Mesterséges intelligencia és deep learning technológiák alkalmazásával segíti a bálnák megmentését a Huawei
Számos tengeri élőlényre van negatív hatással, és veszélybe sodorhatja a bálnák fennmaradását a jelentős zajszennyezéssel járó hajóforgalom – derült ki az ír Óceánkutatási és Természetvédelmi Szövetség (Ocean Research and Conservation Association, ORCA) és a Huawei által indított Smart Whale Sounds projekt legújabb kutatásából. A kutatás eredményeit az OceanTech Summit keretében ismertették Baltimore-ban, ahol egyúttal bemutatták a projekt részeként Írország déli partjainál kiépített intelligens riasztó- és akusztikai adatgyűjtő rendszert, amely hozzájárul a tengeri forgalom és az élővilág zavartalanabb együttéléséhez.
Szeptember 14-én rendezték meg az írországi Baltimore-ban a tengerkutatás jövőjével és a legújabb technológiai fejlesztések kapcsolatával foglalkozó OceanTech Summit találkozót. Az esemény során az ír Óceánkutatási és Természetvédelmi Szövetség (Ocean Research and Conservation Association, ORCA) és a Huawei közösen ismertették a Smart Whale Sounds projekt keretében végzett, ír tengeri élővilág védelmével kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményeiket.
Intelligens riasztórendszert építettek ki Írország déli partjainál
A kutatás megállapította, hogy a Kelta-tengeren található hajózási útvonalak jelentős zajszennyezést okoznak a tengeri környezetben, és ezzel veszélyeztethetik a tengeri élővilágot. Az óceánzaj – a fókáktól a halakon át a tintahalakig – számos tengeri élőlényre lehet negatív hatással, és nem utolsósorban veszélybe sodorhatja a bálnák fennmaradását is.
A Huawei világszerte több mint 25 környezetvédelmi, úgynevezett TECH4ALL projektet finanszíroz és támogat technológiával, ezeken keresztül érzékelteti a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét. A Huawei írországi programjának segítségével a Smart Whale Sounds projekt arra törekszik, hogy – mesterséges intelligencia és deep learning algoritmusok segítségével – megvizsgálja, milyen hatást gyakorol a cetekre, például a bálnákra, delfinekre és más tengeri állatokra a hajóforgalom, és intelligens riasztási rendszert alakítson ki. A valós idejű, több fajra kiterjedő észlelési, illetve akusztikai adatgyűjtő rendszer képes arra, hogy valós idejű értesítéseket küldjön az elhaladó hajóknak azokon a területeken, ahol bálnák tartózkodnak, így segítve a tengeri forgalom és az élővilág zavartalanabb együttélését. Az új rendszer hozzájárulhat ahhoz is, hogy minimálisra csökkentsék az építkezések tengeri élővilágra gyakorolt hatását kulcsfontosságú tengeri infrastruktúrák, például tengeri megújulóenergia-létesítmények tervezésekor.
Emer Keaveney, az ORCA Ireland társalapítója és ügyvezető igazgatója elmondta: „Vizeinken a hajózásból és más emberi tevékenységekből származó zaj rendkívül káros hatással lehet a tengeri élővilágra, többek között a bálnákra és a delfinekre. A hajózaj – például a konténerhajó halk zümmögése –, elfedheti a bálnák hívását, befolyásolhatja az állatok kommunikációját és fontos életeseményeiket, amilyen például az összehangolt etetés, vagy fontos élőhelyeik elhagyására késztetheti az állatokat.”
„A legújabb technológiai fejlesztések egyre több lehetőséget kínálnak az innovációk jótékony felhasználására, és arra, hogy általuk jobban megérthessük a természet világát. Ennek elérése érdekében a Huawei felhőtárhelyét és számítási kapacitásait használjuk, gépi tanulással párosítva, így automatizáljuk a vadon élő állatok megfigyelését a tengerek megőrzése érdekében.”
Luis Neves, a Globális Fenntarthatósági Kezdeményezés (Global Enabling Sustainability Initiative, GeSI) vezérigazgatója hozzátette: „Az óceánok hangjának rögzítése, valamint a mesterséges intelligencia és az adatelemzés erejének kihasználása kiemelkedően fontos a tengeri ökológia és a hozzá kapcsolódó veszélyek közötti összetett kölcsönhatások jobb megértéséhez. Ez a törekvés nemcsak elősegíti a nyilvánosság szélesebb körű bevonását, hanem megerősíti a védelmi kezdeményezések hatékonyságát is, így végső soron hozzájárul a tengeri fajok fennmaradásához és jólétéhez.”
„A GeSI-nél büszkék vagyunk arra, hogy tagunk, a Huawei, vállalta a vezető szerepet, és innovációit, valamint kifinomult mesterséges intelligencia- és deep learning modelljeit a cetfélék automatikus felismerésére és azonosítására használja, támogatva a delfinek és bálnák fennmaradását.”
Luke McDonnell, a Huawei Írország PR igazgatója hangsúlyozta: „A Huawei felhőtechnológiájának használatával az adatokat valós időben lehetett továbbítani a kutatóknak, anélkül, hogy az adatgyűjtő felszerelést kiemeltük volna a tengerből, ami hosszú késésekhez vezetne, és fennállna a károsodás vagy adatvesztés veszélye. A Huawei szerint mindenkinek egyaránt részesülnie kell a digitális világ előnyeiből, ezért helyezzük a digitális integrációt üzleti tevékenységünk középpontjába. A digitális technológiák – a mesterséges intelligencia, a felhő és az 5G – a környezetvédelem mellett számos más területen is kulcsszerepet játszanak, gyorsan adaptálhatók és széles körben alkalmazzák a különböző iparágakban. Ez elősegíti a digitális átalakulást és a fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődést, valamint kézzelfogható előnyöket hoz a társadalom egésze számára.”
Az ORCA Írország Smart Whale Sounds projektje a Rainforest Connection (RFCx) nonprofit szervezettel partnerségben 2021 márciusában indult, a kezdeményezést a Huawei írországi leányvállalata támogatja TECH4ALL programja keretében. Ez az első valós idejű bioakusztikai kutatás Írországban. Az előzetes elemzések arra engednek következtetni, hogy Írország déli partja a cetfélék (bálnák és delfinek) forró pontja – a cetfélék az Írországban élő állatok közel felét, és a Földön élő állatok egyharmadát teszik ki.
Kapcsolódó cikkek
- Okos Város idegrendszert épít a Huawei
- A vállalati digitalizáció nem technológia, hanem nyitottság kérdése
- A Continental és a Google Cloud közös fejlesztésének köszönhetően hamarosan beszélgethetünk autónkkal
- Egészség, fenntarthatóság, biztonság – ezt várják a magyarok a MI-től
- Újraértelmezte viselhető okoseszközeit a Huawei
- A digitalizált vállalatok jobban bíznak a mesterséges intelligenciában
- Ai kiállítást szervez a Prompter Csoport
- Új okoseszközöket mutat be a Huawei Barcelonában
- Mesterséges intelligencia szövetséget alapít az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete és a Huawei
- A Petal Ads hirdetési szakértői exkluzív mesterkurzust tartanak a hamburgi OMR Fesztiválon
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Újra platina minősítést szerzett a Bridgestone
A Bridgestone EMEA 2024-ben már a negyedik egymást követő évben nyerte el a vezető globális fenntarthatósági értékelő platform, az EcoVadis legmagasabb, „platina” minősítését, amellyel a világszerte értékelt mintegy 130 000 vállalat közül a legjobb egy százalékba került.
Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében
A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával. Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.
Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.