Dinamikusan növekszik a hazai légi forgalom
Közel háromszor több járatot kezelt a HungaroControl légiforgalmi szakszemélyzete a nyár első hónapjában, mint 2020 júniusában. A 2021-es adatok ugyan még jelentősen elmaradnak a 2019-ben mért rekordszámú gépmozgástól, de az elmúlt időszakban tapasztalt dinamikus növekedés egyértelmű jele annak, hogy a magyar légi navigációs szolgálat által felügyelt légterekben is megkezdődött a forgalom visszarendeződése.
2021 júniusában, a HungaroControl kezelte ellenőrzött légterekben – tehát a hazai és a koszovói magas légtérben, illetve a budapesti nemzetközi légikikötő közelkörzeti légterében – összesen 47 375 légi jármű közlekedett. Ez a gépszám ugyan mintegy 55 százalékkal elmarad a pandémia előtti év forgalmától, a 2020-as év nyári adataihoz viszonyítva közel 167 százalékos emelkedést jelent.
A vizsgált hónapban a Koszovó feletti magas légtér forgalma bővült a legnagyobb ütemben – itt a 2020-ban mért járatszámnál négyszer több, összesen 7 324 gép biztonságos közlekedését segítették a magyar légi navigációs szakemberek. Nem sokkal maradt el ettől a hazai átrepülő forgalom, amely az említett periódusban több mint két és félszeresére duzzadt: júniusban kis híján 36 ezer repülőgép szelte át a magyar égboltot.
A budapesti nemzetközi repülőtér le- és felszálló forgalma 97 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, így a HungaroControl toronyirányítói 4 357 érkező és induló járat biztonságáért feleltek 2021 júniusában. A terminálforgalom különösen a labdarúgó Európa-bajnokság hazai rendezésű mérkőzései előtt és után ugrott meg.
Rekordmértékű növekedést regisztrált a magyar légiforgalmi szolgálat a nem ellenőrzött légtér forgalmában is. A júniusi kisgépes repülések száma nemcsak a tavalyi év azonos időszakához képest nőtt, hanem a 2019 júniusában mért gépmozgásokat is meghaladja. A körzeti repüléstájékoztató részleg szakemberei az idei nyár első hónapjában 9 710 repülést segítettek, míg a tavalyi év azonos periódusában csupán 5 103, tavalyelőtt júniusban pedig 8 959 gép biztonságáért feleltek.
Az európai turizmus fokozatos újjáéledését már most jól láthatóan leköveti a légi közlekedés növekedése, az uniós digitális Covid-igazolvány bevezetése pedig újabb lendületet adhat a forgalom felívelésének.
Kapcsolódó cikkek
- Jelentősen nőtt a repülőgépforgalom az EB-nek köszönhetően
- Magyarország felé is kerülnek a légi járatok a fehérorosz válság miatt
- Repülésbiztonság minden szinten
- 8 milliárd forintból újultak meg a hazai légiforgalmi irányítás rendszerei
- Karbonsemleges rendezvényekkel a zöldebb jövőért
- Már közel hatezren töltötték le a mydronespace mobilalkalmazást
- A VFR pilóták társa a levegőben: a biztos tudás
- Hazai koncepció alapján bővül Európa egyik legnagyobb összefüggő szabad légtere
- Továbbfejleszti repülésbiztonsági rendszerét a HungaroControl
- Több mint félmillióval kevesebb gépet kezelt tavaly a HungaroControl
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.