Az IKEA a fűrészport is hasznosítja
Zöldenergia megállapodást kötött az IKEA Industry és a termokémiai technológiai fejlesztéseket megvalósító Meva Energy, ami alapján három éven belül termokémiai erőmű épül a svéd bútorgyártó lengyelországi gyárában, Zbaszynek városában. Ennek a beruházásnak köszönhetően a termékek előállítása során keletkező famaradványokat, fűrészport, farostlemezeket helyben hasznosítják tovább, és az üzembe állított 2,4 MW teljesítményű erőműben, környezetkímélő módon, zöldenergiát állítanak elő belőlük.
A két cég 23 millió eurós és 10 évre megkötött együttműködésével jelentős mértékben, évi 14.000 tonnával csökken a lengyelországi szén-dioxid kibocsátás, valamint a környezeti terhelés is enyhül, miután az üzemből ezek után nem kell teherautókkal elszállítani a gyártás során keletkezett fahulladékot.
„A Meva Energy-vel való partnerség illeszkedik az IKEA Industry hosszútávú fenntarthatósági céljaihoz, amelyek szerint a vállalat 2025-re 80 százalékkal akarja csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátását a 2016-os évhez képest. Bízunk abban, hogy idővel a többi gyártóegységünknél is bevezethetjük ezt a technológiát.” – hangsúlyozta Andreas Carlsson, az IKEA Industry fenntarthatóságért felelős vezetője.
A világ legnagyobb, fenntartható energiára szakosodott innovációs központjaként működő EIT InnoEnergy által támogatott Meva Energy termokémiai technológiája a biogén maradványokra, többek közt a fűrészporra, a leeső farostlemez darabokra vagy a forgácslapokra, mint megújuló energiaforrásokra tekint. Az ezekből kinyert gáz pedig az erőművek üzemanyagául szolgál. A rendszer bioszént is termel, ami talajjavító adalékként és műtrágyaként is felhasználható.
A Meva Energy referenciaként kezeli az IKEA Industry-val együtt megvalósítandó lengyelországi erőmű beruházást, amellyel a faalapú feldolgozóipar számára szeretnének példát mutatni arra, hogyan lehet decentralizált módon felhasználni az alacsony értékű nyersanyagokat és ezzel megújuló energiát előállítani.
Kapcsolódó cikkek
- A klímaváltozás kérdése erőteljesen foglalkoztatja a gyerekeket
- A Palletways magyar hálózata Szlovákiában terjeszkedik
- Új vezető irányítja a Telenor Magyarország egyik leginnovatívabb igazgatóságát
- Elkészült a Magyar Telekom 2020-as Fenntarthatósági Jelentése
- Európai éghajlati paktum
- 100%-ban megújuló energiával működik a Vodafone európai hálózata
- 25 év kemény munka van a Brilliance sikere mögött
- Piacvezető fintech cégbe száll be a Hiventures
- Az ABB tovább csökkenti szén-dioxid-kibocsátását
- Hadat üzent a CO2-kibocsátásnak a Schneider Electric
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.