A kínai PERIC hidrogéngyár az ABB egyenirányító rendszerét választotta texasi kísérleti üzemébe
Az ABB UNIREC H2 vízhűtéses hálózati egyenirányítója intelligens szabályozással és alacsony karbantartási költségekkel optimalizálja a hidrogéngyártást.
Ha alternatív energiaforrásról van szó, a hidrogén egyre inkább a tiszta és megújuló energia előállításának egyik megkerülhetetlen tényezőjévé válik. Az ABB automatizálási és digitális megoldások portfóliója továbbra is világszerte támogatja a hidrogénipart. Ennek tudható be, hogy a PERIC Hydrogen Technologies Co (PERIC) elektrolizáló berendezésgyártó az ABB-t választotta partneréül a Texas állam (USA) sivatagos területén létesített kísérleti zöld hidrogéngyártó üzem működésének támogatására.
A létesítmény a megújuló energiát zöld hidrogénné alakítja át, majd ezt ipari eredetű szén-dioxiddal (CO2) kombinálva rendkívül alacsony szén-dioxid-kibocsátású üzemanyagokat állít elő.
A projekt egy évvel azután indult, hogy az ABB egyetértési megállapodást írt alá a PERIC céggel, melyben kijelenti, hogy támogatni kívánja azoknak a rendkívül hatékony elektrolizáló berendezéseknek és rendszereknek a gyártását, amelyek elektromos áram felhasználásával úgy állítanak elő hidrogént, hogy a vízmolekulákat hidrogénre és oxigénre bontják.
Megoldások a hidrogén előállításának támogatására
Az ABB 2022 augusztusában kezdte meg a közös munkát a PERIC céggel, és szállította le a UNIREC H2 hálózati egyenirányítót a létesítmény területére. A bevált teljes hullámú tirisztoros konverteren és az ABB legújabb, fejlett szabályozó és védelmi funkciókkal rendelkező vezérlési technológiáján alapuló UNIREC H2-t a teljesítmény és a kapacitások tekintetében magas követelményeket támasztó projektekhez tervezték.
A vízhűtéses UNIREC H2 erősáramú egyenirányító akár 36 kA elektrolizáló áramerősséget is képes elérni, és háromszor akkora teljesítményt állít elő, mint a léghűtéses változat.
– Mivel korábban is dolgoztunk már együtt az ABB-vel, és megtapasztalhattuk, mire képesek fejlett vezérlő, energiaelosztó és gerjesztő rendszerei, ezért úgy döntöttünk, hogy az addigi együttműködésünket valódi partnerséggé szélesítjük – mondta a PERIC részéről Lian XiaoFei úr. – Ebben a projektben az ABB nemcsak az egyenirányítót szabta ügyfelünk igényeire, hanem a rendszert is a sajátos hőmérsékleti viszonyokra hangolta, hiszen a telep egy sivatagban helyezkedik el – tette még hozzá.
A konténerben elhelyezett ABB UNIREC H2 belnézete.
Az ABB még magasabbra tette a mércét
A sivatagok szokásos velejárója a szélsőséges időjárás. Mivel az üzem szokatlanul zord környezetben található, ezért az egyedi gyártású UNIREC H2-t szélsőséges időjárási körülmények között tesztelték múltbéli éghajlati adatokon alapuló digitális szimulációk segítségével, hogy biztosítsák a szünetmentes áramellátást és az optimális termelést.
A végfelhasználó számára további előnyt jelent, hogy az egyenirányító helyigénye csekély és karbantartása – kompakt kialakításánál és az alkatrészek kis számánál fogva – olcsón megoldható. A PERIC esetében az előre bevizsgált és összeszerelt alkatrészekkel rendelkező UNIREC H2 konténerben is szállítható, ami optimálissá teszi a helykihasználást és tovább csökkenti az üzembe helyezés időigényét.
– Megoldásunk az ilyen rendszerek esetében szokásosnál jóval nagyobb kimeneti áramerősséget biztosít, s ez rövidesen standard kiindulási alappá is vált az ABB-nél – mondta Bernhard Loher, az ABB Energy Industries gerjesztő és egyenirányító termékek és technológiák részlegének vezetője. – Ez a projekt megerősíti a hidrogéniparban elfoglalt pozíciónkat, és alig várjuk, hogy továbbra is eleget tehessünk a tisztább és energiahatékonyabb világ megteremtésében betöltött szerepünknek.
Az ABB elvégezte az egyenirányító gyári átvételi vizsgálatait (FAT) annak érdekében, hogy a berendezés problémamentesen működőn, és fokozza az üzem általános teljesítményét. Az UNIREC H2 egyenirányító már ott van a telephelyen, és várhatóan 2023 decemberében kezdi meg üzemszerű működését.
A konténerben elhelyezett ABB UNIREC H2 külső nézete: az előre bevizsgált és összeszerelt berendezés nagyon rövid idő alatt üzembe helyezhető.
Kapcsolódó cikkek
- A Samsung C&T és az ABB az okosépületet szolgáló megoldásokat bővíti
- A következő generációs intelligens település az energiahatékony életmód korszakát hozza el
- Így csökkentheti az ipar a globális szén-dioxid-kibocsátást
- A legújabb ABB E-mobility appok megkönnyítik a váltakozó áramú töltést
- Két spanyol erőműben is az ABB korszerűsíti a folyamatirányító rendszert
- Az ABB 2023. III. negyedéves eredményei
- Az ABB 280 millió dollárt fektet be európai Robotika központjába Svédországban
- Az ABB 2024-re is várja az egyetemi hallgatók jelentkezését Női Mentorprogramjára
- Az ABB drónjaival Bilbaóban bemutatott fényjáték az innováció és az együttműködés erejét demonstrálta
- Innovatív bioműanyag projekt megvalósulásához járul hozzá az ABB
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.