Négy Cabir-vírus variáns mobiltelefonokra
A féreg velasco.sis nevű Symbian SIS csomagokban terjed. A csomag a következő .SystemApps, .SystemSYMBIANSECUREDATA és .SystemRecogs rendszerkönyvtárakba „települő” összetevők „kivonatát” tartalmazza:
./system/apps/velasco/marcos.mdl
./system/apps/velasco/velasco.rsc
./system/apps/velasco/velasco.app
./system/SYMBIANSECUREDATA/VELASCO/velasco.rsc
./system/SYMBIANSECUREDATA/VELASCO/velasco.app
./system/SYMBIANSECUREDATA/VELASCO/velasco.sis
./system/Recogs/marcos.mdl
A Marcos.mdlegy DLL (Dynamic Link Library, dinamikus kapcsolatkönyvtár) - amelyet az EZBoot mechanizmus használ - megkísérli „elindítani” a Symb/Cabir applikációs állományt, a velasco.app - ot, amikor a berendezés bekapcsolt állapotban van.
Első futásakor a Symb/Cabir-H kísérletet tesz, hogy elküldje magát a fertőzött mobiltelefonról olyan közeli készülékekre, melyek „bluetooth” alkalmazással rendelkeznek. A fertőzött állományt megkapó telefon tulajdonosának fogadnia kell a fájlt, majd neki kell installálnia ahhoz, hogy megfertőzze a telefonját. Sajnos sokan mindezt megteszik annak ellenére, hogy a Symbian operációs rendszer a kijelzőn több biztonsági figyelmeztetést „küld” a fertőzött állomány telepítése során. A Symb/Cabir-I, Symb/Cabir-J és a Symb/Cabir-K ugyanilyen módon fertőz.
Mindez csupán „egyszerű” híradás lenne négy féregről, de a Sophos Plc. december 29-én jelezte, hogy az új mobil malware - k, Symbian féreg forráskódját közzétették a hálózaton. Ennek ellenére a Sophos vírus szakértői szerint a következő smartphonok megfertőzésére képes férgek felfedezése nem ok a pánikra.
A Symb/Cabir-H, Symb/Cabir-I, Symb/Cabir-J és a Symb/Cabir-K féreg elküldik saját magukat olyan közeli mobiltelefonokra, melyek Bluetooth alkalmazást is használnak. A berendezés tulajdonosának fogadni, és futtatni kell a fertőzött állományt. A fertőzés csak így következik be.
Egy 32-éves brazíliai programozó közzétette a vírus forráskódját, és „jelezte” más vírusíróknak, hogy ennek a segítségével megírhatják saját „művüket”, saját változataikat. A programozó a weboldalán azt állítja, hogy az egész kódot ő írta, és azért, mert olyan sok ember kérte tőle az eredeti Cabir forráskódot. (unta a sok „zaklatást”....?)
"A hálózaton károkozók forráskódját közzétenni azért veszélyes, mert ez többeket bátoríthat arra, hogy ezeket felhasználva új variánsokat írjanak.” - mondta Graham Cluley, senior technology consultant Sophos. "Igaz, hogy a mobiltelefon-vírusok megírásához aránytalanul nagyobb energia, idő kell, mint az általuk okozott pusztítás, de lehetséges, hogy rosszindulatú emberek most keresik az utat, módszert ahhoz, hogy miképpen tudnak több celluláris telefont megfertőzni. Éppen e miatt minden felhasználónak meg kell gondolni, hogy mit telepít készülékére."
A védekezésnek az is egy módszere, hogy a Bluetooth kapcsolat, alkalmazás "visible to others" funkcióját letiltjuk.
Kapcsolódó cikkek
- "Mobilvírus" keltett pánikot Pakisztánban
- SMS-ben, MMS-ben érkezik a tolvaj mobiltelefon vírus
- Samsung HSDPA mobil Symbian szoftverrel
- 15 dollárt lop el az új mobilvírus
- Féregvírus a MySpace oldalain
- F-Secure vírusvédelem Windows Mobile 5.0 operációs rendszerre
- Újabb Symbian-trójaiak jelentek meg 2006-ban
- Az MMS-ek 5%-a vírussal fertőzött
- Az F-Secure azonosította a századik mobilvírust
- Opera 8.5 böngésző mobiltelefonokra
Biztonságtechnika ROVAT TOVÁBBI HÍREI
NFC adatokat továbbító Androidos kártevőt fedezett fel az ESET kutatócsoportja
Az ESET kutatói felfedtek egy vadonatúj számítógépes kártevő programmal végrehajtott, úgynevezett crimeware kampányt, amely három cseh bank ügyfeleit vette célba. Az ESET által NGate-nek elnevezett Android alapú kártékony szoftver újszerű módon képes az áldozatok bankkártyáinak adatait a támadók telefonjára továbbítani. A támadók elsődleges célja az volt, hogy ATM-eken keresztül készpénzt vegyenek fel az áldozatok bankszámláiról. Ezt úgy érték el, hogy a fizikai bankkártyák NFC-adatait a támadó készülékére továbbították az NGate malware segítségével. Amennyiben ez a módszer sikertelen volt, a tettesnek még arra is volt egy tartalék terve, hogy az áldozatok számláiról más bankszámlákra utaljon át pénzösszegeket.
Hogyan védhetjük ki a gyakori Booking.com átveréseket?
A Booking.com a szálláshelyeket kereső utazók egyik legfontosabb platformja, de mára olyan szolgáltatások, mint az autóbérlés és a repülőjegy vásárlás is elérhetővé váltak az oldalon keresztül. Ez a világ leglátogatottabb utazási és turisztikai honlapja, amely 2023-ban több mint egymilliárd foglalást bonyolított le, ami kétszerese a 2016-ban regisztrált számnak. Az ESET kiberbiztonsági szakértői most megmutatják, hogyan vadásznak ránk a csalók az adathalász e-mailek küldésétől a hamis hirdetések közzétételéig, miközben a megérdemelt nyaralásunkat tervezzük – és ahhoz is tanácsokat kapunk, miként lehet védekezni ez ellen a csalásforma ellen.
A kék halál képernyőn túl: miért ne hagyjuk figyelmen kívül a szoftverfrissítéseket?
A hibás CrowdStrike-frissítés okozta széleskörű informatikai leállások előtérbe helyezték a szoftverfrissítések kérdését. Frissítsünk vagy inkább ne? Az ESET kiberbiztonsági szakértői most elmondják, miért fontosak a hibajavítások, és miért nem jó megoldás, ha ezeket elmulasztjuk.
ESET kiberfenyegetettségi jelentés: egyre gyakoribb a mesterséges intelligencia és a deepfake a támadásokban
Az ESET legújabb Threat Report jelentése átfogó képet ad az ESET szakértői csapata által 2023 decemberétől 2024 májusáig megfigyelt fenyegetettségi trendekről.
A kiberbűnözők piszkos játéka: 9+1 kibertámadás a sport világából
Ikonikus sporteseményekből – mint például az olimpia vagy a foci bajnokságok – idén nyáron sem lesz hiány. A szurkolók alig várják ezeket az eseményeket – nincsenek ezzel másként a kiberbűnözők sem, bár őket a versenyszellem vagy a közösség érzése a legkevésbé sem érdekli. A Foci EB és a 2024-es párizsi olimpiai játékok közeledtével az ESET biztonsági szakértői mutatnak 9+1 olyan esetet, amelyekben a kibertámadások áldozatai sportegyesületek, -események vagy a szurkolók voltak.