Konténerekbe zárják a napenergiát
A jövő energiavilágában bárki lehet energiatermelő: a napelemes rendszereknek köszönhetően a vállalatok, kisvállalkozások mellett egyének, családok is termelhetnek energiát és betáplálhatják azt a villamos hálózatba. Az elmúlt években látványosan meg is nőtt a kereslet a környezettudatos és megtérülő beruházás iránt, egyre több területen, csarnokon, háztetőn látni napelemeket.
Tavaly a magyarországi villamosenergia-termelés csaknem 15 százaléka már megújuló forrásból származott, és csak az E.ON Hungária Csoport szolgáltatási területén 4 év alatt húszszorosára nőtt a hálózatra csatlakoztatott naperőműparkok összteljesítménye. A következő időszakban ez a teljesítmény pedig még tovább nő majd. A meglévő hálózatot azonban eredetileg arra tervezték, hogy az erőművekben termelt áram eljusson az ügyfelekhez, így a szolgáltatók számára kihívást jelent, hogy napjainkban egyre több ügyfél áramot is termel. Erre a kihívásra az E.ON Hungária Csoport az Európai Unióban is egyedülálló megoldással válaszolt: akkumulátoros, mobil energiatárolókat tesztelt és helyezett üzembe két helyszínen.
Az első 500 kW teljesítményű, 1200 kWh-s kapacitású energiatárolót az Európai Unió támogatásával megvalósuló, összesen 3,8 Mrd forint költségvetésű IElectrix projekt keretében Zánkán helyezte üzembe az E.ON, a közelmúltban pedig a Tolna megyei Dúzson adtak át egy 250 kW teljesítményű, 500 kWh-s kapacitású berendezést. A mobil energiatároló segítségével Zánka környékén kezelni lehet a nyári időszakban megemelkedett energiafogyasztásból eredő feszültségingadozást.
Dúzs és környéke földrajzi adottságok szempontjából ideális naperőműves rendszerek telepítésére. A hálózaton a háztartási napelemes rendszerek mellett két nagyobb naperőmű is található, a megújuló energiaforrások további bővítése azonban a rendelkezésre álló szabad hálózati kapacitás hiánya miatt lelassult. A mobil akkumulátoros tárolók hozzájárulnak, hogy még több megújuló energiaforrást, napelemes rendszert kapcsoljanak a hálózatra a jövőben anélkül, hogy azok feszültségproblémákat okoznának. Az energiatárolók költsége akár 80 százalékkal is alacsonyabb lehet, mint egy hagyományos hálózatbővítésé. Utóbbi ráadásul több évig is tarthat, a tárolók telepítése viszont egyszerűbb, gyorsabb, az ügyfelek számára kedvezőbb megoldást jelenthet.
„A klímasemleges energiaellátás felé vezető úton a napenergia az egyik legfontosabb építőelem, és az is marad. A megújulók fogadásához elengedhetetlen hálózati fejlesztéseink mellett egyedi, innovatív megoldásainkkal szeretnénk segíteni a háztartásokat és a vállalkozásokat, hogy profitálhassanak ebből a fejlődésből, és ott használhassák a zöldáramot, ahol azt megtermelik. Azért is büszke vagyok az energiatárolóinkra, mert segítik az ügyfeleinket abban, hogy költséghatékony és fenntartható energetikai megoldásokat vegyenek igénybe és partnereink legyenek egy zöldebb, fenntarthatóbb jövő kialakításában” – mondta Kiss Attila, az E.ON Hungária Csoport elnök-vezérigazgatója.
A Dúzson és Zánkán átadott energiatárolók szükség esetén könnyen szállíthatók, telepíthetők és beüzemelhetők, így később akár át is helyezhetőek más helyszínekre, az igényeknek megfelelően.
Az E.ON Hungária Csoport elkötelezett a fenntartható jövő megteremtése és biztosítása iránt, ezért nemzetközi szinten vállalta, hogy 2030-ra minden tagvállalata felére csökkenti a károsanyag-kibocsátását, 2050-re pedig teljesen karbonsemleges lesz.
A vállalatcsoport a megbízható és stabil áramellátás folyamatos biztosítása mellett a zöld energiára épülő, fenntartható megoldások alkalmazását helyezi előtérbe, és folyamatosan keresi a legújabb, innovatív megoldásokat. Az IElectrix projektben telepített energiatárolók ezeket a célokat támogatják.
Kapcsolódó cikkek
- Fejlesztette áramhálózatát az E.ON Pécsen
- 4+1 tipp, hogy ne hozzon csődöt az áramszünet
- Idén is vidám hangulatban teltek a komplex intenzív terápiás nyári táborok Fóton
- 750 millió forintból fejleszti Zalaegerszeg áram- és gázhálózatát az E.ON
- Újabb lendületet kaphat a robbanásszerűen növekvő napelemes piac
- Meglepetést rejtenek a blinkee robogók az Eb-döntő napján
- Ismét kapaszkodót nyújtanak a digitális oktatás alatt lemaradt gyerekeknek
- Idén is lesznek intenzív komplex terápiás nyári táborok Fóton
- A jövő villamosenergia-hálózata épül az Észak-Dunántúlon
- E-autó töltés a kanapénkról, gombnyomásra
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.