Női példaképeket keres az IVSZ és a WiTH
Második alkalommal hirdeti meg a „40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén” pályázatot az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH). Az elismerésre gazdasági társasági, szervezetek nevezhetik azokat a digitális gazdaság és technológia területén tevékenykedő női kollégájukat, akik kimagasló eredményeikkel rávilágítanak a korosztályban rejlő értékekre és lehetőségekre, ezáltal példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára. A pályázati anyagokat 2024. január 26-ig várják a szervezők.
Az Európai Unióban jelenleg több mint 9 millió infokommunikációs szakember dolgozik, azonban csupán 18,9 százalékuk nő*. Ez a probléma Magyarországon sem ismeretlen. Hazánkban az informatikai területen dolgozó nők aránya 13,6 százalék, amely jóval alatta marad az uniós átlagnak.** Az IVSZ és az Egyenlítő Alapítvány kutatása*** alapján az elmúlt húsz évben az informatika szakon tanuló nők aránya visszaesett Magyarországon: míg a 2000-es évek elején a hallgatók negyede volt nő, ma ez az arány csupán a 15 százalékot éri el.
Példaképeken keresztül javítanák a női szakemberek megítélését a digitális gazdaságban
Az IVSZ és a WiTH már második alkalommal keresi digitális gazdaság és a technológia (IKT) területén dolgozó 40 év feletti női példaképeket azzal a céllal, hogy elismerje a korosztály érdemeit és eredményeit, valamint javítsa a női szakemberek alacsony arányát a szakmában. A pályázatra nemcsak vezető beosztásban dolgozó nők jelölését várják a kiírók, hanem olyan munkavállalókét is, akik egy sikeres csapat tagjaiként tudásukkal és tapasztalatukkal elengedhetetlenek az eredményes munkavégzéshez.
„A tavalyi pályázat iránti nagy érdeklődés és az Egyenlítő Alapítvánnyal közös kutatásunk eredményei is azt mutatják, hogy a különböző női karrierutak megismerése elengedhetetlen az idáig férfias területként elkönyvelt STEM-szakmák népszerűsítésében. Figyelembe véve a szektorban még mindig fennálló munkaerőhiányt, illetve a nők alacsony arányát, nem volt kérdés, hogy idén újra keressük a női példaképeket, hiszen ezzel a tevékenységgel is rá tudjuk irányítani a figyelmet a digitális gazdaság sokszínűségére és fejlesztésének jelentőségére” – kommentálta az idei díj kiírását Tajthy Krisztina, az IVSZ főtitkára.
„A WiTH legfontosabb célkitűzései között szerepel, hogy a lehető legkreatívabb módon erősítse a digitális szektorban dolgozó nők láthatóságát. Az X generációs nők, az iparágat jellemző férfi dominancia és a fiatalabb generációk munkaerőpiacra lépése miatt különösen érzékeny pozícióban vannak, annak ellenére, hogy számos különleges és példaértékű karrierutat ismerünk ebben a csoportban. Ezt támasztja alá a tavaly első ízben kiírt pályázatra érkezett nagy számú pályázati munka is. Számunkra nem volt kérdés, hogy idén is folytassuk a női példaképek keresését, ezzel is jó és követendő példát állítva a szektorban” – mondta el Flakstad Emőke, a Women In Technology Egyesület elnöke.
A pályázat részletei
A pályázaton 2024. január 26-ig jelölhetnek példaképeket a szakmai szervezetek, gazdasági társaságok, kormányzati hivatalok, civil szervezetek vagy oktatási intézmények. Egy szervezet több pályázatot is benyújthat.
Idén négy kategóriában várják a 40. életévüket betöltő nők jelöléseit a szervezők. Innovátor díjat nyerhet, aki a technológiai és informatikai munkakörben kiemelkedő eredményeket ért el. Az Inspiráló nő kategóriába azokat a nőket várják, akik mindennapi munkájuk során sokat tettek a technológia, a digitalizáció, az informatika, az infokommunikáció, a hírközlés és az elektronikai szektor elismertségéért. Az év csapatjátékosa az informatika, a távközlés, a technológia területén, mérnöki munkakörben és az IKT szektorban (beleértve a kormányzati, állami vállalatokat, nonprofit szervezeteket) ért el kiemelkedő teljesítményt beosztásától függetlenül, és tudása, tapasztalata, a szervezetben betöltött szerepe elengedhetetlen az eredményességhez. Továbbá Különdíj az oktatásért díjban részesül, aki példaként szolgál a pedagógusi munkásságáért, maradandót alkotott a reál tantárgyak (matematika, fizika, kémia, informatika) népszerűsítésében és a tehetséggondozás területén.
