ArchiCAD-del készült a helsinki műszaki egyetem új auditóriuma

forrás Prim Online, 2003. július 3. 12:05

A közelmúltban átadták a Helsinki Műszaki Egyetem új auditóriumát, melyet a finn A-konsultit építésziroda ArchiCAD-del tervezett.

Az IFC (iparági adatcsereszabvány) projektet kutatók és felhasználók hat hónapon át tesztelték, aminek eredményeként az ArchiCAD IFC 2x átalakítószoftver elnyerte az IAI (Nemzetközi Együttműködési Szövetség) minősítését a nemrég Münchenben tartott IFC Workshopon.

A Helsinki tőszomszédságában, Otaniemiben található Helsinki Műszaki Egyetem (HUT) központi épületeit a finn Alvar Aalto (1898-1976), a huszadik század egyik legnevesebb építésze tervezte. Az épületkomplexum, két jellegzetes központi előadótermével, 1964-ben készült el. Az előadások és konferenciák megnövekedett helyigényének megfelelő új, többfunkciós auditórium az Aalto tervezte eredeti központi épület északi szárnyához kapcsolódik. Az új, 600 férőhelyes előadó, amelyet HUT-600-nak is neveznek, immár a campus legnagyobb épülete, terveit pedig az Alvar Aalto Alapítvány hagyta jóvá.

A HUT-600 tervezésének, építésének és majdani üzemeltetésének optimalizálására a 17 hónapos IFC projektben egy sor tervező-, szimulációs és elemzőeszközt használtak az ún. termékmodell és négydimenziós módszert (Product Model and Fourth Dimension, PM4D) alkalmazva. A 4D-s modellezéssel a virtuális épületmodellt összekapcsolták a kivitelezési ütemtervvel, hogy ily módon előre lekövethessék az épület egyes elemeinek kivitelezését. A PM4D módszerrel jelentősen megnövekedett a tervezés és kivitelezés pontossága és hatékonysága, miközben a szakemberek az épület teljes életciklusának különböző tényezőire is összpontosíthattak. Egy nemzetközi kutatócsoport rendkívül széles körben alkalmazta e komplex módszert, majd sikerrel tesztelte az IFC-szabványokat.

Az IFC projekt építészeti tervezőszoftvereként az ArchiCAD-et használták.

Kulcsszavak: CAD Graphisoft

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01