Újrahasznosítják a ritkaföldfémeket az elektronikai cikkekből Japánban
A háztartási elektronikai cikkekben található ritkaföldfémek újrahasznosítására indított programot a japán kormány, miután az elektronikai iparban kulcsfontosságú alapanyagok világszintű kitermelésének mintegy 95 százalékát ellenőrző Kína a közelmúltban megnehezítette az azokhoz való hozzájutást.
A japán környezetvédelmi minisztérium becslései szerint a szigetországban évente 650 ezer tonnányi elektronikai eszközt dobnak ki az emberek, amelyek összesen 900 millió dollárnak megfelelő értékű ritkaföldfémet tartalmaznak.
Ugyanakkor a program sikerének esélyei csökkenti, hogy a rendszerben a helyi önkormányzatok feladata az érintett elektronikai cikkek begyűjtése és feldolgozásra való továbbadása, az önkormányzati szervek viszont nem rendelkeznek a megfelelő anyagi forrással és alkalmazottal a feladat ellátásához.
Japán számára azután vált égető üggyé a ritkaföldfémek kérdése, hogy az anyagok világszintű kitermelésének mintegy 95 százalékát ellenőrző Kína 2010 őszén a két ország szigetvitája közepette egy rövid időre beszüntette az érintett elemek Japánba exportálását.
Habár 2010 végére újraindultak a szállítmányok, Peking azóta több exportkorlátozást vezetett be a 17 ritkaföldfémnek nevezett elemre, amelyek az okostelefonoktól kezdve az orvosi eszközökön át a rakétákig számos termék gyártásához elengedhetetlenek. Japán az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval karöltve tavaly a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé vitte az ügyet.
A nemzetközi szervezet előtti vitarendezés jelenleg is tart, miközben a japán elektronikai cégek újrahasznosítással, a kormány pedig a napokban indított program mellett új, Kínán kívüli - például vietnami - lelőhelyekhez való hozzáférés biztosításával próbálja kezelni a helyzetet.
Kapcsolódó cikkek
- A Fujitsu Eco Track segíti a környezeti szempontból optimális működést
- E-számlával startol a Papírmentes Nap
- Ivóvizet "fakaszt" a reklámtábla
- Megtérül a fenntarthatóság
- Az év legzöldebb irodaházába költözött az XAPT
- A zöld termékek eladása már a teljes értékesítés fele a Philipsnél
- DELFIN Díjra pályázhatnak a felelősen működő magyar vállalatok
- Környezeti és pénzügyi előnyökkel is jár a "zöldebb" nyomtatás
- 490 kilotonna CO2-t bocsátott ki az SAP tavaly
- Zöld Informatika a BGF képzésein
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.