Legyőzhetetlen pókerprogramot fejlesztettek
Legyőzhetetlen pókerprogramot fejlesztettek kanadai kutatók. A tudósok szerint az algoritmus úgy játssza a póker népszerű verzióját, a Texas Hold'emet, hogy sosem hibázik. A szinte tökéletes stratégia hasznos lehet többek között a biztonsági berendezéseknél.
Mióta a tudósok játékokat játszó mesterséges intelligenciákat fejlesztenek, több olyan eset is híressé vált, amikor a számítógép programja jobb stratégiát dolgozott ki, mint a legjobb emberi játékos. Az IBM Deep Blue nevű szuperszámítógépe 1997-ben például megverte Gary Kaszparov sakkvilágbajnokot.
Ám ezeket a gépi győzelmeket úgynevezett "tökéletesen informált játékokban" aratták, azaz ott, ahol minden játékos tud mindent arról, ami a játszmában a döntéshozatal előtt történt.
A pókerben ez azonban nem így van, a játékosok nem tudhatják, partnereiknek milyen lapokat osztottak. Az új pókerprogram "megtanította magának", hogyan legyen úrrá ezen az információhiányon. Sok milliárd játszmát játszott végig, és úgy fejlesztették, hogy rögződjön benne minden olyan döntés, amely nem az optimális eredményhez vezetett.
"Modellünk két hónapon át pókerezett, minden másodpercben leosztások milliárdjait játszotta le, többet, mint amennyit az egész emberiség le tudna játszani, tehát bizonyos értelemben nem meglepő, hogy kialakította a tökéletes stratégiát" - mondta Michael Bowling, az Albertai Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője.
Noha játékosnak tűnhet a projekt, a játékelméleten alapuló eredményeknek számos terület vehetik hasznát. A repülőtéri biztonsági ellenőrzőpontok automatikus rendszereit például lehet úgy tervezni, hogy a pókerhez hasonló bizonytalanságot és hiányzó információt is beépítsék.
Kapcsolódó cikkek
- Sortpad: fotórendező lett az év alkalmazása
- Adóelkerülést kiszűrő szoftvert kínál Közép-Európának a BAE Systems
- Nem látnak rá többé a monitorra
- A hatékonyságot javítják a Dell PC-piaci újdonságai
- Építőipari tervdokumentációs szoftvert fejleszt a Bifarma Kft.
- Karácsonyi tippek a Microsofttól
- Jelentős megtakarítást hozott a SkyCourt építésénél a magyar fejlesztésű statikai szoftver
- Az összes információ egy ingyenes alkalmazással az Olimpiákról
- 400 millió génkiolvasó szoftverfejlesztésre az Euroventures-től
- Füles iPad-re: magyar nyelvű skandi keresztrejtvény
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.