Állami források nélkül a startupok 90 százaléka elbukna

forrás: Prím Online, 2017. január 21. 13:27

Tízből kilenc startup elbukik, amennyiben nem megfelelő konstrukcióval indítja vállalkozását. Az egyik legégetőbb kérdés az induláskor a forráshoz jutás. 

Ma Magyarországon a startupok üzleti inkubációjával több akcelerátor is foglalkozik, állami tőkealap-kezelő támogatásával pedig – régiós szinten is egyedülálló módon - 50 milliárd forint áll rendelkezésre. A Drukka Startup Studio tegnapi eseményén a hazai tőkealapok és a startup szcéna meghatározó szereplői adtak képet a jelenlegi befektetői környezetről. 

 

A startup alapítás egyik első lépcsője a forráshoz való hozzájutás.  A tendenciák alapján jelenleg Magyarországon tízből kilenc startup elbukik, amelynek egyik oka lehet, hogy nem áll rendelkezésre elegendő induló tőke. Egyre népszerűbb megoldás, hogy a cégek ún. startup gyárhoz fordulnak, amelynek lényege, hogy több startupot építenek egyidejűleg, amelyek számára központosított erőforrások állnak rendelkezésre. Általában a stúdiókból indult cégek ötven százaléka saját lábra tud állni és ún. seed-befektetést kap. 

 

„Amennyiben egy koncepció sikeres, befektetőt keresünk hozzá. Ha sikerül megtalálni, akkor kiszervezzük a startupot, és onnantól kezdve már a saját lábára állhat a vállalkozás. 2015 óta tíznél is több cég indulását segítettük, amelyek közül 2016-ban 5 kapott ún. seed-befektetést, egyenként kb. 50-130 millió forint értékben. Jelenleg 18 kezdeti fázisban lévő startupot segítünk, és még további 5-6 cég elindítását tervezzük” - mondta el Szigeti Attila, a Drukka Startup Studió operatív vezetője.

 

 

A startup-építés többszereplős játék, amelyben ugyanúgy fontos szerepe van az ötletnek, az állami szerepvállalásnak és az ún. angyal-befektetői társaságoknak egyaránt – emelte ki előadásában Oszkó Péter, az OXO Csoport, valamint a Power Angels alapítója és vezetője.

 

„Óriási lehetőséget látunk abban, hogy a következő években legalább tíz olyan startupot indítsunk el, amelyekben megvan a növekedési potenciál lehetősége. Örvendetes, hogy rendelkezésre állnak állami források, ugyanakkor a magánbefektetők feltételrendszere véleményem szerint kevésbé szigorú és kevesebb kötöttséggel járó lehetőséget biztosít a startupoknak, amelyeknek a működését nem korlátozzák statisztikai elvárások” – mondta Oszkó Péter.

 

 

Egyedülálló finanszírozás - 50 milliárd forint állami támogatás

Az új állami támogatásoknak köszönhetően a startup szektor most hatalmas lehetőség előtt áll. Tavaly novemberben 50 milliárd forinttal indult el a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. A tőkealap-kezelő küldetése, hogy új alapokra helyezze az innovatív kkv-k finanszírozását, támogassa a hazai startup ökoszisztémát és ezáltal növelje Magyarország versenyképességét. 

 

„A befektetési folyamat gyors és transzparens. Az inkubációs program a rendelkezésre álló 50 milliárd forint kihelyezhető tőkéből 10 milliárd forintot az inkubációs ötletek (magvető fázist megelőző) támogatására juttat, 16 milliárd forintot a magvető fázisú, 24 milliárd forintot pedig a startup vállalkozások számára. Számításaink szerint több száz, de akár félezer induló vállalkozás kaphat közel tízmillió forintot. Ez a korai fázisú finanszírozás egyedülálló mind Magyarországon, mind pedig a régióban” – mondta el Katona Bence, a Hiventures befektetési vezérigazgató helyettese. Hozzátette, a jelentkezések során az alábbi szempontokat veszik figyelembe: a startupban rejlő befektetési potenciál, a projekt innovatív jellege, a csapat összetétele és a meglévő kompetenciák, kidolgozott üzleti- és pénzügyi terv, valamint befektetési prezentáció.

 

 

Állami források vs. magánbefektetők

Kizárólag állami forrás segítségével, a Drukka Startup Studio keltetőjéből indult 2015 novemberében a Neatly, amely interneten rendelhető mosás-vasalást kínál. 

 

„2016 május végén a GB & Partners alapkezelő által menedzselt Prosperitás Proseed Közös Magvető Kockázati Tőkealap kisebbségi tulajdonrészt szerzett a cégben és a Neatly-t több mint 100 millió forintra értékelte. Jelenleg a külföldi terjeszkedést tervezzük Bécsbe, Rómába, Barcelonába és Milánóba” – mondta el Király Máté, a Neatly alapítója. 

 

A másfél éve indított lakásmenedzsmenttel foglalkozó Let Me Inn kizárólag magánbefektetői forrásokkal indult, jelenleg pedig a második körös befektetésre készülnek, amelyre tervezetten tavasz elején kerülhet sor. Eleinte egyetlen lakással kezdték működésüket, ma már a nyugat-európai terjeszkedést készítik elő. Az alapítók (akik mind a húszas éveik elején járó fiatalok) arra kerestek megoldást, miként enyhíthetik a rövid távú - maximum 5-6 napos - lakáskiadással foglalkozók mindennapos terheit.

 

„Jelenleg közel 40 apartmannal foglalkozunk párhuzamosan: azoknak segítünk, akik nem akarnak vagy nem tudnak a kulcsátadással, a takarítással és az adminisztratív teendőkkel foglalkozni. A távlati céljaink között a nemzetközi terjeszkedés szerepel: Budapest után Párizsban, Amszterdamban és Bécsben szeretnénk elindítani a vállalkozást” – magyarázta Uszta Dániel, a Let Me Inn ügyvezetője.   

 

Üzleti tervük és termékük még nincs, de a 2016-os Women Startup Competition 12 legjobb cége közé választották a Gathert. Az egyelőre még kezdeti fázisban lévő startup egy mobil applikáció segítségével – az adott felhasználó személyisége alapján – segít, hogy bárki megtervezhesse saját lakóterét. 

 

„Egyelőre a barátainktól és a családunktól kapott forrásból dolgozunk, és már számos pályázaton és versenyen elindultunk. Még abban a szakaszban vagyunk, amikor keressük a befektetőnket, dolgozunk a piacra lépésen és fejlesztjük az appot. Úgy tervezzük, hogy tavasszal elindul a szolgáltatás” – mesélte Fodor Flóra stylist, a Gather egyik ügyvezetője. 

 

A hazai ökoszisztéma felkészült a startupok útnak indítására: az érdeklődőket várják a szakértői gárdával rendelkező startup stúdiók, forrás lehetőségekkel pedig az állami-és magánbefektetők.  

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01