2003/2004: fény az alagút végén - állítja az IVSZ
Erőteljes növekedés
Az internetpenetráció 3-4% közötti növekedése a szélessávú kapcsolatok arányának ígéretes növekedésével együtt sem közelítette hazánkat érdemben az európai átlaghoz. A kormányzat, a közigazgatás és az egyes ágazatok informatikai beruházásai a tavalyi évben lassultak, amely fokozta a lemaradásunkat az unió országaihoz képest.
Az IDC kutatásai szerint 2003-ban világviszonylatban 1,9%-os növekedés történt az IT-piacon, a következő 5 év átlagos növekedési rátáját azonban 5-6% közé jósolják. Magyarországon a számítástechnikai eszközök piaca az IVSZ előzetes becslése szerint 14-18%-ot, a szoftverpiac 12-14%-ot, a távközlési piac 6-8%-ot, az internetpiac pedig 20 és 25% között nőtt az előző évhez képest. Ezek - az egyes piacokon bekövetkezett egységárcsökkenésekkel együtt - összességében mintegy 10%-os bevételnövekedést hoztak a magyarországi ITC-piac vállalkozásainak. Az általános gazdasági recesszió következtében az állam és a nagyvállalatok is elhalasztották azokat az informatikai nagyberuházásokat, amelyek a magyar informatikai cégeknek évente több százmillió dolláros megrendelést és jelentős fejlődési esélyt jelentenek.
Az információs társadalom építésében egyre élénkülő nemzetközi versenyt tekintve hazánk pozíciói romlottak. A rendelkezésre álló, a különféle mérőszámok miatt nehezen összevethető, hazai és nemzetközi kutatások tükrében Magyarország az információs társadalom kiépítésében egyre inkább lemarad, nem csupán a fejlett nyugat-európai országokhoz, hanem a csatlakozó országokhoz képest is. Itthon 25% körüli az internetpenetráció, amely évente 3%-ot nő (WIP 2003), ez az érték jelentősen elmarad az Európai Unió 50% körüli átlagához képest. Több kutatóintézet egybevágó mérései szerint a régió vezető országa Ausztria, ahol a lakosság 53%-a internethasználó, ez a szám Szlovénia esetében 50%, Csehország esetében 33%. Magyarország éppen csak megelőzi Romániát, de elmarad Szlovákia és Horvátország mögött. (Infinit: Internetpenetráció, KÓD Gazdasági- és Médiakutató Intézet). A TNS kutatásai szerint a vizsgált országok között Magyarország az utolsó előtti helyen szerepel az elektronikus kormányzat használatában.
Magyarország általános, innováció és technológia tekintetében megítélt versenyképessége az utóbbi évben romlott a korábbi időszakhoz képest. A Világgazdasági Fórum kimutatása alapján az ország technológiai versenyképesség tekintetében 10 helyett vesztett, a 31. helyre csúszott vissza a ranglistán. Megelőztek bennünket olyan országok, mint Szlovákia és Csehország. Az első félévben nem indult érdemi méretű állami nagyprojekt, ami igen jelentős egy olyan piacon, ahol 30-40%-os az állam szerepe.
A kormányzat tevékenységéről szólva a 2003-as év eredményei között említhető az új elektronikus hírközlési törvény, amely új verseny-, jogi és együttműködési kereteket biztosít a távközlési szolgáltatók számára. Az IT-szektornak ez előrelépést jelent, hiszen kiegyensúlyozottabbá és a felhasználók számára érzékelhetően olcsóbbá teheti a távközlési szolgáltatásokat. Ugyancsak jelentős eredménye a tavalyi évnek az eEurope program célkitűzéseivel összhangban elkészült Magyar Információs Társadalom Stratégia (MITS), amelynek elkészítésében az Informatikai Vállalkozások Szövetsége is intenzíven részt vett. Ezenkívül elindult néhány nagyon fontos program, például a Sulinet Expressz, amelynek keretében 20 milliárd forint feletti forgalom mellett körülbelül 25 ezer darab számítógép és százezres nagyságrendű egyéb elektronikai, informatikai termék került a fogyasztókhoz. Magyarországon 2003-ban az IDC szerint 290 ezer PC fogyott el. Ez mindenféleképpen nagyon komoly lökés, hiszen Magyarországon a háztartási számítógép-elterjedtség meglehetősen alacsony, 33 % körüli, amely a program segítségével közelíthet az európai uniós átlaghoz.
