5G drónok segítségével forradalmasítja az egészségügyet a Vodafone
5G hálózathoz csatlakozott drónok szállítják az előkészített gyógyszereket a Düsseldorfi Egyetemi Kórház épületei között a hatékonyabb ellátás érdekében. Elsőként a drónok tápszert szállítanak a központi raktárból a gyermekosztályra. A jövőben mindennapossá válhat, hogy drónokra bízzák az egészségügyi transzfert, ha nehezen megközelíthető, távoli vagy veszélyes helyekre kell gyógyszereket szállítani. Az ilyen típusú repülések biztonságához kulcsfontosságú a repülési adatokat rendkívüli gyorsasággal és minimális késleltetéssel továbbító 5G hálózat.
A Düsseldorfi Egyetemi Kórház dolgozói a gyógyszertári készítményeket sűrített levegővel működő csőrendszereken keresztül juttatják el a mintegy 40 hektáron elterülő létesítmény különböző pontjaira. Ez a rendszer nem érhető el a kórház gyermekosztályáról, és mivel a csőposta kiterjesztése az új épületekre bonyolult és költséges lenne, a gyógyszertári személyzetnek most a lassabb és kevésbé hatékony kórházi futárszolgálatra kell hagyatkoznia, hogy a koraszülöttekhez eljuttassák a létfontosságú tápoldatokat.
A fennálló helyzetre megoldást kínálva a Vodafone a kórházzal együttműködve új, innovatív megoldást tesztelt az intézeten belüli gyógyszerkiszállítási szolgáltatások fejlesztésére. A teszt során egy 5G hálózaton csatlakoztatott drónnal szállítottak ki sikeresen tápszercsomagot a központi gyógyszertárból a gyermekosztályra. A 450 méteres távolságot a drón kevesebb mint 40 másodperc alatt tette meg.
Bár a tesztrepülés ez alkalommal még emberi felügyelet mellett zajlott, az 5G-s kapcsolat gyorsaságának és alacsony késleltetésének köszönhetően a jövőben a repülések kézi vezérlés nélkül, automatizáltan is történhetnek. Az 5G hálózat segítségével a drón valós időben képes továbbítani légi helymeghatározási adatait, ami kulcsfontosságú tényező az automatizált repülések és légiforgalom biztonsági szintjének növeléséhez.
Az innováció kapcsán Dr. Orbán Anita, a Vodafone Magyarország vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese elmondta: „Mindig nagy öröm számunkra, amikor technológiánkat, fejlesztéseinket egy társadalmilag hasznos kezdeményezés során alkalmazhatjuk. Az egészségügyi transzfert végző, 5G hálózathoz kapcsolódó drónokkal hatékonyabbá tehetjük a gyógyszerek kiszállítását, ezzel tehermentesítve az egészségügyi dolgozókat, továbbá hozzájárulhatunk, hogy a segítség oda is eljusson, ahol a legnagyobb szükség van rá.”
Egyre gyakoribb, hogy hálózatba kapcsolt drónok teljesítik az egészségügyi kiszállításokat. Tavaly például az Egyesült Királyságban elvégzett kísérlet során sikeresen juttattak el drónokkal egészségügyi szállítmányokat – köztük Covid-19 tesztcsomagokat – az állami egészségügyi szolgáltató kórházaitól Nyugat-Skócia távoli területein található létesítményekbe.
Kapcsolódó cikkek
- Évente több ezer nő és gyermek életét mentheti meg Tanzániában a Vodafone mentőtaxija
- Mesterséges intelligencián alapuló távdiagnosztikai megoldást mutatott be a Vodafone és az Innomed
- Debrecenben bővíti 5G hálózatát a Vodafone
- Digitalizációval a tartós kórházi ellátásra szoruló gyermek gyógyulásáért
- Balatonfüreden is bővül a Vodafone 5G hálózata
- Élesben folytatja működését az ország első ipari 5G magánhálózata a Foxconn komáromi gyárában
- Életmentő drónok fejlesztésén dolgozik a Vodafone Csoport
- Mától Budapest nagy részén elérhető a Vodafone 5G hálózata
- A Vodafone és a Delta közösen segíti a vállalkozásokat a technológiai forradalomban
- Székesfehérváron is elindította 5G szolgáltatását a Vodafone
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.