AI megoldás segítheti a vállalatokat dekarbonizációs céljaik megvalósításában
Egyre ambiciózusabb szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési célokat fogalmaznak meg a vállalatok, azonban ahhoz, hogy érdemi lépéseket tegyenek a nettó zéró kibocsátás felé, precíz adatszolgáltatásra van szükségük: a mesterséges intelligencián alapuló megoldások már erre is megoldást nyújthatnak.
Egyre nagyobb a nagyvállalatokra nehezedő nyomás a befektetők, a szabályozók, a fogyasztók és a belső érdekeltek részéről, hogy ambiciózus fenntarthatósági célokat tűzzenek ki, és jelentősen csökkentsék szén-dioxid-kibocsátásukat. A Deloitte 2023. évi CxO felmérésében a megkérdezett felsővezetők 75%-a mondta azt, hogy szervezetük az elmúlt évben növelte fenntarthatósági beruházásait. A stratégiáról cselekvésre való áttérés azonban nem könnyű, amit a kutatás is alátámaszt. A szervezetek több mint egyharmada nem tudta maradéktalanul végrehajtani a fenntarthatósági vállalásait.
Az egyik legfőbb nehézség, amivel a vállalatok szembesülnek, az a nettó zéró célok megvalósításához szükséges adatmennyiség. A szén-dioxid-kibocsátás mérséklésének egyik alapfeltétele, hogy a cégek közel valós idejű adatokkal rendelkezzenek értékláncuk és tevékenységeik teljesítményéről, különösen azon folyamatok esetében, melyek kritikusak az üvegházhatású gázok visszaszorítása szempontjából.
„Kihívást jelenthet továbbá a célnak megfelelő technológiák kiválasztása és bevezetése, amelyek támogatni tudják a dekarbonizáció felé tett konkrét lépéseket. Az AI megoldások pedig már elérhetőek ezen a területen is. A Deloitte saját fejlesztésű GreenLight Solution dekarbonizációs szoftvere például egy olyan SaaS-alapú felhőmegoldás, amely mesterséges intelligencia segítségével elemzi az adatokat, ezáltal segíti a folyamatokat a stratégai tervezéstől a megvalósításon át a visszakövetésig” – mondta Szücs Réka, a Deloitte Magyarország Fenntarthatósági és Klímaváltozási tanácsadó csapatának vezetője.
A platform fejlett adatautomatizálási és -átalakítási képességgel rendelkezik, és a technológiai vállalatok ökoszisztémáját kihasználva könnyen integrálható a meglévő vállalati rendszerbe. Képes felmérni a fenntarthatósági beruházások potenciális pénzügyi hatásait, és hozzáférést biztosít 70 ország 16 000 globális hitel- és ösztönzőközpontjának forrásaihoz. Az algoritmus segít a szervezeteknek, hogy meghatározzák a projektek optimális sorrendjét a dekarbonizáció érdekében úgy, hogy közben az üzleti célokat is szem előtt tartják.
„A GreenLight Solution segítségével a vezetők világos képet kaphatnak a nettó zéró céljaik eléréséhez vezető útjuk aktuális helyzetéről, betekintést nyerhetnek a befektetési döntések meghozatalához szükséges információkba, így végül valódi előrelépést tehetnek fenntarthatósági céljaik megvalósítása felé" – tette hozzá a szakértő.
Kapcsolódó cikkek
- Ki nyeri meg a Google és Microsoft párviadalát?
- A mesterséges intelligencia vajon átírja a klímatörténelmet is?
- Kit illet a szellemi alkotás tulajdonjoga, ha a MI hozza létre a művet?
- Fenntartható anyagok a gumiabroncsgyártásban
- Felgyorsítja a forradalmi technológiák bevezetését a fenntartható működés iránti elkötelezettség
- Idén sem az IT-n spórolnak a vállalatok
- Határ a csillagos ég: a multicloud káosz megszelídítése
- A korábbinál is jobban támogatja a zöldkötvényeket az EU
- Az önálló 5G hálózatok átalakíthatják a vállalati konnektivitást
- ChatGPT mint fegyver? Az ESET szerint elhárulnak a nyelvi akadályok a csalók elől, de azért marad 10 árulkodó jel
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében
A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával. Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.
Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.
Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric
Az eddigi 7 ezerről 12 ezer négyzetméterre növelte előregyártott adatközponti rendszereket készítő barcelonai üzeme méretét a Schneider Electric. Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt.
Forradalmi áttörés az energiatárolásban: Bemutatkozik a sóalapú akkumulátor már 2025-ben
Az energiatárolás forradalmi újítás előtt áll. Miközben a lítiumion akkumulátorok uralják a piacot, az új magyar fejlesztésű nátriumion akkumulátor alapjaiban írhatja át az energiatárolás szabályait. Ez a technológia nemcsak fenntarthatóbb és biztonságosabb, hanem az otthonok és vállalkozások energiafelhasználását is új szintre emeli. Az innováció mögött álló Nádorfi Árpád nemrég elnyerte a 2024-es „Business Champions of Central Europe” díjat, amelyet a fenntarthatóság és az innováció terén elért kiemelkedő eredményeiért ítéltek oda neki. Az elismerés, a szakmai vezetése mellett, a csapata által kifejlesztett technológia globális jelentőségét is tükrözi.