OGY - távmunkáról szóló törvénycsomag - általános vita

MTI Sajtóadatbank, 2004. március 31. 09:50
A távmunka jogszabályi kereteit meghatározni, valamint az egységes munkaügyi nyilvántartásról szóló törvényhez kiegészítéseket tenni, ez az előterjesztés célja - mondta Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi államtitkár kedden a parlamentben, a foglalkoztatással összefüggő egyes törvények módosítására irányuló előterjesztés általános vitájában.

 

 

"A fiatalok, az információs társadalomhoz könnyen alkalmazkodók, illetve a kvalifikáltabbak számára kínál új lehetőségeket a távmunka" - hangsúlyozta Csizmár Gábor. Az államtitkár kitért arra, hogy a területen nincs kötelező érvényű uniós irányelv, ám az unióban használatos szabályok alkalmazása hasznos. Mint elhangzott, az EU munkaerőpiacán két évvel ezelőtt 13 százalékos volt a távmunkát végzők aránya.

 

Kiemelte, hogy a távmunka nem jelent önálló jogviszonyt, ugyanakkor a munkavégzés általánostól eltérő feltételeire talál megoldást, amit a Munka törvénykönyvében külön fejezet fog leírni. Szólt arról is, hogy előkészületben van az a kormányrendelet, amely a távmunkával összefüggő költségek megtérítését szabályozza.

 

Csizmár Gábor közölte: mivel a távmunka lakáson is végezhető, az előterjesztés rendelkezik a magánlakás sérthetetlenségének védelméről is a munkaügyi ellenőrzés során. Az adatvédelmi biztosnak a törvényjavaslattal kapcsolatban megfogalmazott alkotmányos kifogásai kapcsán az államtitkár azt mondta, hogy a szabályozás nem alkotmányellenes. Szükséges adat a távmunkában munkát vállaló szakképzettsége, iskolai végzettsége, munkabére, mert így dönthető el, hogy a munkáltató betartja-e a szabályokat - mondta Csizmár Gábor. Elmondta, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkaügyi bizottsága és plenáris ülése is egyetértett a javaslattal.

 

A kormányoldal felszólalói támogatásukról biztosították az előterjesztést. A Fidesz ehhez nélkülözhetetlennek tartja módosító javaslatainak elfogadását, az MDF pedig csak a javaslat céljával ért egyet, megoldásaival nem.

 

Béki Gabriella (SZDSZ) arról beszélt, hogy rendkívül fontos a távmunkavégzés törvényi szintű szabályozása, hiszen rögzíteni kell: a telephelytől elkülönült helyen is végezhető munka, információtechnológiai, informatikai eszközzel, eredményét elektronikus úton továbbítva. Az adatvédelmi biztos kifogásai kapcsán a képviselő jelezte: szükséges a statisztikai célból hasznosítható adatok gyűjtése, a nézeteltérések rendezésére pedig egyeztetni kell. Béki Gabriella egyetértett azzal, hogy akik eddig illegálisan foglalkoztattak távmunkát végzőket, most "amnesztiával" kifehéríthessék tevékenységüket.

 

Gúr Nándor (MSZP) szerint a távmunka nagy mértékben segítheti a telephelytől távol lévők foglalkoztatását. Mint mondta, az előterjesztés kellő biztonságot ad, és megvédi az otthoni munkavégzés intimszféráját, mivel a munkaügyi ellenőrnek három nappal látogatása előtt be kell jelentkeznie a távmunka-végzőnél. A szocialista politikus szerint az adatvédelmi biztos kifogásai módosító javaslatokkal kezelhetőek.

 

Bernáth Ildikó (Fidesz) arról beszélt, hogy bár a kormány ezer új távmunkahely létesítését támogatta, Kiss Péter akkori munkaügyi miniszter 2002 őszén még 200-400 ezres számról beszélt a ciklus végére, amit a képviselő nem tartott megvalósíthatónak. "Az előterjesztés megfogalmazásaival szemben már az OÉT-ben kifogások fogalmazódtak meg. Nem dönthető el ugyanis, hogy valaki az adatrögzítést munkaviszonyban, vagy szerződéses megbízással végzi-e a távmunkában" - mondta Bernáth Ildikó.

 

Püski András (MDF) "salátatörvénynek" nevezte az előterjesztést, és megemlítette, hogy az egységes munkaügyi nyilvántartási törvény még hatályba sem lépett, máris módosítani kell. Az MDF szerint az amnesztiára vonatkozó részek sem helyeslendőek. "A javaslatnak rendelkeznie kellene arról, milyen feltételekkel, milyen költségek esetén tekinthető munkaviszonynak a távmunkás foglalkoztatás" - közölte Püski András, aki szerint a munkaidő vonatkozásában is sokkal pontosabb szabályozásra van szükség.

 

"Az előterjesztés csak a munkaviszonyban végzendő távmunkát szabályozza, és az ehhez szükséges speciális adottságokat taglalja" - válaszolt a vitában elhangzottakra Csizmár Gábor. Mint elmondta, a költségelszámolás ügyéről azért kormányrendelet rendelkezik, mert ez valamennyi költségtérítés esetében így van. Az államtitkár közölte: készek további egyeztetésre az adatvédelmi biztossal és az illetékes bizottság keretein belül az alkotmányos aggályokról. Az elnöklő Harrach Péter az általános vitát lezárta.

Kulcsszavak: távmunka jog politika

Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen

Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.

2024. november 4. 17:26

A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at

A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.

2024. november 4. 15:44

Ezt tudja az OMODA autók gyártója, a Chery Group új akkumulátor-technológiája

Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.

2024. november 4. 15:07

A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at

A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.

2024. november 4. 14:06

Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra

Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.

2024. november 4. 13:17

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59