A jelöltek elismeréséről Bíráló Bizottság dönt, a tagok között nők, férfiak, különböző korú, munkakörű és beosztású szakemberek is képviseltetik magukat a sokszínűség jegyében. A díjakat előreláthatólag 2024 februárjában adják át. A pályázatról az IVSZ és a Women in Technology Hungary honlapján érhető el bővebb információ.
A tavalyi pályázaton az IVSZ és a WiTH közös zsűrije díjazta Tóth Máriát, a DXC Technology szoftverfejlesztési igazgatóját, Izsóné Benkő Margitot, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. információ architektúra tervezési igazgatóját, valamint Nagy Nellyt, a My Food Protocol AI Analytics Kft. alapító-vezérigazgatóját. A zsűri továbbá az „Oktatásért” különdíjjal ismerte el Erdősné dr. Németh Ágnes, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság alelnökének munkáját.
_________________________
Kapcsolódó cikkek
- Újjáalakult és kreatív, új 8bites játékokat vár a HCC szakosztály
- December 15. éjfélig lehet nevezni Az Év Honlapja pályázatra!
- Negatív hatása lenne a jelenlegi formájú MI-törvény elfogadásának
- A magyar cégek fele nem tud pályázni EU-s támogatásokra
- Neumann 120 kiállítás a Deák17 Galériában
- Magyar energetikai startupokat is várnak a befektetői programba
- Az európai uniós és NATO források 25 százalékát digitalizációra kellene fordítani
- Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!
- Mesterséges intelligenciával fejlesztő cégek pályázatát várja a Magyar Telekom
- A kreativitás új dimenziói: két új kategória ’Az Év Honlapja’ pályázaton
Pályázatok ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.
160 ezer eurós pályázat indul egészségügyi innovátoroknak
Magyar egészségügyi startupok, kkv-k, kórházak, egyetemek és kutatóintézetek kapnak lehetőséget, hogy innovációikat gyorsabban piacra juttassák a SPICE program keretében. A hazánk mellett a régió 18 országában meghirdetett programban 160 000 euró támogatás érhető el, melyet a csapatok fejlesztéshez, innovációik kereskedelmi hasznosításához és mentorálásra használhatnak fel. A résztvevők számára elérhetővé válik továbbá az egészségügyi innovátorok legnagyobb európai ökoszisztémáját összefogó EIT Health teljes kapcsolatrendszere, know-how-ja, szakértelme és tőkéje is.
A Jane Goodall Intézet nyerte a Telekom pályázatát
Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben – címmel hirdetett pályázatot kifejezetten magyarországi nonprofit szervezetek számára a Magyar Telekom és a Hello Nonprofit. A felhívásban olyan szervezetek jelentkezését várták, melyek az e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentésére; a városi éghajlati alkalmazkodásra; vagy a hazai ökoszisztémák ellenállóképességének támogatására fókuszálnak. A zsűri 21 pályázatból választotta ki a győztes Jane Goodall Intézet „Passzold vissza, Tesó!” programját, amely 16 millió forint támogatásban részesül.
Jelentős szakmai sikerrel zárult az ELTE pályaorientációs és tehetséggondozó programja
A Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő, „STEMpont” komplex pályaorientációs és tehetséggondozó program (NTP-STEM-23) megvalósítására kiírt pályázatán az ELTE Informatikai Kar 20 millió forint, a Természettudományi Kar pedig csaknem 18 millió forint támogatási összeget nyert el.
24. alkalommal lehet jelölni a reáltárgyak legjobb oktatóit a Rátz Tanár Úr Életműdíjra
Az Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért 2024-ben is várja a jelöléseket a Rátz Tanár Úr Életműdíjra, amelyet immáron 24. alkalommal ítélnek oda olyan tanároknak, akik különösen sokat tettek a hazai reáloktatásért.