Japán könyvsiker: internetes kollektív regény
Minden akkor kezdődött, amikor az egyik barangoló elmesélte, hogy egy vonaton beleszeretett egy lányba, akit ő védett meg egy részeg molesztálásaitól. Beszélgetőtársaitól segítséget kért, mert szeretett volna vele randevúzni, de nem volt tapasztalata a lányokkal.
A "vonatember" felhívására megindult a kollektív versenyfutás a Hermesnek nevezett lány kegyeiért. A kiadó egyik vezetőjének, Gundzsi Hirokónak támadt az az ötlete, hogy néhány önkéntessel karöltve válogassanak az e-mailekből és az üzenetekből, hogy kikerekedjen a történet. A könyv végül október 20-án jelent meg, elképesztő sikerrel. A kiadó szerint "nem találták meg a bölcsek kövét", nem biztos, hogy A vonatember irányzatot teremt. Viszont fogadtatása azt mutatja, hogy "mély, kollektív igényeknek felel meg."
A siker egyik záloga persze az, hogy Japán 128 millió lakosa közül 60 százaléknak van internet-hozzáférése személyi számítógépen, illetve a mobiltelefonok legújabb nemzedékében, és a fiatalok között ennek aránya közelít a 100 százalékhoz. Ezen belül van egy hárommilliós "kemény mag", az "otakuk", a videojátékok és a rajzfilmek mániákusai, akik fenntartják a japán össznépi képzelőerőt. Az ő társadalmi életük inkább a világhálón zajlik, mint a valós világban.
Ugyanakkor a kiadó nem feledkezik el arról, hogy a közelmúltban 15 japán fiatal, akik csak az interneten keresztül ismerték egymást, ugyanígy beszéltek meg öngyilkossági szándékú randevúikat és sajnos négyen valóban végeztek is magukkal. Gundzsi Hiroko szerint a két jelenség egy tőről fakad: mindkettőben lehetőség nyílt a maguk kommunikáció-képtelen világában élő fiatalok számára, hogy "névtelenül" kinyíljanak egymásnak, sutba dobva minden lelkiismeret-furdalást és tartózkodást. "Éppen ezért tartottam fontosnak, hogy teret adjunk az élet szeretetének és a szerelem ily erős üzenetének" - mondja a kiadó és leszögezi: az internet semleges eszköz. A jót és a rosszat a barangolók teremtik meg rajta, és a két zóna közötti határ alig észrevehető.
Az igazi happy end? Gundzsi Hiroko cáfolja azokat a híreszteléseket, hogy a "vonatember" nem is létezik. "Találkoztam a hús-vér Densa Okotóval, aki boldogan él Hermesével. A lány is megvette a könyvet, elolvasta és nagyon izgalmasnak találta a történetet" - mondja a kiadó, aki már elmondhatja magáról, hogy két embert boldoggá tett.
Kapcsolódó cikkek
- eBook publikáció az új Adobe Digital Editions szoftverrel
- A Lausanne-i Könyvtár a Google-on
- MEK: webtér-archiválás és képadatbázis az elektronikus könyvtár tervei között
- Különdíjat adott át a Pannon
- Új, az elektronikus elérésre alapozott stratégiát hirdet az OSZK
- Vlog-futam: videoblog pályázat
- Európai digitális könyvtár magyar részvétellel
- 50 éves a Pannon által támogatott Magyar Nemzeti Galéria
- Mobilon is nézhető lesz a Budapesti Tavaszi Fesztivál néhány előadása
- T-Mobile: Budapesti Tavaszi Fesztivál mobilon is
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.