OGY - távmunkáról szóló törvénycsomag - általános vita

MTI Sajtóadatbank, 2004. március 31. 09:50
A távmunka jogszabályi kereteit meghatározni, valamint az egységes munkaügyi nyilvántartásról szóló törvényhez kiegészítéseket tenni, ez az előterjesztés célja - mondta Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi államtitkár kedden a parlamentben, a foglalkoztatással összefüggő egyes törvények módosítására irányuló előterjesztés általános vitájában.

 

 

"A fiatalok, az információs társadalomhoz könnyen alkalmazkodók, illetve a kvalifikáltabbak számára kínál új lehetőségeket a távmunka" - hangsúlyozta Csizmár Gábor. Az államtitkár kitért arra, hogy a területen nincs kötelező érvényű uniós irányelv, ám az unióban használatos szabályok alkalmazása hasznos. Mint elhangzott, az EU munkaerőpiacán két évvel ezelőtt 13 százalékos volt a távmunkát végzők aránya.

 

Kiemelte, hogy a távmunka nem jelent önálló jogviszonyt, ugyanakkor a munkavégzés általánostól eltérő feltételeire talál megoldást, amit a Munka törvénykönyvében külön fejezet fog leírni. Szólt arról is, hogy előkészületben van az a kormányrendelet, amely a távmunkával összefüggő költségek megtérítését szabályozza.

 

Csizmár Gábor közölte: mivel a távmunka lakáson is végezhető, az előterjesztés rendelkezik a magánlakás sérthetetlenségének védelméről is a munkaügyi ellenőrzés során. Az adatvédelmi biztosnak a törvényjavaslattal kapcsolatban megfogalmazott alkotmányos kifogásai kapcsán az államtitkár azt mondta, hogy a szabályozás nem alkotmányellenes. Szükséges adat a távmunkában munkát vállaló szakképzettsége, iskolai végzettsége, munkabére, mert így dönthető el, hogy a munkáltató betartja-e a szabályokat - mondta Csizmár Gábor. Elmondta, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkaügyi bizottsága és plenáris ülése is egyetértett a javaslattal.

 

A kormányoldal felszólalói támogatásukról biztosították az előterjesztést. A Fidesz ehhez nélkülözhetetlennek tartja módosító javaslatainak elfogadását, az MDF pedig csak a javaslat céljával ért egyet, megoldásaival nem.

 

Béki Gabriella (SZDSZ) arról beszélt, hogy rendkívül fontos a távmunkavégzés törvényi szintű szabályozása, hiszen rögzíteni kell: a telephelytől elkülönült helyen is végezhető munka, információtechnológiai, informatikai eszközzel, eredményét elektronikus úton továbbítva. Az adatvédelmi biztos kifogásai kapcsán a képviselő jelezte: szükséges a statisztikai célból hasznosítható adatok gyűjtése, a nézeteltérések rendezésére pedig egyeztetni kell. Béki Gabriella egyetértett azzal, hogy akik eddig illegálisan foglalkoztattak távmunkát végzőket, most "amnesztiával" kifehéríthessék tevékenységüket.

 

Gúr Nándor (MSZP) szerint a távmunka nagy mértékben segítheti a telephelytől távol lévők foglalkoztatását. Mint mondta, az előterjesztés kellő biztonságot ad, és megvédi az otthoni munkavégzés intimszféráját, mivel a munkaügyi ellenőrnek három nappal látogatása előtt be kell jelentkeznie a távmunka-végzőnél. A szocialista politikus szerint az adatvédelmi biztos kifogásai módosító javaslatokkal kezelhetőek.

 

Bernáth Ildikó (Fidesz) arról beszélt, hogy bár a kormány ezer új távmunkahely létesítését támogatta, Kiss Péter akkori munkaügyi miniszter 2002 őszén még 200-400 ezres számról beszélt a ciklus végére, amit a képviselő nem tartott megvalósíthatónak. "Az előterjesztés megfogalmazásaival szemben már az OÉT-ben kifogások fogalmazódtak meg. Nem dönthető el ugyanis, hogy valaki az adatrögzítést munkaviszonyban, vagy szerződéses megbízással végzi-e a távmunkában" - mondta Bernáth Ildikó.

 

Püski András (MDF) "salátatörvénynek" nevezte az előterjesztést, és megemlítette, hogy az egységes munkaügyi nyilvántartási törvény még hatályba sem lépett, máris módosítani kell. Az MDF szerint az amnesztiára vonatkozó részek sem helyeslendőek. "A javaslatnak rendelkeznie kellene arról, milyen feltételekkel, milyen költségek esetén tekinthető munkaviszonynak a távmunkás foglalkoztatás" - közölte Püski András, aki szerint a munkaidő vonatkozásában is sokkal pontosabb szabályozásra van szükség.

 

"Az előterjesztés csak a munkaviszonyban végzendő távmunkát szabályozza, és az ehhez szükséges speciális adottságokat taglalja" - válaszolt a vitában elhangzottakra Csizmár Gábor. Mint elmondta, a költségelszámolás ügyéről azért kormányrendelet rendelkezik, mert ez valamennyi költségtérítés esetében így van. Az államtitkár közölte: készek további egyeztetésre az adatvédelmi biztossal és az illetékes bizottság keretein belül az alkotmányos aggályokról. Az elnöklő Harrach Péter az általános vitát lezárta.

Kulcsszavak: távmunka jog politika

Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban

A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.

2024. december 21. 16:47

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át

Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel.  Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.

2024. december 21. 12:01

Az LG OLED tévéinek legfontosabb AI és személyreszabhatósági innovációi mutatkoznak be az új QNED TV-modellekben

Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel.  Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.

2024. december 21. 08:44

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32