Nanotechnológia, mágneses lebegtetés az idei TBB-n
Idén október 18 – 19-én Amszterdamban tartják meg a megújuló energetikai fejlesztésekre fókuszáló nagy európai seregszemlét, a The Business Boostert (TBB). Az EIT InnoEnergy által szervezett, a startupok, iparági, pénzügyi, politikai döntéshozók és szabályozó testületek képviselőinek részvételével zajló találkozó legfontosabb kérdése, hogyan biztosítható, illetve gyorsítható fel Európában a fenntartható energiagazdálkodásra való áttérés és a nettó zéró kibocsátás. Ebben az évben is jelen lesznek a kiállítók azok a fejlesztők, amelyek várhatóan az elkövetkező esztendők forradalmi technológiáin dolgoznak.
A TBB-n mutatkozik be a tükröződésgátló fóliát előállító német Phytonics. A nanobiotechnológiás, rendkívül tartós kültéri termékük képes a bármilyen irányból és hullámhosszon érkező fényt teljes mértékben felfogni, aminek köszönhetően az ezzel a bevonattal ellátott napelemek a hagyományosokhoz képest 10 százalékkal több energiát termelnek. Hasonlóképpen előremutató innovációval érkezik a rendezvényre a lengyel Coat-it az energiahatékonyságot elősegítő korróziógátló megoldásukkal. Az általuk kikísérletezett felületkezelő nanoadalékanyagok révén jelentősen növelhető bármely felület keménysége és kopásállósága.
A körforgásos gazdaság erősítése érdekében a lett Empyrio a magas nedvességtartalmú szerves hulladék hasznosítására törekszik. Olyan alacsony költségű technológiát fejlesztettek, amely a víztelenített szennyvíziszapot égeti el külső energiaforrások, vagy más nyersanyagok hozzáadása nélkül. Az égetés során keletkező hőt használják a további szennyvíziszap szárítására, megsemmisítésére ezzel biztosítva az eljárás folyamatosságát. A francia Heliup a kereskedelmi és ipari épületek nagyméretű háztetőire gyárt PV-modulokat. Könnyű napelemes fejlesztésük kompatibilis a terhelési és szerkezeti korlátozásokkal rendelkező épületek számára, amelyek nem bírják el a jelenleg szabványos napelemek súlyát. Már – már futurisztikus a holland iON-ENERGY újítása, ami a földi légkör energiáját alakítja elektromossággá. Az általuk szabadalmaztatott Energy Box a nap 24 órájában lesz képes energiával ellátni az emberek otthonait. Az ipari vállalatok sokat köszönhetnek majd a jövőben a Beholder újításának, amely a műholdakról érkező felvételeket a mesterséges intelligencia segítségével dolgozza fel, illetve elemzi, hogy hogy pontos információkat szolgáltasson az ásványkincs lelőhelyekről. Az első fúrás megkezdése előtt komplett kimutatást készítenek arról, hogy mennyire és miben gazdag a feltárásra kijelölt földterület, függetlenül a domborzati viszonyoktól.
A zöld átmenetet hirdeti a francia INCITIS szállítást megreformáló teherautója, a H2SPEED, amelyet kifejezetten városi használatra terveztek. A nulla károsanyag-kibocsátású, elektromobilátású járművet úgy alakították ki, hogy abba megállás után egyenletesen lehessen gyorsan, folyamatosan ki - és bepakolni. Köszönhetően annak, hogy az áruk rakodása az utca szintjén zajlik, alkalmazkodva a városi forgalomhoz, a szűk megállóhelyekhez és ügyelve a többi közlekedő biztonságára. A tömegközlekedést pedig a Nevomo fogja újraértelmezni. A vállalat a MagRail-technológiára alapozva a nagysebességű vasúti hálózatok legújabb generációját fejleszti. A meglévő vasúti infrastruktúra korszerűsítésére szabadalmaztatott megoldásuk a mágneses lebegtetés és a lineáris motor működési elvét ötvözi, ami lehetővé teszi az akár 550 km/h-s sebesség elérését is.
Kapcsolódó cikkek
- 140 millió euró tiszta energia innovációkra
- Az LG az IFA-n mutatja be új, fenntartható energiagazdálkodási megoldását
- Egyre égetőbbé válik az adatközpontok energiafogyasztásának optimalizálása
- Nagyágyúkkal összefogva zöldíti a chipgyártást a Schneider Electric
- Energiahatékony megoldásokkal bővítette kapacitását a Lila Paper
- Az ABB a világ egyik legnagyobb akkumulátoros energiatároló rendszerét helyezte üzembe
- Vezető gyógyszergyárat tesz fenntarthatóbbá a Honeywell
- Európa rákapcsol a napelemgyártásra
- Ezek Európa legjobb fenntarthatósági startupjai
- Bemutatkozott az Eaton új xEnergy Elite fiókos elosztó rendszere
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől.
A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben: a Pepita.hu kutatása
A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre tudatosabban óvják személyes adataikat, és törekednek a biztonságos fizetési megoldások alkalmazására. Az ünnepi időszak küszöbén végzett felmérés eredményei rámutattak, hogy a vásárlók fele rendszeresen használ utánvétet, és sokan részesítik előnyben az olyan biztonsági megoldásokat, mint a kétlépcsős azonosítás vagy a megbízható piacterek. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok bizalma nő az online vásárlás iránt, és az adatvédelem fontossága egyre szélesebb körben ismert.