140 millió eurós befektetés: az OMV is csatlakozik az EIT InnoEnergy-hez
Zártkörű részvénykibocsátás keretében az osztrák székhelyű globális üzemanyag és vegyipari vállalat, az OMV, a romániai integrált energiaipari vállalat, a OMV Petrom és a hollandiai székhelyű vállalat, az ACB Participaties B.V. csatlakozott a fenntartható energiaipari fejlesztésekben élenjáró EIT InnoEnergy-hez idén júliusban. Az új részvényesek által biztosított friss tőke és a 140 millió euró értékben lejegyzett részvények jelentős tőkeinjekciót nyújtanak a szervezet átfogó energiaipari célkitűzéseinek megvalósításához.
A három új részvényestől érkező friss tőke tovább erősíti az EIT InnoEnergy 140 millió eurós részvény portfólióját az új üzleti lehetőségek kiaknázására, a jelenleg kezelésükben lévő 200 portfolióvállalat növekedésének megsegítésére, a zéró kibocsátást előirányzó szabályozás lehetőségeit megragadó, komoly potenciállal, prosperitással rendelkező vállalkozások indítására, valamint az amerikai piacon való terjeszkedés felgyorsítására fordítja.
“Az OMV, az OMV Petrom és a ACB Participaties B.V. mostani csatlakozása részvényesekként azt bizonyítja, hogy az IET InnoEnergy olyan szervezet, amely képes felgyorsítani az átállást a fenntartható energetikai megoldásokra és ezzel párhuzamosan elérni Európa újraiparosítási céljait. Ennek megteremtéséhez összehangolt erőfeszítésekre van szükség minden ágazat részéről. Beleértve ebbe az olaj- és gázipar képviselőit is, akik már ambiciózus tervekkel rendelkeznek az alacsony szén-dioxid-kibocsátás gyakorlati megvalósítására." – emelte ki Marcin Wasilewski, az EIT InnoEnergy Central Europe vezérigazgatója.
Vele egyetértésben Anne-Marie Rakhorst, az ACB Participaties B.V. és az EIT InnoEnergy felügyelőbizottságának tagja elmondta, hogy azok, akik valóban fel akarják gyorsítani az energetikai átmenetet, azok az InnoEnergybe fektetnek be, mert eljött az ideje annak, hogy egy nagyot lépjünk előre ezen a területen.
Az EIT InnoEnergy-hez most csatlakozó három cég az ipari, a pénzügyi, a képzési és a digitális ágazatot képviselő 35 tagú részvényesi körbe lép be. Ezek közé tartozik többek közt az AGH, az Augur SCMT, a Capgemini, a CEA, a CMA CGM Energy Fund, az EDF, az ENGIE, az Esade, a Grenoble INP-UGA, a Groupe Idec, az ING, Karlsruhe Institute of Technology, a Koolen Industries, a KTH, a KU Leuven, a Naturgy, a NIIT, a Politechnika Śląska, a Rafako, a Renault, a Santander, a Schneider Electric, a Siemens, a SIPLEC E. Leclerc, a Société Générale, a Stena Metall, a Técnico Lisboa, a TOTAL, a TU/e, az Universitat Politecnica de Catalunya, az Universität Stuttgart, az Uppsala Universitet, a VITO, a Volkswagen és a Wroclaw University of Science and Technology is.
Kapcsolódó cikkek
- Indul az Európai Napenergia Akadémia, ahol két év alatt 65 ezer szakembert képeznek ki
- Az OMV kiskereskedelmi hálózatának arculata új megjelenést kap Közép-Kelet-Európában
- Ipari hulladékáramból kulcsfontosságú ipari nyersanyag
- Az AI kutatja a kritikus ásványkincseket is
- 500 millió eurót lehetne spórolni a vegyes elektromos flottákkal
- Száz gigawattórás energiatárolási rendszer épül fel Európában 2030-ig
- Személyre szabottan kimutatja a munkavállalók szén-dioxid kibocsátását egy forradalmian új fejlesztés
- Magyar energetikai startupokat is várnak a befektetői programba
- Az OMV 28 ultragyors e-autós töltőpontból álló hálózat kiépítésébe kezdett Magyarországon
- Kezdődik a 800.000 akkumulátor szakember európai képzése
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.