Az idei évben induló Közháló-Sulinet program - azáltal, hogy több ezer új iskola, intézmény és közösségi hozzáférési pont számára biztosít nagy sávszélességű internetcsatlakozást - már 2004-ben érzékelhetően hozzájárulhat Magyarország digitális felzárkóztatásához.
A Nemzeti Fejlesztési Terv Gazdasági Versenyképesség Operatív Programjának pályázatai - melynek előkészítésében és véleményezésében az IVSZ is részt vett - már idén több mint 8 milliárdos forrást csatornázhatnak a szektorba.
Az IVSZ jelentős hangsúlyt helyez a magyarországi IT-szektor hatékony képviseletére az Európai Unióban, idén harmadik éve tagja, éppen igazgatósági tagja is az EICTA szervezetnek. Az IVSZ folytatja azon törekvését, hogy a magyar gazdaság versenyképességét segítse elő az Európai Unióban, valamint biztosítsa hazánk előkelő helyét a globális munkaerőpiacon. E célok elérésében elengedhetetlen a politika, a gazdaság, az ipar, az állam, és a civil társadalom együttműködése. "Az információs gazdaság fejlesztése 1 százalékos GDP-növekedéssel járulhat hozzá Magyarország makrogazdasági mutatóinak javulásához" - mondta Kóka János, az IVSZ elnöke. Ennek elérése hangsúlyozottan nem csak IHM-feladat, hiszen egyszerre kell élénkíteni a keresletet, a kínálatot, a tartalmat, a hozzáértést és az e-bizalmat. Itt a többi tárca mellett kiemelt szerepe van az IHM, a GKM, a BM, a KüM, az OM és az ITDH együttes erőfeszítéseinek.
Az információtechnológiai együttműködést szorgalmazó távol-keleti útján a kormánydelegáció tagjaként részt vett Kóka János ígéretes kapcsolatnövekedésről számolt be mind a magyar termékek megismertetésében, mind a hazánk földrajzi és regionális politikai helyzetét kiaknázni akaró, tőkeimportot és magyar munkaerő foglalkoztatását ígérő érdeklődésben.
Az út tanulsága volt az is, hogy az információtechnológiában óriási léptekkel fejlődő meglátogatott országokban, Kínában, Indonéziában, Szingapúrban, Malajziában, na meg a "bezzegként" emlegetett európai Íroroszágban mind működnek olyan önálló jogkörű hivatalok (ügynökségek), amelyek felelősek az IT-ipar és az információs társadalom fejlődéséért és ehhez forrásokkal is rendelkeznek.
Kapcsolódó cikkek
- Nemzetközi díjat kapott a Csodafa és Sulinet Digitális Tudásbázis
- IT-piac: A szolgáltatási szektor a legerősebb
- Ismét magyar tag a legnagyobb európai infokommunikációs szövetség elnökségében
- IDC: Adattár-virtualizációs és adatközpont konferencia 2007
- Új vezető az IVSZ élén
- Tizedik alkalommal lehet pályázni az IVSZ Gyurós Tibor-díjára
- Tovább bővült a notebookpiac Magyarországon is
- Élénkíti a versenyt a mobil-számhordozhatóság
- IDC Adattárolási Konferencia: az e-mailek okozzák a legtöbb fejfájást
- Cisco Broadband Barométer: internet felhasználás terén még nagyok az elmaradásaink
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!