ECDL látássérültek számára
A képzési programban résztvevők közül hárman 2002. július 25-én sikeresen vizsgáztak az ECDL START valamennyi moduljából, azaz bebizonyították, hogy látó társaikhoz hasonlóan tudnak az operációs rendszerekkel bánni, szöveget szerkeszteni, az internetet használni, illetve tisztában vannak az alapvető IT ismeretekkel is. Az ECDL START bizonyítványt megszerzettek közül ketten azonnal konkrét állásajánlatot is kaptak.
"A fogyatékkal élő emberek a társadalom teljes jogú polgárai" mottó jegyében az ECDL Alapítvány és a tagországok ECDL Irodáinak alapkoncepciója, hogy fogyatékosok, így látássérültek számára is biztosítsa az ECDL bizonyítványhoz jutás lehetőségét. Mégpedig az egészségesekével azonos értékű bizonyítvány formájában, vagyis nem a követelmények csökkentésével, hanem a fogyatékosok igényeinek megfelelő vizsgakörülmények megteremtésével.
Ezen koncepcióból kiindulva hazánkon kívül számos más országban is - a leginkább Olaszországban, Ausztriában és Norvégiában - lehetőség nyílik látássérültek ECDL képzésére, illetve vizsgájára. Az első bizonyítványt 2001-ben egy norvég vak férfi kapta, aki valamennyi modult sikerrel teljesítette, Olaszországban pedig 40 ECDL vizsgakártyát váltott látássérült közül ezidáig nyolcan szerezték meg a bizonyítványt.
A Budapesti Műszaki Főiskola Neumann János Informatikai Főiskolai Karának Alkalmazott Informatikai Intézetében 2001 októbere óta folyik látássérültek részére ECDL vizsgára való felkészítés, heti 2 alkalommal, 4-4 órában. A program vezetője dr. Kutor László docens, a felkészítő tanár Ecsedi Csaba programozó matematikus, aki maga is látássérült.
Az informatikai labor felszerelését a KHVM pályázati úton támogatta. A képzés a résztvevők számára a BMF NIK és támogatóinak köszönhetően ingyenes. Annak a hat fiatalnak, akik elsőként vállalkoztak vizsgát tenni az ECDL START moduljaiból (operációs rendszerek, szövegszerkesztés, információ és kommunikáció, valamint az informatikai alapismeretek) a vizsgakártyát a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság ECDL Irodája ajánlotta fel.
Kapcsolódó cikkek
- 500 GB adat egyetlen kéklézeres DVD lemezen
- Informatikai felkészítés érzékszervi fogyatékosoknak
- Új kurzusokkal bővül a Cisco Hálózati Akadémia képzési portfóliója
- Megalakult az Észak-alföldi Informatikai Klaszter
- Három osztállyal indul ősztől az Első Magyar Webgazdasági Szakközépiskola
- SAP: kompetencia-központ a Debreceni Egyetemen
- Egészséget, életminőséget segítő ambiens rendszerek
- Reklámszakmai képzés indul októberben
- Nemzetközi díjat kapott a Csodafa és Sulinet Digitális Tudásbázis
- Kiemelkedően jó Grepton eredmények a Microsoft támogatási pályázatán