Naperőmű-fejlesztéssel erősít a Ganz
Jelentős energiafelhasználási-optimalizációs programot indít a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. Ennek részeként a nehézgépgyártó vállalat egy 2 MW kapacitású naperőművet épít a tápiószelei gyára energiaellátásának biztosítása érdekében, amely egyben a projekt legfőbb eleme is fenntarthatósági szempontból. Az összesen több mint 11 millió euró értékű fejlesztéssel a tápiószelei gyáregység energiaszükségletének jelentős részét megújuló energia szolgáltatja a 2024-es évtől, amellyel a Ganz szintet léphet a fenntartható vállalati működés területén. A beruházási program keretében a társaság továbbá az ESG céloknak megfelelő, újszerű gépészeti megoldásokat is alkalmaz majd a gyárban, illetve egyéb, az energetikai korszerűsítést támogató intézkedéseket vezet be.
Átfogó energiafelhasználási-optimalizációs programot indít a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. a tápiószelei transzformátorokat és forgógépeket gyártó üzemében. A beruházás célja, hogy a Ganz termelési folyamatai még inkább megfeleljenek a fenntarthatósági szempontoknak, valamint, hogy az energetikai piac meghatározó szereplőjeként a társaság a lehető legnagyobb mértékben hasznosítsa a megújuló energiaforrásokat.
A karbonlábnyom-csökkentést célzó energetikai korszerűsítés központi eleme egy 2 MW kapacitású naperőmű fejlesztése lesz, amely a gyáregység energiaszükségletének jelentős részét képes majd lefedni. Az erőmű várhatóan még az idei évben megépül. A naperőmű révén csökkenni fog a nehézgépgyártó vállalat technológiai gázfelhasználása, továbbá várhatóan csaknem 50 százalékkal csökken majd a társaság teljes karbonkibocsátása. A társaság a naperőmű teljesítményének monitorozása nyomán azt is mérlegeli, hogy középtávú cél lehet-e egy akkumulátoros tárolóegység telepítése a naperőmű mellé.
Ugyancsak a beruházási program keretében a Ganz a fenntarthatósági szempontoknak megfelelő, újszerű gépészeti megoldásokat is alkalmaz majd a gyárban. Ennek értelmében hőszivattyús megoldással csökkentenék a gázfelhasználás mennyiségét. Továbbá szintén a fenntarthatóbb működés érdekében a transzformátor- és a forgógépgyár teljes szigetelése is megtörténik, várhatóan még az idei évben. Emellett a Ganz a teljes légtechnikai rendszer felülvizsgálatát is elvégzi a beruházás részeként. Annak érdekében, hogy a beruházás ne legyen negatív hatással a termelési folyamatokra, a Ganz egy létesítmény-fejlesztési pozíciót is létrehozott, ezzel biztosítva a zavartalan működést a fejlesztési munkálatok ideje alatt.
„Az energiapiac meghatározó szereplőjeként rendkívül fontos, hogy úttörők legyünk minden olyan megoldást illetően, ami a fenntartható működést és az ESG célok elérését támogatja. Emellett azt látjuk, hogy az ügyfelek és a partnerek részéről is mindinkább fontosabbá válik a fenntartható gyártás és működés, és ezeket a törekvéseket a piac be is árazza. A termékeink megfelelnek a legújabb 21. századi elvárásoknak, most pedig szeretnénk, ha a gyártási folyamataink és a gyár működése is felzárkózhatna ebben. Határozott célunk, hogy a digitalizáció és a fenntartható működés területén szintet lépjünk, még inkább megerősítve a piaci pozíciónkat itthon és külföldön egyaránt” – mondta el Gál Gergely, a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója.
A Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. rendkívül intenzív fejlődésen ment át az elmúlt, közel 3 évben: a tulajdonosváltás előtt a még csődközelben lévő tápiószelei gyár teljesítménye a társaság kitartó szakmai építkezésének és a kiemelkedő szakértelmének köszönhetően mára újra stabillá vált, a Ganz pedig újra egy nemzetközileg is ismert és elismert márkává erősödött. Tavaly óta a társaság markáns lépéseket tett a digitalizáció irányába is az intelligens monitoring rendszer kifejlesztésével. A mostani energetikai fókuszú fejlesztés pedig egy újabb korszakot hozhat el a Ganz életében, hiszen a beruházás végén a társaság jóval fenntarthatóbb módon tud majd működni.
Az összesen több mint 11 millió euróból megvalósuló programra közel 4,99 millió euró vissza nem térítendő támogatást kapott a társaság a Gyármentő Program keretében, ami a nagyvállalatok számára nyújt támogatást energiahatékonysági és energiatermelő beruházásokhoz.
Kapcsolódó cikkek
- Európa rákapcsol a napelemgyártásra
- Zöldenergia akár 200 W-os teljesítménnyel
- Siemens-technológiával fejleszt az üvegipari vállalat
- Akár 15 százalékkal is növelheti bevételeit egy napelempark
- Zöld út a napelemes visszatáplálásnak
- Felgyorsítja a forradalmi technológiák bevezetését a fenntartható működés iránti elkötelezettség
- Uniós pályázatokkal startolhatnak a kkv-k a hatékonyabb energiafelhasználásáért
- Hogyan érdemes optimalizálni az agrárvállalatok energiafelhasználását?
- Felgyorsítja a napelem beruházásokat Európa az EIT InnoEnergy vezetésével
- Magyar megoldás született a rezsicsökkentésre házi napelemekkel
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Újra platina minősítést szerzett a Bridgestone
A Bridgestone EMEA 2024-ben már a negyedik egymást követő évben nyerte el a vezető globális fenntarthatósági értékelő platform, az EcoVadis legmagasabb, „platina” minősítését, amellyel a világszerte értékelt mintegy 130 000 vállalat közül a legjobb egy százalékba került.
Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében
A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával. Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.
Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.