Az adatok hatalma
A vállalati adatvagyonban hatalmas lehetőségek rejlenek, de a valódi hasznosításhoz stratégiai, technológiai, üzleti és jogszabályi kérdések valóságos dzsungeljében kell navigálni. Az idén tizedszerre megrendezésre kerülő Budapest Data Fórum három napja az adatok izgalmas, de bonyolult világában segít eligazodni.
Big Data kihívások – integráció, governance, kiaknázás
A lassan tinédzserkorba lépő Big Data technológiák körül kezd kicsit alábbhagyni az izgalom, manapság már nem olyan nehéz elindítani egy kisebb adatfeldolgozó projektet, akár helyi szervereken, akár valamelyik felhőszolgáltatóra támaszkodva.
A mindennapos használat során azonban számos újabb kihívásokba ütközhetnek a felhasználók, az adatok gyűjtésétől a kényelmes kiaknázásig. A Big Data rendszerek jellemzője, hogy sokféle jellegű, formátumú és ritmusú adatforrást kezelnek, ezért az adatintegráció sokszor bonyolult feladat, amelyet külön erre a célra szolgáló célszoftverek támogatnak. Itt is igaz az a mondás, hogy az adatok megfelelő összegyűjtése viszi el az erőforrások 80 százalékát.
Ha már megérkeztek az adatok, akkor azokat katalogizálni, minőségbiztosítani, dokumentálni és jogosultságkezelni is kell – ez a data governance területe. Végül a felhasználók mára azt is megszokták, hogy a különböző információk másodpercek alatt rendelkezésre állnak, és ezt a sebességet Big Data adatokon egyáltalán nem könnyű biztosítani a méretek és a technikai korlátok miatt.
Első magyar Big Data Cluster Showcase
A Big Data eszközök terjedését jól illusztrálja, hogy immár hazánkban is tucatnyi vállalatnál működik kisebb-nagyobb ilyen rendszer. Van, ahol még csak az óvatos ismerkedésnél tartanak, de több helyen már évek óta éles üzemben mennek a szerverfarmok. A konferencia szerdai napjának zárásaként színpadra lépnek a hazai clusterek tulajdonosai, üzemeltetői és felhasználói, hogy bemutassák rendszereiket és meséljenek arról, hogy néz ki közelről az együttélés a Big Datával.
Felhőbe költőző adattárházak
A konferencia csütörtöki napjának egyik kiemelt témája az adattárházak építése és működtetése lesz. Az idei év meghatározó trendje, hogy az olyan tradicionális szoftvercégek kínálatában is hangsúlyosan megjelennek a felhőalapú DW platformok, mint a Microsoft vagy az Oracle. Ez különösen azon vállalatok számára kedvező, ahol komoly belső szakértelem halmozódott fel a helyi rendszerek használata során, hiszen így a felhő által kínált üzemeltetési kényelmet a megszokott, ismerős szoftverkörnyezetben élvezhetik.
Adatalapú gyártás – Ipar 4.0
Az adatok okos felhasználása, elemzése és gyűjtése bizonyos iparágakban – például távközlés, bankok, biztosítók - évtizedes hagyományokkal rendelkezik. Ezek a cégek régóta megszokták, hogy különböző üzleti folyamataikat folyamatosan mérik, elemzik és optimalizálják, az értékesítési teljesítménytől az ügyfeleknek adott ajánlatokig. A gyártószektort az elmúlt években érte el ez a hullám, köszönhetően az egyre olcsóbb szenzoroknak – az RFID technológia mára annyira elterjedt, hogy egyes hotelekben a törülközők is egyedileg azonosíthatóak - valamint az IOT jellegű adatfeldolgozást támogató szoftverek fejlődésének. A felhasználási területek között szerepel a gyártásteljesítmény precíz követése, a minőséget befolyásoló tényezők monitorozása és a különböző gépek és berendezések intelligens, prediktív karbantartása is. A Magyarországon jelentős súlyt képviselő ipari szektor igényeinek kielégítésére számos hazai IT vállalat indított komoly fejlesztéseket, és immár az IVSZ (Informatikai Vállalatok Szövetsége) berkein belül is működik Ipar 4.0 munkacsoport.
Adatvezérelt üzlet, adatérzékeny vezetők
Az adatok megfelelő kiaknázása a vállalatvezetés felső szintjein is egyre nagyobb hangsúlyt kap. Biztos jele ennek az, hogy egyre több cég hoz létre új, kifejezetten az adatokért felelős felsővezetői pozíciót (Chief Data Officer, magyarul kb. adatgazdálkodási igazgató), akik az egész szervezetre kiterjedő hatállyal felelnek az adatok hasznosításáért. A techologia kérdések mellett a CDO-k számára az egyik legnagyobb kihívás a hagyományos módszerekhez szokott vezetőket kicsit kizökkenteni, érzékennyé és fogékonnyá tenni az adatokban rejlő lehetőségre.
A lehetőségekkel együtt járnak azonban kockázatok is. Az EU új adatvédelmi rendelete, a GDPR olyan komoly változásokat hoz, hogy az elmúlt 12-18 hónapban a cégek többsége kiemelt projektként kezelte a felkészülést, számtalan munkaórát beleölve a jogszabályok értelmezésébe, a belső rendszerek és folyamatok átvilágításába és a szükséges változtatások véghezvitelébe. A GDPR működéséről és várható hatásairól még szakmai berkekben is folyik a vita, azonban az nem vitatható, hogy ez a szabályzás is a vállalati adattudatosságot erősíti és ez mindenképpen hasznos.
Kapcsolódó cikkek
- Sok az adat, kevés az ember
- Big Data Universe 3.0
- Hetedszer gyűlt össze a kereskedelmi szakma
- Az USA-ba érkezett a Startup Campus Global Tour
- Flow, boldogság, jóllét a munkahelyen
- Nincs többé várakoztató zene az ügyfélszolgálatoknál?
- Itthon is kopogtat a tévézés jövője: az OTT az ingyenes földfelszíni televízióval lehet nyerő páros
- Új lendület a modern adatközpontokban és a munkavégzésben
- A mesterséges intelligencia már a hétköznapokban van
- Az innovációkban testet öltő adat
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.