Sokakat bosszantó pottyantó

forrás Prim Online, 2011. június 15. 18:02

Veszedelmes kártevőt becsempésző, úgynevezett pottyantó program áll előkelő helyen a magyar netet leginkább fenyegető rosszindulatú programok listáján – derül ki a VirusBuster májusi statisztikáiból.

„Nem meglepő, hogy a lista első helyén a Trojan.DL.Small van:  a trójai letöltő programokat változatlan intenzitással terjesztik. Ami figyelemreméltó, az a második helyen álló Trojan.DR.TDSS. Ez egy úgynevezett dropper, magyarul pottyantó – olyan program, amellyel a számítógépes bűnözők más rosszindulatú kódot juttatnak be az áldozat gépébe. Toplistánk ezüstérmese egy botnetekhez köthető, rendkívül veszélyes rootkit becsempészésre szolgál. Ez a fajta kártevő a legmélyebb szintű rendszerfájlokat fertőzi meg, s bizalmas adatok gyűjtésére alkalmas. Ha egy rootkit felkerül a gépre, nagyon nehéz felismerni és megszabadulni tőle” – foglalja össze a májusi statisztikák tanulságait Szappanos Gábor, a VirusBuster szakértője.

A trójaiak nevüket a görögök legendás, Trója ellen bevetett falováról kapták. Hasznosnak álcázott, ám valójában nem a felhasználó javára, hanem ellene tervezett szoftverek. Sokan közülük számítógépes bűnözők által ellenőrzött robothálózatról – botnetről – érkeznek, sőt megpróbálják botnetbe szervezi az áldozat gépét is. Számos fajuk fertőzésriadót jelenít meg, majd hamis antivírus-programot tölt le, amely nemhogy nem tisztítja meg a gépet, hanem ráadásul még pénzt is kér a semmiért, vagy egyéb kárt okoz. A kártevők általában e-mail csatolmányként érkeznek. A kéretlen levelek feladói valamilyen hasznos állománynak – például megrendelés visszaigazolásának – álcázzák őket, ha azonban megnyitjuk a csatolmányt, már meg is fertőződtünk.

„Akkor is távolítsuk el mielőbb a rosszindulatú programot, ha látszólag nem okoz nekünk kárt. Ha ugyanis gépünkből zombi lett – tudtunkon kívül botnetbe szervezték –, akkor kiberbűnözők eszközévé vált, s bűncselekménybe is bevonhatják” – figyelmeztetett Szappanos Gábor.

Híven hűséges kutyájáról szóló jelmondatához – „Buster mindig éberen figyel” – a VirusBuster folyamatosan nyilvántartást vezet a hazai neten észlelt számítógépes károkozókról. A cég szakemberei kiértékelik házon belüli, illetve különböző helyeken működtetett levelezésvédő rendszereik fogását, s az adatokból hónapról hónapra toplistát készítenek. Ez megtalálható a vállalat site-ján, a www.virusbuster.hu/labor/virus-toplista címen.

Kulcsszavak: vírus VirusBuster

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Bemutatta legmodernebb újításait a Huawei Dubajban

Legújabb, innovatív viselhető-, audió- és irodai okoseszközeit mutatta be a Huawei a Dubajban rendezett nagyszabású nemzetközi eseményén. 

2024. május 8. 18:02

Lehet egyszerre mobil és otthoni az internet?

A mobiltelefon ma már szinte mindenki zsebében ott lapul, de a mobilozást lehetővé tévő technológia új értelmet ad az eddig vezetékkel elért otthoni internetezésnek is. Még nem szoktunk hozzá teljesen, de érdemes: nemcsak kábelen lehet otthon netezni, hanem mobilinterneten is, méghozzá úgy, hogy teljes értékű otthoni internetszolgáltatáshoz jutunk. Ez nemcsak azokon a helyeken jelent alternatívát, ahol a vezetékes internet nem elérhető, hanem önmagában is jár előnyökkel, főleg, ha 5G-mobilhálózatról van szó.

2024. május 8. 09:55

Három új 3D nyomtató és több ráadás a FreeDee standján

A FreeDee Kft. az additív gyártás egyik élen járó hazai specialistája. Márkafüggetlen szakértőként számos piacvezető 3D nyomtató és 3D szkenner márkával dolgoznak együtt, így a FreeDee standján idén három új 3D nyomtató is egyszerre debütál! Most lehet majd itthon először élőben megnézni a Markforged FX20 robusztus kompozit nyomtatót, az UltiMaker Factor 4 ipari FDM nyomtatót és a Formlabs Form 4 mSLA nyomtatót is. Emellett látványos SLM fémnyomtatásokra és 3D szkennelés bemutatóra is számíthatnak az Ipar Napjain a 101F (A pavilon) stand látogatói.

2024. május 6. 14:51

Mennyire vannak biztonságban a jelszóval védett adataink?

Manapság egyre több és egyre nagyobb volumenűek az adatlopások, ráadásul az adatszivárgások egyre többe is kerülnek a szervezetek számára. A technológiai újításoknak köszönhetően a kibertámadások napról napra kifinomultabbak, és a legerősebb jelszót is feltörik. Ennek ellenére továbbra is ez a vállalatok által leggyakrabban használt biztonsági módszer világszerte.

2024. május 3. 09:54

A tíz gigabites 5.5G-t használó innovatív eszközöket mutatott be Budapesten a Huawei

Már világszerte tesztelik az 5G sebességének tízszeresére képes 5.5G mobilhálózatokat, az ezeket használó eszközök várhatóan még az idén megjelennek a kereskedelmi forgalomban. 

2024. április 29. 19:48

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36