Az ABB robotjai növelik az automatizálás részarányát a napenergia-iparban

forrás: Prím Online, 2021. június 10. 09:55

Az ABB robotjai segítségével a fenntartható szolártechnológia fejlesztésével foglalkozó svéd Absolicon 6 percenként tud legyártani egy napkollektort, így technológiája költséghatékony alternatívát nyújt a hagyományos fűtéstechnológiával szemben. 

A fenntartható társadalomra való áttérés és az erőforrások megőrzése érdekében a napkollektorok gyártásának precíznek, nagy hatékonyságúnak és költséghatékonynak kell lennie. Ennek elérésére az Absolicon és az ABB kifejlesztette a világ egyetlen, teljes körű megoldását a koncentrált napkollektorok tömeggyártására az Absolicon svédországi Härnösandban lévő gyárában.   

 

Az automatizálás mértékének emelése jelentősen növelte a termelékenységet. Az Absolicon robotizált gyártósorán jelenleg az ABB két robotját alkalmazzák. Szemben a korábban alkalmazott kézi gyártási módszerekkel, amelyekkel naponta három napkollektort tudtak készíteni, a robotizált gyártósoron hat percenként készül el egy napkollektor.   

 

„Az automatizált gyártási folyamat kidolgozása nagy lökést ad a globális üzleti tevékenységünknek, mivel radikálisan csökkenti a napkollektorok árát, miközben azokat folyamatosan magas minőségi követelmények szerint tudjuk gyártani.  Az ABB robotjaival elérhető termelékenység eredményeként a napenergiát most először tudjuk árban versenyképessé tenni a hagyományos ipari fűtéssel,” – nyilatkozta Joakim Byström, az Absolicon vezérigazgatója. „Az új, automatizált gyártósorunkon hat perc szükséges egy komplett napkollektor előállításához, így a továbbra is a munkaigényes kézi gyártási folyamatra építő versenytársainkhoz képest kedvezőbb helyzetben vagyunk, mivel a gyártási folyamathoz már csak öt dolgozót és két robotot alkalmazunk, a szükséges alkatrészek számát pedig a töredékére csökkentettük.”    

 

 

Az Absolicon 20 éve foglalkozik fenntartható szolártechnológia fejlesztésével. A vállalat a kategóriájában a legjobb hatásfokot kínáló parabolikus napkollektorokat gyártja, amelyekkel hőt és maximum 160 fokra hevített gőzt lehet előállítani az ipari vállalatok és távfűtőhálózatok számára.       

 

 „Örülünk, hogy az ABB robotikai megoldásaival az Absolicon javítani tudja a gyártósorának a termelékenységét, a költséghatékonyságát és a termék minőségét, ami lehetővé teszi számukra, hogy versenyképes áron hozzanak forgalomba megújuló energetikai terméket,” – mondta Sami Atiya az ABB Robotika és Gyártásautomatizálás üzletágának vezetője. „A robotikai megoldásaink, amelyek segítségével az Absoliconnál a gyártás sebességét a napi három kollektorról a hat percenként egy napkollektorra sikerült növelni, kulcsszerepet játszanak a fenntartható technológia globális elterjedésének felgyorsításában, biztosítva, hogy az Absolicon gyártási partnerei képesek legyenek magas minőségi követelményeknek megfelelő napkollektorokat gyártani világszerte.”    

 

„A célunk az, hogy lehetővé tegyük a napkollektorok költséghatékony tömeggyártását az egész világon, és közvetlenül a napsugárzásból állítsunk elő hőenergiát,” – tette hozzá Byström. „Az ABB-vel az automatizált gyártási folyamat kidolgozására irányuló közös munkánk kulcstényezőnek számít a távoli célkitűzésünk elérésében, egyben az ABB globális szervizhálózata nagyon értékes erőforrást jelent majd az új ügyfeleink számára, ahogy világszerte bevezetjük a piacra az automatizált gyártósorunkat.”   

 

A projekt következő fázisában komplett robotizált gyártósorokat szállítanak a világszerte működő gyártópartnereknek. Az ABB és az Absolicon abban is megállapodott, hogy a jövőben együttműködnek a robotizált gyártósor fejlesztése, globális értékesítése és piaci bevezetése terén is.   

     

Az első gyártósort már le is szállították az egyik kínai partner számára. A robotizált gyártósorok beszerzésére vonatkozó keretszerződést már több országban, különféle vállalatokkal sikerült megkötni. E szerződések szerint az ABB szállítja majd a robotokat a gyártósorokhoz.   

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01