Autonóm olaj- és gázipari működéssel a széndioxid-kibocsátás 300 000 tonnával csökkenthető
Az ABB egy újabb „Energy Transition Equation” című jelentést tett közzé, melyben bemutatja, hogy ipari ügyfelei hogyan csökkenthetik széndioxid-kibocsátásukat és szervezhetik meg energetikai átállásukat a fenntarthatóbb jövő érdekében.
• Az ABB legfrissebb kutatásai arra mutatnak rá, hogy a nyílt tengeri kitermelést végző társaságok helyszínenként évente akár 300 000 tonnával tudják csökkenteni a globális széndioxid-kibocsátást*, ami annyit tesz, mintha 150 000 gépkocsit kivonnánk a forgalomból**
• Az autonóm működésre való áttérés növeli az energiaellátás megbízhatóságát és kiszámíthatóságát
• Évente akár 30 millió dollár megtakarítás*** is elérhető
A kilenc hónapig tartó kutatómunka és modellszámítások nyomán kiadott jelentés rávilágít arra, hogy az autonóm működéshez szükséges automatizálást, digitalizálást és villamosítást szolgáló technológiák korai bevezetése és integrálása hogyan csökkentheti évente több mint 300 000 tonnával egy-egy nyílt tengeri létesítmény széndioxid-kibocsátását (ami megközelítőleg 25%-os csökkenésnek felel meg). Ez annyit tesz, mintha 150 000 belsőégésű motorral hajtott gépkocsit hirtelen kivonnánk a forgalomból. Ez a CO2-kibocsátási érték évről évre 5 millió tonna gleccserjég felolvadását okozza.****
„A világnak több energia kell” – mondta Brandon Spencer, az ABB Energy Industries elnöke. „Az olaj- és gázipari infrastruktúra még a megújuló energiaforrások előteremtésének legkedvezőbb forgatókönyvei szerint is további befektetéseket igényel, hogy energiaszükségletünk kielégítése érdekében biztosított legyen az ellátás rendelkezésre állása és stabilitása. Itt az ideje tehát, hogy a megfelelő technológia alkalmazásával valóban végrehajtsuk ezeket a befektetéseket annak érdekében, hogy a szénhidrogén alapú energiatermelés a lehető legfenntarthatóbb legyen, miközben tovább folytatjuk a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos fejlesztéseket” – tette még hozzá.
A jelentés arra is kitér, hogy a vállalatok miként érhetnek el akár évi 30 millió dollár értékű megtakarítást termelésük hatékonyságának növelésével, miközben akár 120 000 dollár nettó bevételi többletre is szert tehetnek az autonóm működésnek köszönhetően. Ennek egyik kulcsfontosságú eleme a cégek nyílt tengeri létesítményekben foglalkoztatott munkavállalóinak átcsoportosítása a veszélyes tengeri munkakörökből az új szárazföldi munkakörökbe.
Ennek végrehajtása során a munkaadók biztonságosabb munkakörnyezet, illetve munka és magánélet egyensúlyának megteremtését kínálhatják dolgozóiknak, és a munkavállalók átképzésével pótolni tudják az iparágra jellemző képességhiányokat, hogy ezzel is támogassák az olaj- és gázlelőhelyek feltárásának és kitermelésének adatalapú megközelítését.
2030-ig szóló fenntarthatósági stratégiájának keretében az ABB 2021-ben 39%-kal csökkentette saját CO2-kibocsátását, és várakozásai szerint működése az évtized végére teljesen karbonsemlegessé tehető. A stratégia részletesen bemutatja, hogy az ABB hogyan támogatja ügyfeleit világszerte abban, hogy 2030-ig legalább 100 megatonnával csökkentsék éves CO2-kibocsátásukat, ami olyan, mintha 30 millió belsőégésű motorral hajtott gépkocsi egyik napról a másikra eltűnne az utakról.
A jelentés gazdasági modellszámításait a független közgazdász, Steve Lucas, a Developmental Economics***** cég vezetője az ABB Energy Industries szakembereivel együttműködve, tudományos és iparági források elméleti kuta-tásokon alapuló adatainak felhasználásával végezte el. Az ABB 2023-ban fogja közzétenni az energia- és vegyianyag-piacokkal foglalkozó tanulmányait.
_____________________
* Átlagos éves feltárás rögzített és úszó zöldmezős létesítményekben
** Forrás: Mit jelent pontosan 1 tonnányi CO2? Mi kézzelfoghatóvá tesszük. – Climate Neutral Group
*** Átlagos éves feltárás rögzített és úszó zöldmezős létesítményekben
**** Forrás: Global warming to date could ‘obliterate’ a third of glacier ice – Carbon BriefNature Climate Change, by the researchers B. Marzeion, G. Kaser and F. Maussion.
Kapcsolódó cikkek
- Az ABB befektet a Scalable Roboticsba
- Az ABB 170 millió dollár összértékben nyert rendeléseket az európai vasúthálózat fejlesztésére
- Az ABB 2022. III. negyedéves eredményei
- Az ABB 2023-ra is meghirdeti Női Mentorprogramját egyetemi hallgatók részére
- The ROCK, egy különleges építészeti projekt ABB technológiával
- Az ABB új kiberbiztonsági megoldást vezetett be
- Vontatási kínálatának bővítéséhez az ABB felvásárolja a PowerTech Convertert
- Az ABB és a Hydrogen Optimized bővíti együttműködését
- ABB: Veszélyben van az újraiparosítás sikere
- Az ABB támogatja az új lengyelországi hulladék energetikai hasznosítási projektet
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.