A világjárvány kiemelte a data scientistek munkájának fontosságát
A digitális átalakulás jelentősen felgyorsult a COVID 19 járvány miatt, de a data scientistek iránti megnövekedett kereslet számos, jelentős, a hatékony munkavégzést hátráltató tényezőt és bizonyos területeken magasfokú munkahelyi elégedetlenséget is feltárt. Például, hozzávetőlegesen tízből négyen elégedetlenek vállalatuk elemzési és modellezési gyakorlatával, illetve a hatékony munkavégzésnek több, mint 20 akadálya merült fel - derül ki az analitika piacvezetője, az SAS által megkérdezett data scientistek válaszaiból.
A data scientistek munkája azonban egyre fontosabbá válik, mivel sok szervezet felgyorsítja a digitális átalakulási projektjeit, az üzleti műveletek javítására szolgáló fejlett technológiai vívmányok felhasználásával. A válaszadók több mint 90%-a jelezte, hogy munkájuk fontossága legalább ugyanannyira jelentős vagy még jelentősebb, mint a világjárvány előtt.
Hogy még mélyebben belemerülhessünk a data science aktuális helyzetébe, a jelentés felméri a világjárvány hatásait, a kihívásokat, az elemzési környezettel való általános elégedettséget stb. A kutatás kimutatta, hogy a világjárvány alapjaiban forgatta fel az általános üzleti gyakorlatokat, átírta a hipotéziseket és változókat a modellekben és a prediktív algoritmusokban, és a folyamatokban a bevett gyakorlatok és működési paraméterek megváltozott környezethez idomuló adaptációjára sarkallta a szakembereket.
A válaszadók több mint kétharmada elégedett volt az analitikai projektek eredményeivel. Ugyanakkor, a data scientistek 42%-a elégedetlen volt azzal, ahogy vállalkozásuk az analitika és a modellezés adta lehetőségeket felhasználja, illetve, ahogy a kapott eredményeket felhasználja a döntéshozatali folyamatban. Ezt támasztja alá az is, hogy 42 százalékuk szerint a data science eredményeket az üzleti döntéshozásban egyáltalán nem használják, ami az egyik legnagyobb akadály a szakma számára.
A felmérés rávilágított néhány speciális készséghiányra is. A válaszadók kevesebb mint egyharmada számolt be arról, hogy fejlett vagy szakértői jártassággal rendelkezik az olyan, technikai készségeket erősen igénylő alkalmazásokban, mint a cloud management vagy a database administration. Ez azért is gond, mert a felhőszolgáltatások használata jelentősen megnőtt, a megkérdezettek 94%-a úgy nyilatkozott, hogy a COVID 19 óta ugyanolyan vagy nagyobb mértékben használnak a felhőalapú szolgáltatásokat.
"A világjárvány erősen felgyorsította a szervezeteknél már korábban is tervben lévő, digitális átalakulási törekvéseket, ennek köszönhetően egyértelműen megnőttek a data scientistekkel szembeni elvárások is" – mondta Dr. Iain Brown, az SAS egyesült királysági és írországi Head of Data Science-e. "A probléma egyik fő forrása az, hogy megtaláljuk a módját annak, hogy a szervezetek az elemzési projektekből származó eredményeket hogyan integrálják a döntéshozatali folyamatba. A data scientisteknek helyet kellene adni a bizottsági asztaloknál, ez például előremozdíthatná a dolgot.
Ezen felül a data science csapatok támogatása és a tehetség hiánya is egy ideje már aggodalomra ad okot, mivel a jelenlegi kereslet meghaladja a kínálatot. A szervezeteknek fel kellene ismerniük, hogy a kiegészítő készségekkel rendelkező data science csapatokba történő befektetés hatalmas értéket jelenthet az üzlet számára, illetve a szakemberek bérköltsége esetében figyelembe kellene venni a befektetési megtérülési mutatót is, amikor lényegesen több digitális és AI-vezérelt üzleti folyamat felé haladunk.”
A kutatás hiányosságokat tárt fel az AI-etika következetes szervezeti hangsúlyozásában is: a válaszadók 43%-a jelezte, hogy szervezete nem végez konkrét felülvizsgálatot az analitikai folyamatokról az elfogultság és a diszkrimináció tekintetében, és csak a válaszadók 26%-a számolt be arról, hogy a tisztességtelen elfogultságot a modell sikerének mércéjeként használják szervezetükben.
A kutatás pozitív eredményekre jutott a világjárvány által felkavart munkakörnyezeti változásokban. A megkérdezettek közel háromnegyede (73%) mondta, hogy ugyanolyan produktív vagy produktívabb a világjárvány óta, míg hasonló arányban (77%) nyilatkoztak úgy, hogy ugyanolyan vagy nagyobb mértékű együttműködést folytatnak kollégáikkal. Ez arra utal, hogy az említett kihívások közül sok létezett a világjárvány előtt is, bizonyos esetekben még nagyobb mértékben is, mint azóta.
További akadály az adatok előkészítésére és a modellek létrehozására fordított idő közötti aránytalanság. A válaszadóknak több időt kell tölteniük (58%) adatgyűjtésre, rendezésre és tisztogatásra, mint amennyit szeretnének.
"Összességében a data science szakembereknek bőséges oka van az optimizmusra, hiszen a világjárvány reflektorfénybe helyezte a szervezeten belüli szerepük fontosságát és azt, hogy az idővel hogyan fejlődhet" – mondta Brown. "Ez különösen igaz, ha a data scientistek a rendelkezésre álló eszközök teljes spektrumát ki tudják használni az analitikai életciklus kezelésére, data science képzésekre és készségfejlesztési lehetőségekre, illetve ha az adatok előkészítését a modellezési folyamat első lépéseként kezelik.”
Kapcsolódó cikkek
- Sikeresebb üzlet – mesterséges intelligenciával
- Kutatás: A Covid csalási hulláma ösztönzi az analitika innovációját
- Az SAS segít a kiskereskedőknek és a fogyasztási cikkek gyártóinak
- Mesterséges intelligenciával és adatelemzéssel küzdenek az erdőirtás ellen
- Öt forró trend az adattudomány terén, amely felforgatja életünket
- Újratervezett jövő a SAS-sal
- Önmagában az IoT nem elég
- Hogyan küzdenek a bankok a pénzmosás ellen?
- Hogyan vásárolunk 10 év múlva?
- A compliance digitális átalakulása
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.