UNESCO: a szélessávú telekommunikáció serkentheti a gazdasági és társadalmi fejlődést
A szélessávú telekommunikáció serkentheti a gazdasági növekedést és elősegítheti a munkahelyteremtést - ez derült ki az UNESCO hétfőn közzétett jelentéséből, amely egyúttal arra figyelmeztette a kormányokat, hogy dolgozzanak ki nemzeti szélessávú terveket, mert ellenkező esetben eleshetnek a globális nagysebességű digitális kommunikációból fakadó haszontól.
A társadalmi haszon minél teljesebb kiaknázására a szélessávú hozzáférést országos méretekben kell megalapozni. Az elszigetelt vagy elaprózott projektek, a megduplázott hálózatok nemcsak kevésbé hatékonyak, de az infrastruktúra fejlesztését is késleltetik - hangsúlyozta a jelentés, amelyet a tavaly az UNESCO által felállított Digitális Fejlődés Szélessávú Bizottsága és az ENSZ Nemzetközi Távközlési Egyesülete (ITU) készített.
Kínában például a szélessáv elterjedésének minden tízszázalékos növelése 2,5 százalékkal emelheti a GDP-t - jegyezte meg a jelentés, amelynek adatai szerint az alacsony, illetve közepes bevételű országok esetében a szélessáv terjedése tíz százalékonként 1,4 százalékpontos gazdasági növekedést eredményezhet.
Egy Európai Bizottság számára készült elemzés becslése szerint a szélessáv több mint kétmillió állást teremthet 2015-re Európában. Egy brazil tanulmány pedig arról számolt be, hogy a szélessávhoz való hozzáférés máris legalább 1,4 százalékkal járult hozzá a foglalkoztatás növekedéséhez.
Hamadoun Touré, az ITU főtitkára úgy vélekedett: minél könnyebb és olcsóbb a szélessávhoz való hozzáférés, annál több haszonnal jár egy ország gazdaságára és gazdaságának növekedési kilátásaira - idézte az ENSZ honlapja.
Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója ugyanakkor a szélessávnak azt a jelentőségét emelte ki, amit az a tudás megosztásában és a műveltség kiterjesztésében játszik világszerte.
Az ITU egy múlt hónapban közölt tanulmánya szerint manapság a fogyasztók átlagosan 50 százalékkal kevesebbet fizetnek a nagysebességű internetkapcsolatért, mint két évvel ezelőtt. Ez az adat azonban főként abból adódik, hogy a fejlett országokban csökkentek az árak, míg a fejlődő világban még mindig az egekbenvannak.
Az átlagos nemzeti havi bevételhez mérten a szélessáv a legolcsóbb Monacóban, a kínai Makaón, Lichtensteinben, az Egyesült Államokban és Ausztriában. Harmincegy ország fogyasztói egy százalékot vagy kevesebbet fordítanak a havi bruttó nemzeti
jövedelemből (GNI) fejenként egy szélessávú kapcsolatra.
A skála másik végén álló 19 országban a szélessávhoz való hozzáférés a havi átlag bruttó nemzeti jövedelem száz százalékánál többe kerül fejenként.
MTI
Kapcsolódó cikkek
- Számítógépes tanfolyam cigánytelepeken Északkelet-Szlovákiában
- Százszor kell bocsánatot kérnie a Twitteren
- Nő a vevők bizalma a kuponos vásárlás iránt
- Jól halad az Európai Digitális Menetrend végrehajtása
- Nemzetközi biztosok kiállnak az internetes szólásszabadság mellett
- Megnégyszereződik 2015-re a globális internet-forgalom
- Fellegi: fontos versenyképességi szerepe van az infokommunikációnak
- Legyenek elérhetőek nemzeti kultúrkincseink a neten!
- 1 millió 448 ezerre nőtt a mobilinternet-előfizetők száma
- Oszd meg, és reklámozz!
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.