A DXC segít a nyílt forráskódú weboldalak akadálymentesítésében

forrás: Prím Online, 2019. április 26. 17:51

Az akadálymentes weboldalak száma azonos lehet a hétköznapi életben bármilyen más csatornákon tapasztalható akadálymentesség elterjedtségének szintjével – azaz meglehetősen alacsony. 

A DXC Technology most csatlakozott az IThon.info kezdeményezéséhez és máris nekiláttak a munkának: hibajegyeket javítanak ingyenes és nyílt forráskódú képernyőolvasó alkalmazásokban vagy ismertebb weboldalakat működtető webmotorokban. Igaz, hogy a képernyőolvasó szoftverek nagyban megkönnyítik a látássérültek dolgát, de a weboldalakon található egyéb tartalmakkal (képekkel, gifekkel) ezek a szoftverek nem tudnak mit kezdeni. Az IThon.info azért, hogy ez megváltozzon, közös akadálymentesítésre szólította fel az IT szakmát: a DXC Technology Hungary elsők között mondott igent a feladatra.

  

„A feladat meglévő szoftverek átalakítása és kiegészítése olyan funkciókkal, amelyek figyelembe veszik a gyengén, vagy egyáltalán nem látó emberek életmódját, igényeit” – mondta Tóth Mária, a DXC szoftverfejlesztési igazgatója. A cég által eszközölt javítások elsősorban mindenki számára elérhető nyílt forráskóddal rendelkező szoftverekre terjedtek ki, ezek letölthetők és felhasználhatók sok ezer szerveren. A javítás után egyes weboldalak felolvasásbarátabbakká válhatnak, így a látássérültek könnyen tudnak majd azokon navigálni és hozzájutni az információkhoz. 

 

Tavaly a II. Országos IT megmérettetésen az Informatika a Látássérültekért Alapítvány arról mesélt, hogy milyen problémákkal szembesül világszinten több száz millió látássérült. Pulay Gellért, az IThon.info alapítójának ötlete alapján a kihívást céges szintre emelték, így indult el az #akadálymentesITs, melyhez május elejéig várják a csatlakozó cégek jelentkezését.

 

A javításra váró weboldalak legfőbb problémája, hogy strukturálatlan tartalommal és/vagy nem szabványkövető HTML kóddal készültek, ami nagyban megnehezítik a navigálást a tartalmak között. A kezdeményezés szervezői arra is felhívják a figyelmet, hogy már a weboldal fejlesztésekor figyeljenek a szakemberek az akadálymentesítési hibákra, igyekezzenek ezeket elkerülni. „Gyakori probléma a magyarázó szövegek, képaláírások elhagyása, vagy csak képek formájában történő kommunikáció, ami ellehetetleníti a vakok számára az információ megfejtését” – mesélt a legáltalánosabb jelenségekről Tóth Mária. „Ezen problémák leküzdése már jelentősen növeli a weboldalak „olvashatóságát” a gyengénlátók által használt felolvasóprogramok számára. A teljes akadálymentesség eléréséhez még sok más részlet szükséges, amelyek ma már minden fejlesztő számára nyilvánosan elérhetők az interneten.” Létezik is egy EU-s Webes Akadálymentesítési útmutató, amit az IThon.info szakemberei 12 pontban gyakorlatiasan dolgoztak fel, tettek könnyen érthetővé.

 

Bár nincsenek erre vonatkozó pontos adatok, de jó közelítéssel kijelenthető, hogy az akadálymentes weboldalak száma azonos lehet a hétköznapi életben bármilyen más csatornákon tapasztalható akadálymentesség elterjedtségének szintjével. Természetes cél, hogy valamennyi közigazgatási webhely teljesen akadálymentes legyen, javítva sok ezer ember életminőségét, és esélyegyenlőségét.

 

„A víziónk az, hogy előbb vagy utóbb trendivé váljon az akadálymentességi szempontokat is beépíteni a fejlesztésekbe. Nemcsak weboldalak, de webalkalmazások, mobilapplikációk esetében is. Ez legyen alap. Ehhez az szükséges, hogy éppen a szakemberekhez eljusson az üzenet. Nem hiba, ha valaki nem szívta be az anyatejjel ezeket a dolgokat, de fogjunk össze, oktassunk és példát mutassunk közösen” – mondta a kezdeményezésről Pulay Gellért.  

 

Akik szeretnék a következő egy évben az #AkadálymentesITs – IT Összefogás 2019 címet viselni, azoknak a következő egy évben át kell vizsgálniuk saját weboldalukat is akadálymentességi szempontból és egy érzékenyítési tréninget tartaniuk cégen belül – és máris övék az elismerő cím.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01