Mondd, te kit választanál?
Módszerek a megfelelő személy felkutatásához
Sattler Katalin, a Smaroglay & Tóth Személyzeti Tanácsadó Iroda senior tanácsadója felhívta a résztvevők figyelmét, hogy az interjúzás, amely a kiválasztás leggyakrabban használt módszere, maga is képzettséget igényel. Márpedig a felvételi eljárás során a második-harmadik körben a szakmai vezetőnek, a line menedzsernek is el kell beszélgetnie a jelölttel, nem lehet kizárólag a HR-munkatársak általánosabb ismereteire támaszkodni. Pontosan ezért a Smaroglay & Tóth vállalja a szakmai vezetők interjútechnikai felkészítését is. Ezeken a tréningeken olyan fogások sajátíthatók el, mint a konferencián Szabó Péter, az AstraZeneca Kft. HR-igazgatója által ismertetett "kapszulatechnika". Ennek lényege, hogy egy kérdést "vivő anyagnak" használva a kérdező a jelentkező válasza mögötti tartalmakat és értékeket deríti fel.
AC/DC
Az értékelő- és fejlesztőközpontok (Assesment Center, Development Center) alkalmazása Magyarországon is egyre inkább elterjedt. Az AC alkalmazása a felvételi eljárás során olyan hatékony módszert ad a HR-munkatársak kezébe, amely a nagyobb beválási arányon keresztül jelentős költségeket takaríthat meg a vállalat számára. Vincze Anita és Bíró Gabriella, a Nokia két munkatársa egy gyakorlat során a konferencia résztvevőivel számoltatta ki, hogy a nem megfelelő munkatárs felvétele milyen kiadásokat okoz a vállalatnak. A megdöbbentő összeghez képest az AC alkalmazásának költségei eltörpülnek. Dr. Székely Vince pszichológus szerint az AC felhasználásának alapjai közé tartozik, hogy a munkakörhöz szorosan kapcsolódó értékelési kritériumokat határozzunk meg, és ennek a betöltendő munkakör előzetes elemzésén kell alapulnia. Ideális esetben először a későbbi megfigyelők vesznek részt a programban, ahol megtanulják az egyes értékelési kritériumok jelentését és besorolását. Összességében az AC értékelése objektív megfigyelésekből indul ki, és a kritériumok egymáshoz viszonyított fontosságát is súlyozza.
Tesztmánia
A konferencia harmadik napján az SHL Hungary Kft. munkatársai olyan teszteket ismertettek, amelyeket magyarországi mintán standardizáltak, így az olyan nemzetközi, ráadásul fiatalnak sem mondható tesztekhez képest, mint amilyen a CPI, lényegesen jobb "jósló" erővel bírnak a magyarországi munkavállaló beválására nézve. Mivel a jelöltektől elvárt képességek nem függetlenek a betölteni kívánt munkakörtől, ezért a jó tesztek jellemzője, hogy olyan csoportokhoz hasonlítanak, amelyek hasonló munkakörben jó teljesítményt nyújtanak. Az általánosabb intelligenciát- és érdeklődést vizsgáló tesztek mellett az SHL kínálatában megtalálhatók olyan specifikus tesztek is, amelyek - több más csoporton túl - képesek megjósolni a felső vezetők, az ügyfélszolgálatosok vagy akár a fizikai munkát végző személyek beválását is.
Kapcsolódó cikkek
- Az EMC felvásárolta a Veridet
- Szeptember 17-én dönt az illetékes EU bíróság a Microsoft-ügyben
- Globális arculatfrissítés a Verbatimnál
- Ericsson: IMS-szerződés a svédországi Telenorral
- Megafúzió a távközlésben - Vodafone-Verizon
- Jó negyedévet zárt a Philips
- Síkképernyős tévé-üzletágát is eladja a Philips
- Az IBM felvásárolja a DataMirrort
- Újabb elismeréseket szerzett az LLP Csoport Microsoft Dynamics területen
- A Samsung megelőzte a Motorolát mobiltelefon-értékesítésben