Stagnáló mobilizáció
Megkérdőjelezett minőség
Az Ericsson-mobilok gyártását a Magyarországon is jelen lévő, szingapúri bejegyzésű, elektronikai gyártási szolgáltatásokat végző Flextronics-csoport veszi át. Az Ericsson márkanév a mobiltelefonokon tovább él, hiszen a Flextronics azokat a továbbiakban is eredeti nevükön fogja forgalmazni. Elemzők azonban már most megkérdőjelezik az új partner minőségi munkáját. A Flextronics 1969 óta gyárt nyomtatott áramköröket és egyéb elektronikus termékeket. A cég a kilencvenes évek elején Szingapúrban olyan gyáregységet alapított, amely számos nagyvállalat számára tervezett és gyártott eszközöket, de neve mindvégig háttérben maradt. Partnerei között tudhatja a Cisco, a Compaq, a Hewlett-Packard, az IBM, a Lifescan, a Lucent, a Nokia és a Philips céget. Az Ericsson közleményében megerősítette, hogy nem félti termékeinek minőségét, ugyanakkor az új partner feltehetőleg olcsóbban hozza ki a készülékeket, mintha Svédországban készültek volna.
Visszafogott növekedés
Mindenesetre az Ericsson példája is bizonyítani látszik, hogy az óriásvállalatok üzleti stratégiája ugyancsak nagymértékben támaszkodik az egymásnak ellentmondó, olykor megalapozatlanul derűlátó piackutatásokra. Az Elcoteq finn elektronikai gyártásszolgáltató is fátylat boríthat arra a tavaly októberben az Ericssonnal megkötött egyezségére, amely szerint a cég jelentősen növelte volna az Ericssonnak végzett mobiltelefon-gyártást a magyarországi és az észtországi Elcoteq-gyárakban. Az Elcoteq nettó árbevételének 50 százalékos emelkedésére számított 2001-ben, az Ericssonnal kötött gyártásbővítési egyezség nyomán. Most az egy számjegyű növekedés is sikernek számít, különösen hogy a cég papírja az Ericsson-bejelentést követően 44 százalékkal zuhant a helsinki tőzsdén.
Drasztikus igénycsökkenés
Annak ellenére, hogy a Nokia jelenleg piacvezető a mobilgyártók között, a szakemberek szerint az elmúlt időszakban jelentősen visszaesett mobilvásárlási kedv a finn céget sem fogja kímélni. Ez a változtatás nem feltétlenül jelenti a mobilgyártás kiadását más cégek számára, de jelenleg ez tűnik a legvalószínűbbnek. A gyártókapacitást viszont mindenképpen csökkenteni kell. A Motorolánál - bár bezárásról egyelőre szó sincs - szintén jelentős változások lesznek a közeljövőben, amelynek keretében a telefonok gyártásával foglalkozó ágazat dolgozóinak jelentős részét - mintegy 2500 munkást - elbocsátja, a gyártási kapacitást pedig csökkenti a társaság. Dan Downey, a The Yankee Group elemzője úgy gondolja, hogy a drasztikusan csökkenő mobiltelefon-igény miatt kivétel nélkül az összes gyártó kénytelen lesz mérsékelni a mobilok gyártási ütemét, és ez anyagi gondokhoz, hosszú távon pedig elengedhetetlen változtatásokhoz vezet.
Az Ericsson visszalépése azonban nem kizárólag a mobilüzletág romló helyzetére vezethető vissza - mondják a szakértők. A konkurens Siemens nagy erőkkel tör előre, és a várakozások szerint heteken belül átvette volna a piac harmadik helyét az Ericssontól.
Kapcsolódó cikkek
- 300 Mb/s-os "Super 3G" szolgáltatást tesztel Japánban az NTT DoCoMo
- 2,3 milliárd emberé a 3 milliárd mobil-előfizetés
- Kína: mobil 4G rendszer a hivatalos 3G start előtt
- Csaknem kiosztva a román 3G-licenszerk
- 2 milliárd GSM-, 100 millió UMTS-felhasználó világszerte
- SIM kártyák laptopokba
- A Siemens a második lesz a mobilhálózatok piacán
- Jövőre 2 milliárd mobiltelefonáló, lassan terjedő 3G
- SZDSZ: javultak Magyarország informatikai és távközlési mutatói az OECD szerint
- Ünnepélyes MIK-megnyitó az Infoparkban