmérés a magyarországi retail media helyzetéről

2024. december 6. 18:14